کد خبر : 98491
/ 08:17

سناریوی قطع اینترنت روی میز دولت

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات، راهکارهای مقابله با تهدیدات سایبری آمریکا را به مجلس ارائه کرد

سناریوی قطع اینترنت روی میز دولت

شهرآرا آنلاین - سرادار| هفتم بهمن‌ سال گذشته بود که اعلام شد قرار است در ایران «رزمایش قطع اینترنت» برگزار شود اما یک روز بعد محمدجواد آذری‌جهرمی، وزیر فناوری و ارتباطات، از لغو این «رزمایش» خبر داد.

او پیش‌از این توئیت کرده بود از‌آنجا‌که زیرساخت بانکداری الکترونیکی از «زیرساخت‌های حیاتی کشور» به‌شمار می‌آید و «باید در‌برابر تهدیدات از‌جمله تحریم، مقاوم باشد»، سازمان پدافند غیرعامل قرار است این موضوع را آزمایش کند.

حالا دوباره آذری‌جهرمی از سناریوهای جدید برای قطع اینترنت سخن به میان آورده است. آذری‌جهرمی که روز دوشنبه برای گزارش عملکرد هجده‌ماهه خود به مجلس رفته بود، عنوان کرد: وزارت ارتباطات برای مقابله با تهدیدات سایبری آمریکا از یک سال پیش در مرکز ملی فضای مجازی کارگروهی تشکیل داد و انواع سناریوها، تهدیدات و تحریم‌ها در این کارگروه بررسی و راهکارهای لازم اتخاذ شد. برای قطع اینترنت نیز سناریوهایی اتخاذ شده است و راهکارهای لازم را به دستگاه‌های قانونی اعلام کرده‌ایم که به‌زودی اطلاع‌رسانی می‌شود.

او همچنین با بیان اینکه با یک‌جانبه‌گرایی‌های اخیر دولت آمریکا فشارهایی بر کسب‌و‌کارهای ایرانی فضای مجازی تحمیل شده است، گفت: بخشی از جلسه کمیسیون صنایع و معادن به بررسی تهدیدات و تروریسم سایبری دولت آمریکا در‌برابر جمهوری اسلامی ایران در مواجهه با کسب‌و‌کارهای ایرانی اختصاص پیدا کرد و تمهیدات و ابتکار عمل‌هایی برای مقابله با اقدامات آمریکا مانند حذف نرم‌افزارهای ایرانی در گوشی‌های آیفون بیان شد.

پیش از این اما امیر ناظمی، رئیس سازمان فناوری اطلاعات، آبان‌ماه سال گذشته گفته بود که هیچ‌یک از سناریوهای احتمالی تحریم منجر به قطع اینترنت نمی‌شود.

او «ایجاد محدودیت برای میزبانی مالکان سایت‌های ایرانی روی دیتاسنترهای خارجی» و «قطع دسترسی کاربران ایرانی به خدمات سایت‌ها و نرم‌افزارهای مختلف از یک عرضه‌کننده خارجی» را از سناریوهای احتمالی تحریم برشمرده بود.

حالا باید منتظر اطلاع‌رسانی‌های وزارت ارتباطات درباره راهکارهای مواجهه با تحریم‌های سایبری آمریکا بود؛ البته باید این موضوع نیز بررسی شود درصورتی‌که سناریو قطع اینترنت اجرایی شود، آیا شبکه داخلی (شبکه ملی اطلاعات) برای جایگزینی اینترنت جهانی از کیفیت مناسب و البته امنیت و حفظ حریم خصوصی برخوردار هست یا خیر؟

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی