کد خبر : 98498
/ 08:43
رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس:

جلوخان 3 ساعت از وقت گردشگران را به خود اختصاص می‌دهد

رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس شورای شهر مشهدمقدس گفت: پس از اتمام سه فاز پروژه جلوخان، در این قسمت نمادها و المان هایی از شاهنامه و روایت های آن خواهیم داشت و این قسمت به تنهایی ظرفیت این را دارد که 2 الی 3 ساعت از وقت گردشگران را به خود اختصاص دهد.

جلوخان 3 ساعت از وقت گردشگران را به خود اختصاص می‌دهد

 

به گزارش شهرآراآنلاین به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد ، سید مسعود ریاضی در گفتگو با برنامه رادیویی گفتگوی شهر بهشت ضمن تشکر از حمایت های شورای شهر که با حمایت های خود اجازه دادن در عرصه مدیریت شهری اتفاقات خوبی در زمینه احیای توس و آرامگاه فردوسی رخ دهد، اظهارکرد: در این راستا سازمان‌ها و مجموعه های مختلفی از جمله میراث فرهنگی و گردشگری هم مدیریت شهری را یاری کردند.

ریاضی در ادامه به اقدامات عمرانی پرداخت و گفت: بازپیرایی جلوخان 7 هکتاری آرامگاه فردوسی نخستین پروژه‌ای بود که به تصویب رسید و شهرداری برای اجرای آن ورود کرد؛ این پروژه شامل 3 فاز می‌شود که فاز نخست آن، 60 درصد جلوخان، 25 اردیبهشت به بهره‌برداری خواهد رسید.

وی افزود: ورودی آرامگاه فضای برازنده‌ای نداشت و از طرفی با توجه به اینکه شهر تاریخی توس در زیر جلوخان واقع شده، امکان احداث سازه سنگین در این قسمت را نداشتیم و لذا در جهت ایجاد یک باغ ایرانی گام برداشتیم.

رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس شورای شهر مشهد خاطرنشان کرد: در این قسمت نمادها و المان هایی از شاهنامه و روایت های آن خواهیم داشت و جلوخان ظرفیت این را دارد که 2 الی 3 ساعت از وقت گردشگران را به خود اختصاص دهد.

ریاضی گفت: بسیار خرسندیم که در بین مسئولین حتی یک نفر مخالف توسعه و عمران توس نبوده و همه دست یاری به سوی مدیریت شهری دراز کردند و علاقه‌مند به کمک بودند ولی در عین حال بروکراسی های اداری موانعی پیش روی قرار میدهد که با تشریک مساعی آنها را حل کرده‌ایم.

وی افزود: پس از جلوخان، پروژه 30 هکتاری پردیس، حدفاصل هارونیه تا جلوخان را خواهیم داشت و فضای فاخری خواهد شد.

ریاضی با بیان اینکه تمامی این اقدامات بدون همکاری سایر دستگاه‌ها و ارگان‌ها امکان پذیر نبوده و مدیریت شهری نقش هماهنگ کننده را داشته است، خاطرنشان کرد: به منظور اجرای طرح جلوخان 15 میلیارد تومان اعتبار تخصیص یافته است.

رئیس کمیسیون توسعه و عمران توس با بیان اینکه فردوسی هیچگاه در مقابل امام‌رضا(ع) نبوده و نخواهد بود، اظهارکرد: امام‌رضا(ع) آفتابی است که در سایه این آفتاب همه استعدادهای شهر باید بروز پیدا کنند و فردوسی یکی از همین استعدادهای برآمده از فرهنگ ماست.

ریاضی در ادامه به نگاه فردوسی نسبت به ملل مختلف پرداخت و گفت: گاهی مطرح می‌شود که فردوسی، شخصیتی ملی‌گرا بوده که به معنی جدایی از سایر ملل است ولی به اذعان تمامی مهمانان خارجی حاضر در همایش شاهنامه در گذرگاه جاده ابریشم، فردوسی متعلق به همه جهان است و نشان هایی از همین نگاه را در برخی قسمت های شاهنامه شاهدیم.

وی با بیان اینکه توس از سال 92 به مشهد پیوسته و نیازمند طرح شهری است، گفت: پس از آغازبکار شورای پنجم، اداره کل مسکن و شهرسازی استان مشاوری در این زمینه گرفت و طرح راهبردی در استانداری تصویب شد و قرار است به تصویب تهران هم برسد؛ مدیریت شهری مشهد شدیدا به دنبال تایید وزارت مسکن و شهرسازی است تا وارد فاز بعدی شویم چراکه تا زمانیکه طرح تفصیلی نباشد، امکان شهرسازی نیز وجود ندارد.

ریاضی با بیان اینکه فردوسی تاثیر شگرفی روی ادبیات ما و حتی شاعران پس از خود داشته است، گفت: شاعرانی چون خیام، سعدی، مولانا، حافظ و ... در اشعار خود به این شاعر والامقام اشاره داشته‌اند.

وی افزود: دغدغه امروز ما قطع ارتباط مردم با فردوسی و شاهنامه است؛ اگر میخواهیم از فرهنگ خود استفاده و آن در بین مردم جاری و ساری کنیم باید هنرمندان و نگارگران و نویسندگان و ... پای کار بیایند و از پتانسیل شاهنامه استفاده کنیم 
کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی