کد خبر : 98534
/ 06:54
98- 1388 دهه‌ورزش‌مشهد

سال 1391، سال مرگ پیام

در این ستون به بهانه ده‌ساله‌شدن روزنامه شهرآرا در 3 خرداد امسال، هر روز یک سال ورزش مشهد در این دهه را خلاصه‌وار بررسی کرده‌ایم. دهه‌ای که چندان از ما دور نیست، اما پر از حاشیه و خبر است.

سال 1391، سال مرگ پیام

شهرآرا آنلاین - پیام که در سال90 با حکم فدراسیون از لیگ1 به2 افتاد، از این لیگ هم به‌صورتی عجیب سقوط کرد. آن‌ها که فصل مرارت‌باری را پشت‌سر گذاشته بودند، بعد از رفتن به نیشابور و بازگشت دوباره از این شهر در هفته پایانی لیگ یک برد می‌خواستند تا با توقف رقیبشان در لیگ بمانند و راهی بازی پلی‌آف شوند. آن‌ها در مشهد چوکا تالش را 3بر1 بردند، اما در بازی هم‌زمان تیم رقیب آن‌ها پرسپولیس برازجان درحالی‌که تا دقیقه88 از سایپانوین کرج 2بر1 عقب بود، ناگهان 3 گل زد تا هم بازی را ببرد و هم با تفاضل گل بهتر نسبت به پیام، راهی پلی‌آف شود. بعد از این حذف عجیب و کاملا مشکوک، پیام عملا به مرز انحلال رفت و در لیگ دسته‌سوم هم شرکت نکرد. بدین‌ترتیب پرونده این تیم مردمی و دوست‌داشتنی برای همیشه بسته شد.

 

سال عجیب ‌هندبال

سال91، سال طلایی هندبال خراسان رضوی بود. بعد از مدت‌ها غیبت هندبال مشهد که در سال90 با حمایت مؤسسه مالی اعتماد ایرانیان در لیگ برتر حاضر شده بود، در این سال(91) با حمایت مؤسسه مالی ثامن‌الحجج وارد عرصه تیم‌داری شد. مدیرعامل سبزواری این مؤسسه 2 تیم قدرتمند یکی در مشهد و دیگری در سبزوار تشکیل داد که درنهایت تیم مشهدی اول و سبزواری دوم شد؛ اما در ماجرایی عجیب از تیم مشهدی خودش به فدراسیون شکایت کرد تا تیم سبزواری با حکم فدراسیون که دربست در اختیار او بود، قهرمان ایران شود. فدراسیون‌نشینان برای رضایت میرعلی که بعدها محکوم و مؤسسه‌اش هم تعطیل شد، تیم فولادمبارکه را به‌دلیل عدم حضور در دیدار رسمی حذف کرد تا امتیاز 2 پیروزی مشهدی‌ها برابر این تیم از جدول کسر شود و تیم شهر آقای مدیرعامل قهرمان شود.

 

زمین تختی نونوار شد

زمین چمن شماره‌یک تختی در این سال با چمن مصنوعی پوشیده شد. این کار را می‌توان مهم‌ترین اقدام عباس چمنیان دانست که در این سال رئیس هیئت فوتبال استان شد. نونوارشدن این زمین قدیمی به گفته او در آن زمان حدود600 تا 700میلبیون تومان هزینه داشت.

 

فخار از جبار پیشی گرفت

مجمع جنجالی هیئت والیبال در این سال برگزار شد و درحالی‌که رقابت دو چهره آشنا یعنی جواد فخار و جبار قوچان‌نژاد تنور این رأی‌گیری را داغ کرده بود، فخار توانست با 10 رأی، از 8 رأی قوچان‌نژاد پیشی گرفته و برای 4 سال ریاست هیئت را برعهده بگیرد.

 

صعود مقتدرانه سیاه‌جامگان

تیم فوتبال سیاه‌جامگان در روزهای پایانی سال91 با هدایت محمدرضا مهاجری 3 هفته زودتر به لیگ دسته‌یک صعود کرد. سیاه‌جامگان عملکرد بسیار خوبی در این فصل داشت؛ به‌طوری‌که تنها یک شکست در کارنامه داشت و فقط 9 گل وارد دروازه‌اش شد.

 

ابومسلم با غلام هم تیم نشد

ابومسلم سال91 را با غلام پیروانی آغاز کرد، اما چند هفته در مشهد دوام نیاورد و قبل از پایان نیم‌فصل از مشهد رفت. تیم درنهایت به هادی برگی‌زر رسید و او با اینکه در جام حذفی نتایج خوبی گرفت، اما او هم ماندگار نشد و قبل از پایان سال، خداداد عزیزی دوباره سرمربی ابومسلم شد.

 

فوتبال ساحلی هم تمام کرد

در این سال تنها تیم فوتبال ساحلی مشهد که با بحران مالی روبه‌رو بود، قرار بود به باشگاه سیاه‌جامگان واگذار شود؛ اما به سرانجام نرسید و نماینده فوتبال ساحلی مشهد به‌دلیل مشکلات متعدد دیگر نتوانست در لیگ کشور به میدان برود. بدین‌ترتیب بعد از 5 دوره حضور در رقابت‌ها، فوتبال‌ساحلی هم در مشهد مُرد تا امروز دیگر اثری از آن وجود نداشته باشد.

 

غیبت مشهدی‌ها در المپیک لندن

المپیک لندن درحالی در این سال برگزار شد که خراسانی‌ها حضور نداشتند. در این مسابقات مهم قرار بود جواد محجوب هم باشد، اما به‌بهانه عجیب بیماری، در روزهای پایانی خط خورد! در پاراالمپیک خراسان 6 ورزشکار داشت؛ اما هیچ‌کدام موفق نبودند. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی