کد خبر : 98541
/ 07:12

افتتاح جلوخان بعد از هفت‌خان

فاز نخست جلوخان آرامگاه فردوسی با اعتباری بالغ بر ١٠٠ میلیارد ریال از سوی مدیریت شهری مشهد به بهره برداری رسید

افتتاح جلوخان بعد از هفت‌خان

شهرآرا آنلاین - رنگیان و اسکندریان - دیروز مسافت سه‌دقیقه‌ای تا رسیدن به آرامگاه خالق شاهنامه به بهره‌برداری رسید. جلوخان آرامگاه فردوسی که پیش از این زمینی خاکی بود و هر گردشگر و بازدیدکننده‌ای را آزار می‌داد، اکنون به باغ‌راهی تبدیل شده است که قدم زدن در آن تا رسیدن به خانه حکیم توس را دل‌نشین می‌کند. این یکی از اثربخش‌ترین گام‌هایی است که بعد از ٢٣ سال از حضور رهبر معظم انقلاب در توس و توصیه‌های ایشان برای سامان‌دهی این منطقه برداشته شده است. حدود ٨ماه پیش بود که کلنگ این محوطه ١/٧ هکتاری بر زمین خورد و دیروز، مصادف با سالروز بزرگداشت فردوسی بزرگ، ١/٣ هکتار از فاز نخست جلوخان آرامگاه او به بهره‌برداری رسید. مسیر رسیدن به معماری باشکوه هوشنگ سیحون بدون هیچ ساخت‌و‌سازی، متقارن با فضای جلوی‌ آرامگاه ساخته شده به طوری که فضای سبز، درخت‌کاری، حوضچه‌ها و آبراهه‌ها ‌ورودی را به آرامگاه متصل کرده است. ۴٠٠ نهال سرو شیراز، زیتون تلخ و چنار به اضافه ٢٢ هزار گل شاهپسند، ساناز، رز سفید و قرمز و شمعدانی فضای جلوی‌ آرامگاه را سبز و رنگارنگ کرده‌‎اند.۵٠ سال پیش، بازسازی و تعمیر آرامگاه فردوسی به سیحون واگذار شد‌ و تاکنون هیچ اقدام شاخص دیگری برای این مجموعه فرهنگی انجام نشده بود. مدیریت شهری در دوره شورای پنجم سنگ بزرگی ‌از پیش پای مسئولان میراث فرهنگی استان که در اصل متولیان احیای مجموعه‌هایی همچون توس هستند برداشت.

روز گذشته فاز اول پروژه، یعنی ۶٠ درصد آن، به بهره‌برداری رسید. از این رو، محوطه‌ای که مربوط به مقبره‌‌الشعرا و فضای پارکینگ خودروهاست در مدت کوتاه‌تری در آینده به بهره‌برداری خواهد رسید. علت بازپیرایی نشدن این مناطق وجود مسیری برای حضور گردشگران ‌هنگام بازپیرایی مسیر اصلی اعلام شده است. همان‌طور که محمدرضا کلائی، شهردار مشهد، هم گفته است، این محوطه‌ها تا ۶ ماه آینده به بهره‌برداری می‌رسند.

بر اساس طرح فعلی، در سمت چپ و راست اطراف جلوخان، مسیرهای سواره با به‌کارگیری ماشین‌های برقی پیش‌بینی شده و مسیر میانی به عنوان محور اصلی جلوخان و پیاده‌راه برای گردشگران در نظر گرفته شده است. بعد از جلوخان نیز پردیسی به مساحت بیش از ٣٠ هکتار قرار دارد که بخش‌های تاریخی و فرهنگی در آن واقع هستند. همچنین به گفته مسئولان، رویکرد در جلوخان غیرانتفاعی و در پردیس انتفاعی است. بخش‌های تاریخی و فرهنگی آن نیز احصا‌ و احیا‌ خواهد شد و فضاهایی مانند کافی‌شاپ، رستوران، کتابخانه، کافه‌کتاب و ‌خدمات دیگر برپا می‌شود تا مسیری متفاوت برای رسیدن به آرامگاه فردوسی باشد.

روز بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی امسال تفاوت‌های دیگری هم به‌جز افتتاح جلوخان آرامگاه این حکیم فرزانه داشت و آن رونمایی از ٢ تندیس فاخر برگرفته از داستان‌های شاهنامه بود که در مسیر بولوار منتهی به این مجموعه فرهنگی جانمایی شده‌اند.

 

خروج آرامگاه فردوسی از مهجوریت

شهردار مشهد پس از پایان مراسم بهره‌برداری از فاز نخست جلوخان آرامگاه، در مراسم بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی که به صورت هم‌زمان با این مراسم در حال برگزاری بود، روز افتتاح پیشخوان را روزی خاطره‌انگیز دانست زیرا ‌پس از مدت‌ها مهجوریت آرامگاه این شخصیت بزرگ، سرانجام پروژه جلوخان آن به بهره‌برداری رسید.

طبق اعلام محمدرضا کلائی، روز گذشته قطعه‌ای از پازل شکوهمندی که چندین دهه قبل طراحی شده بود به سرانجام رسید و این اقدام نویدی برای فعالیت‌های آینده در محدوده آرامگاه فردوسی خواهد بود.

او افزود: امیدواریم از این طریق بتوانیم حقی را که فردوسی بر گردن ما ایرانیان دارد ادا کنیم.

شهردار مشهد ادامه داد: از همه دست‌اندرکاران در شورای شهر، شهرداری و عنایت و خوش‌فکری سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری خراسان‌ رضوی برای آغاز این مسیر قدردانی می‌کنیم و امیدواریم در ادامه بتوانیم ظرفیت‌های موجود در توس و ارزش‌هایی مانند شاهنامه و فردوسی را پاس بداریم.

کلائی بیان کرد: امیدواریم همشهریان و هم‌وطنان از این فضای زیبا لذت ببرند و ما نیز با توسعه زیرساخت‌ها و سرمایه‌گذاری در این حوزه، حق ادب فارسی را به جا و زمینه‌ای ‌برای گذران اوقات فراغت زائران و مجاوران علی‌‌بن‌موسی‌الرضا(ع) فراهم آوریم.

 

پروژه جلوخان، نماد همکاری

شهردار مشهد در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران نیز پروژه جلوخان آرامگاه فردوسی را نماد همکاری بین بخشی دانست که طی ٢ سال اخیر در مشهد شکل گرفته است.

کلائی اظهار امیدواری کرد مشهد عزیز با همین روند به جایگاهی والا برسد و از این طریق بتواند به زائران و مجاوران امام رضا(ع) که صاحب شهر هستند‌ خدمت‌رسانی کند.

او همچنین با اشاره به سرعت عملیات اجرایی فاز نخست پروژه جلوخان آرامگاه فردوسی، در راستای اجرای هرچه‌سریع‌تر فاز دوم آن طی ١٠٠ روز آینده ابراز امیدواری کرد.

 

نصب ۶ المان دیگر در جلوخان آرامگاه فردوسی

رئیس کمیسیون ویژه توس شورای اسلامی شهر هم در حالی به سخنرانی پرداخت که باران رحمت الهی فضای مراسم را تحت‌الشعاع خود قرار داده بود. به همین دلیل، مسعود ریاضی با چتر پشت تریبون حاضر شد.

او با اشاره به رونمایی از ٢ مجسمه «رستم و رخش» و «رستم و اژدها» در مسیر آرامگاه فردوسی، این رویه را ادامه‌دار دانست و گفت: ‌۶ موقعیت برای نصب المان در طرح جلوخان که امروز افتتاح شد در نظر گرفته شده است و امیدواریم در آینده ٦ اثر فاخر دیگر مانند ٢ مجسمه فعلی در این پروژه نصب شود.

ریاضی با اشاره به اقدام عده‌ای از ورزشکاران که روز سه‌شنبه مسیر نه‌کیلومتری سه‌راه شاهنامه تا آرامگاه فردوسی را با شعار «ثبت جهانی توس» طی کردند، تأکید کرد:‌ ثبت جهانی توس مطالبه‌ای است که باید با صدای بلند مطرح شود، موضوعی که تا امروز مغفول مانده است ولی امیدواریم با پیگیری‌های مسئولان امر، این منطقه هم ثبت جهانی شود.

تهیه و تصویب طرح‌های شهری موضوع دیگری بود که از سوی رئیس کمیسیون ویژه توس مطرح شد. او در این باره گفت:‌ امیدواریم سازمان مسکن و شهرسازی در راستای مراحل تصویب طرح این محدوده اهتمام ورزد تا منطقه رونق شایسته‌ای به خود بگیرد.

 

اعتبار ١٠ میلیاردی برای فاز ١/ ٣ هکتاری

معاون حمل‌ و نقل و ترافیک و سرپرست معاونت فنی و عمران شهرداری مشهد نیز در این مراسم، پروژه جلوخان آرامگاه فردوسی را دارای ویژگی‌هایی خاص و منحصربه فرد دانست و گفت:‌ در سال ٩١ این محدوده منفصل به شهرداری مشهد واگذار شد. از آن سال تا سال ٩٧ هیچ اقدامی به‌ویژه در محدوده‌ای که در اختیار میراث فرهنگی بود انجام نشد اما سال گذشته با همت و تأکید شورای اسلامی شهر و تلاش کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس اعتباری برای پروژه جلوخان آرامگاه فردوسی در نظر گرفته شد.

خلیل‌ا... کاظمی با اشاره به آغاز عملیات اجرایی پروژه جلوخان آرامگاه فردوسی در ٢٨ شهریور ٩٧، به دغدغه مردم برای سامان‌دهی محدوده آرامگاه فردوسی پرداخت و بیان کرد: این موضوع از سال ٧٥ دغدغه مقام معظم رهبری هم بوده است تا جایی که ایشان پس از بازدید از آرامگاه فردوسی در آن سال دغدغه خود را در دستخطی اعلام کردند.

به گفته کاظمی هماهنگی و همکاری بین‌بخشی میان اداره‌کل میراث فرهنگی استان و شهرداری مشهد ویژگی دیگر پروژه جلوخان آرامگاه فردوسی است و این همکاری باعث شد خللی در فعالیت‌های اجرایی طرح مصوب این محدوده ایجاد نشود.

او در ادامه ضمن قدردانی از اداره‌کل میراث فرهنگی خراسان‌ رضوی، درباره وضعیت اجرایی این پروژه گفت که امروز در فاز نخست از ١/٣ هکتار از پروژه رونمایی شد که ٢ هکتار از این مساحت نمادی از باغ‌های ایرانی و همسان با مجموعه داخل آرامگاه است. به گفته کاظمی، حدود ٢٠ هزار مترمربع سنگ‌کاری نیز در این مجموعه انجام شده که ١٥ هزار مترمربع از کنده‌کاری‌های آن با دست انجام شده است. همچنین ١٠ هزار مترمربع فضای سبز، ٧٠ متر آب‌نما و ٥٠ عدد صندلی سنگی علاوه بر روشنایی و نورپردازی در این مجموعه پیاده‌سازی شده است.

 

افتتاح فاز دوم جلوخان تا ٩٩ روز آینده

او با اشاره به هزینه ده‌میلیارد‌تومانی برای اجرای فاز نخست پروژه جلوخان آرامگاه فردوسی، گفت امروز با روشن شدن روزشمار صدروزه فاز دوم، عملیات اجرایی ۵/١ هکتار بعدی این پروژه آغاز می‌شود.

طبق اعلام کاظمی، پس از اتمام فاز دوم پروژه آرامگاه فردوسی و تکمیل پروژه پنج‌هکتاری، عملیات اجرایی مجموعه دوهکتاری ورودی محدوده آرامگاه نیز آغاز خواهد شد.

وی در پایان صحبت‌های خود، به محدودیت زمانی و سختی‌های پیش روی پروژه مانند تأمین مصالح و بارندگی‌های اخیر اشاره کرد و گفت که در این شرایط، همه تلاش کردند با فعالیت مضاعف، امروز این پروژه در اختیار مجاوران و زائران قرار گیرد. 

 

اهتمام ملی برای موضوعی ملی

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان نیز در این مراسم در کنار قرائت پیام علی‌اصغر مونسان، رئیس این سازمان، به مناسبت فرارسیدن سالروز بزرگداشت فردوسی با بیان اینکه امروز اهتمامی ملی برای یک موضوع ملی شکل گرفته‌ است گفت:‌ برای به سرانجام رسیدن این پروژه و احیای این منطقه تلاش و کوششی بی‌وقفه‌‌ صورت گرفته است.

ابوالفضل مکرمی‌فر افزود: از شهرداری و شورای شهر که اقدامات تحسین‌‌برانگیزی ‌در شهر به‌ویژه در منطقه تاریخی توس انجام داده‌اند و انجام می‌دهند تشکر می‌کنم.

او اضافه کرد: پیرو تفاهمی که صورت گرفته است شاهد استمرار این فعالیت تا دروازه کشف‌رود خواهیم بود.

مکرمی‌فر همچنین با اشاره به آغاز عملیات احیای برج و باروی توس به طول ٧٠٠٠ متر از دروازه رودبار به طرف دروازه مرو و نیشابور، برای رونمایی و بهره‌برداری از این پروژه در آینده ابراز امیدواری کرد.

او بیان کرد: با اقداماتی که اداره کل میراث فرهنگی استان در دست انجام دارد امیدواریم مراسم بزرگداشت سال آینده حکیم ابوالقاسم فردوسی از دروازه رودبار در برج و باروی احیاشده توس برگزار شود.

در پایان مراسم افتتاحیه طرح جلوخان آرامگاه فردوسی و همایش بزرگداشت فردوسی، از مسعود ریاضی، رئیس کمیسیون ویژه توسعه و عمران توس، و همچنین علیرضا قیامتی و محمدجعفر یاحقی، از شاهنامه‌پژوهان و استادان حوزه ادبیات، و تعداد دیگری از دست‌اندرکاران پروژه جلوخان قدردانی شد. 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی