کد خبر : 98497
/ 08:26
برگی دیگر از پرونده مجرم صیغه ای

اجاره کارت بانکی با دستمزد میلیونی

دیروز خبر انهدام شبکه کلاهبرداری شش میلیارد ریالی با ترفند «صیغه یابی» را در این سرویس خواندید.

اجاره کارت بانکی با دستمزد میلیونی

شهرآرا آنلاین - مهدی قرآنی -  ماجرای این پرونده از آنجا آغاز شد که مردی با فریب یک زن سال خورده کارت بانکی او را به بهانه کمک می گیرد و بعد از آن مبالغ کلاهبرداری از افراد مختلف در فضای مجازی را به آن واریز می کند. در این بین زن سال خورده که کارت دخترش را در اختیار مرد خارجی قرار داده است با فرزندش تماس می گیرد و کل ماجرا را برایش تعریف می کند. دختر این پیرزن در حال پیگیری برای گرفتن کارتش از مرد خارجی بوده که فردی علیه او در پلیس فتا شکایت می کند و این ماجرا وارد تحقیقات پلیسی می شود.

با طرح این شکایت و پیگیری های دستگاه قضایی و پلیس فتای خراسان رضوی دست مرد خارجی رو می شود و این فرد طی یک قرار صوری به دام مجریان قانون می افتد. بعد از تحقیقات اولیه مجریان قانون مشخص می شود که متهم دستگیر شده ادمین چند کانال و گروه تلگرامی نامتعارف است که به عنوان صیغه یابی فعالیت دارد و از این طریق تاکنون سر صدها نفر را در مشهد و دیگر شهرهای کشور کلاه گذاشته است.

 

شواهدی علیه مرد عرب زبان

بازپرس شعبه ٧۵٢دادسرای عمومی و انقلاب ناحیه٧ مشهد که مسئولیت رسیدگی به این پرونده را بر عهده دارد روز گذشته در گفت وگوی اختصاصی با خبرنگار ما از دیگر ابعاد این پرونده پرده برداشت و بیان کرد: تحقیقات اولیه این پرونده، تراکنش پنجاه میلیونی کارت شاکی، وضعیت زندگی مادر شاکی و اوضاع اقتصادی آن ها مواردی بود که ما را به سمت یک کلاهبرداری شبکه ای سوق داد و بررسی خط تلفن های متهم و پیشنهاد اجاره کارت بانکی به شاکی و مادرش این فرضیه را به یقین تبدیل کرد به همین دلیل دستور لازم برای شناسایی و دستگیری این فرد صادر شد.قاضی محمودی درباره نحوه دستگیری متهم نیز گفت که طی هماهنگی از پیش تعیین شده از این زن جوان خواستیم با متهم تماس بگیرد و بیان کند که حاضر به همکاری با اوست در همین باره تیمی از مأموران لباس شخصی پلیس فتا را در محل قرار مستقر کردیم و این گونه بود که مرد میان سال که اهل و ساکن یکی از شهرهای جنوبی کشور و مسلط به زبان عربی است به دام افتاد.

 

خرید اینترنتی با پول های باد آورده

این مقام قضایی در ادامه به شیوه و شگرد کلاهبرداری های متهم و همدستانش پرداخت و عنوان کرد: در بررسی های شماره های خط تلفن همراه این فرد مشخص شد که شماره ها متصل به چند کانال و گروه تلگرامی هستند. این فرد با همکاری چند نفر دیگر کانال های مربوط را تحت عنوان صیغه یاب راه اندازی و به همین بهانه کاربران فضای مجازی در سراسر کشور را به سمت خود می کشانده اند و با جا زدن خودشان به عنوان یک زن مطلقه طعمه هایشان را تلکه می کردند. البته متهمان برای اینکه ردی از خود باقی نگذارند به سراغ افراد آسیب پذیر و آسیب دیده جامعه مانند سال خوردگان و مصرف کنندگان مواد مخدر رفته و با پیشنهاد های اغوا کننده برای مثال پرداخت ماهیانه ۵٠هزار تا ٢میلیون تومان کارت بانکی آن ها را اجاره می کردند. بعد از آن وقتی این افراد در فضای مجازی طعمه خود را به دام می انداختند برای شروع رابطه مبلغی را تعیین و از فریب خوردگان می خواستند تا وجه مورد توافق را به کارت شهروندان که از قبل اجاره کرده بودند، واریز کنند. در ادامه تحقیقات چند گروه تلگرامی دیگر که متهمان آن ها را تنها برای دریافت عکس رسیدهای پرداختی راه اندازی کرده بودند، شناسایی شد که این گروه ها پس از استخراج مستندات مربوط مسدود شدند. متهمان پس از دریافت وجوه طعمه های خود نقشه دومشان را عملی می کردند و با این پول های بادآورده از سایت های واسطه گر و فروشگاه های اینترنتی خرید و سپس آن را در بازاربه فروش می رساندند.

 

کلاهبرداری از خرد و کلان

قاضی محمودی با اشاره به تراکنش های ٧کارت بانکی کشف شده در این پرونده بیان کرد: طبق نتیجه آزمایش های کارشناسان پلیس فضای مجازی خراسان رضوی مشخص شد که برخی از تراکنش ها در بازه زمانی یک ساله و برخی هشت ماهه و حتی یک هفته می باشند. در این مدت مبالغی از قبیل ١۵٠میلیون، ۴٠ میلیون، ٣٣میلیون تومان در قالب پنجاه الی یک میلیون تومانی به کارت های اجاره ای واریز و سپس برداشت شده که در مجموع تاکنون حدود ۶٠٠میلیون تومان از صدها نفر در مشهد و دیگر شهرهای کشور کلاهبرداری شده است.بازپرس دادسرای ویژه رسیدگی کننده جرائم در فضای مجازی ادامه داد: متهم دستگیر شده در اعترافاتش همه اقدامات مجرمانه را منکر شده و مدعی است که مردی خارجی گرداننده اصلی این شبکه کلاهبرداری می باشد. او در بخشی از اظهارات دیگر خود ادعا کرده که تنها مترجم مرد خارجی بوده و همه کارت ها و گوشی تلفن همراه این فرد در اختیارش بوده است که البته تحقیقات ما برای شناسایی دیگر عوامل این پرونده ادامه دارد.

محمودی در پایان از برخی از افرادی که در پی این کج رفتاری های اجتماعی هستند خواست راه و شیوه درست زندگی را در پیش گرفته و بیشتر توجه خود را معطوف خانواده شان کنند. همچنین این مقام قضایی هشدار داد که فضای مجازی جایی برای اعتماد نیست و افراد از پرداخت وجوه برای افرادی که هیچ شناختی از آن ها ندارند، جداًخودداری کنند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی