کد خبر : 98523
/ 06:27

شاهنامه در قاب نقاشی کودکان

اولین نمایشگاه نقاشی کودک با موضوع «داستان‌های شاهنامه» در حال برگزاری است

شاهنامه در قاب نقاشی کودکان

شهرآرا آنلاین - رضاریاحی- نمایشگاه گروهی نقاشی کودکان با موضوع «داستان‌های شاهنامه» در محل آرامگاه فردوسی در حال برگزاری است.

به گزارش خبرنگار شهرآرامحله نمایشگاه نقاشی کودکان 5 تا 12ساله با موضوع «داستان‌های شاهنامه» هم‌زمان با هفته بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی در طبقه فوقانی کتابخانه و مرکز اسناد آرامگاه فردوسی از دیروز آغاز و تا 30اردیبهشت برپا خواهد بود.

این نمایشگاه به مناسبت هفته بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و سالروز افتتاح کانون پرورشی فکری کودکان و نوجوانان در شهر قدیمی توس برگزار شده است و علاقه‌مندان می‌توانند در روزهای یادشده از ساعت 9 تا 14 در محل حضور پیدا کرده و از هنر دست کودکان دیار توس بهره‌مند شوند.

اطهر سیدموسوی، مربی فرهنگی کانون پرورشی و فکری کودکان و نوجوانان که 10سال است در زمینه کودکان مشغول‌به‌کار است، مسئولیت اجرایی این نمایشگاه را برعهده دارد.

 

استعداد نقاشی

سیدموسوی درباره ایده طرح برگزاری نمایشگاه نقاشی با مضمون روایات شاهنامه گفت: نقاشی، یکی از کلاس‌هایی است که به‌طور منظم در کانون پرورشی برای بچه‌ها در همه رده‌های سنی برگزار می‌شود. با توجه به علاقه دانش‌آموزان به داستان‌های شاهنامه و همچنین استعداد آن‌ها در زمینه نقاشی، تصمیم بر این شد نمایشگاهی از اتودهای بچه‌ها در زمینه روایات شاهنامه برگزار شود.

136167.jpg

نمایش 22اثر

ایده اولیه طرح مربوط به بهمن سال گذشته است. در طی این 4ماه مربیان فرهنگی داستان‌های شاهنامه مانند رستم و سهراب، رستم و اسفندیار، بیژن و منیژه، گردآفرید، رودابه و... را در سر کلاس نقاشی بازگو می‌کردند و بچه‌ها با ذهن خلاق خود، آنچه از داستان استنباط کرده را روی کاغذ نقاشی می‌کردند. بدیهی است همه نقاشی‌ها در حد کار نمایشگاهی نبودند، بنابراین در هر جلسه کاری 3نقاشی برتر انتخاب شده و درنهایت از بین تمامی آثار، 22اثر به مرحله نهایی راه پیدا کرده و در این نمایشگاه در معرض دید عموم قرار گرفته است.

 

توضیح داستان

مربی فرهنگی کانون فکری و پرورشی کودکان و نوجوانان تصریح کرد: از آنجایی که این نقاشی‌ها مربوط به رده سنی 5تا 12سال است و بچه‌ها داستان‌های شاهنامه را با تصویر ذهنی خود نقاشی می‌کنند، به همین دلیل گاهی تشخیص برخی تصاویر برای افراد دشوار است، ازاین‌رو خلاصه‌ای از این روایات در گوشه‌ای از کادر نقاشی نوشته شده‌است تا باعث گمراهی بازدیدکنندگان نشود.

136166.jpg

رستم به جای بت‌من

سیدموسوی تأکید کرد: هدف از برپایی این نمایشگاه ارتقای فرهنگ کودکان و شناساندن اسطوره‌های ملی به آن‌هاست. وی افزود: بسیار دردناک است وقتی کودک و نوجوانی زاده شهر توس است و مقبره بزرگمرد حماسه ایران در جوار محل زندگی اوست، اما اسپایدرمن، نینجاها، بت‌من و سیندرلا اسطوره‌های زندگی این بچه‌ها هستند. وظیفه همه ما از والدین گرفته تا معلمان این است که اسطوره‌های خیالی و کارتونی را از ذهن و روح بچه‌ها پاک کرده و قهرمانان ملی خود همانند رستم، سهراب، اسفندیار یل، فریدون و کیخسرو را جایگزین آن‌ها کنیم. 

وی خاطرنشان کرد: شخصیت‌های شاهنامه فردوسی با دارابودن خصوصیات قوی و انسانی به‌راحتی در دل کودکان راه پیدا می‌کنند و با شیرینی و شادمانی به جانشان می‌نشینند.

 

یک بسته گواش، 160هزار تومان

مربی فرهنگی کانون پرورشی و فکری کودکان به هزینه سرسام‌آور این نقاشی‌ها اشاره کرد و افزود: هر بسته گواش پنتل 12رنگ که برای نقاشی بچه‌ها تهیه شده است در بازار 160هزار تومان قیمت دارد. سیدموسوی ادامه داد: 400دانش‌آموزی که در کانون فعال هستند، عموما از اقشار ضعیف و کم‌درآمد حاشیه شهرند که هزینه روزمره زندگی و تحصیل خود را به‌سختی و با مشقت روبه‌راه می‌کنند و قطعا خانواده آن‌ها قادر به خرید رنگ 160هزار تومانی نیست. از طرفی بودجه کانون هم بسیار محدود است و با هزینه‌های امروز جامعه ما اصلا سازگار نیست. از این رو از مسئولان و مدیران شهری درخواست دارم که نگاه ویژه‌ای به این بچه‌ها که بیشتر سرشار از استعداد هستند، داشته باشند.

وی در آخر از امکانات تفریحی، گردشگری، فرهنگی و سرگرمی خانواده‌ها در ناحیه منفصل توس گله کرد و گفت: این بچه‌ها بدون هرگونه امکانات اولیه اجتماعی هستند. پروژه‌های عمرانی اولویت دارد و من این مهم را درک می‌کنم، اما از اعضای کمیسیون عمران توس که در شورای شهر فعال هستند و ما در طول 2سال اخیر که از عمر کانون می‌گذرد، ملاقاتشان نکرده‌ایم، درخواست دارم سری به نمایشگاه این بچه‌ها بزنند و کمی از حال و احوالشان خبردار شوند.   

136168.jpg

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی