کد خبر : 98553
/ 08:55

آیینه‌ای برای نگاه‌ها

از کتاب «آتشگهی در خواب آتش‌ها» روزنی بر شهر و معماری در این دیار، این روزگار رونمایی شد

آیینه‌ای برای نگاه‌ها

شهرآرا آنلاین - گروه هنر | هویت در معماری از مباحثی است که امروز در بسیاری از محافل و نشست‌های تخصصی معماری مطرح می‌شود. همیشه هنگام صحبت درباره هویت و معماری، قیاس بین معماری سنتی و معماری مدرن پیش می‌آید که به شکلی متضاد در دو سوی این مقایسه قرار گرفته‌اند و همواره از معماری سنتی به‌عنوان یک معماری باهویت و از بسیاری آثار معماری معاصر به‌عنوان یک اثر بی‌هویت یاد می‌شود. گویی معماری عصر حاضر نمی‌تواند باهویت باشد و هویت‌بخشی در معماری، با خلاقیت مخالفت می‌کند و تنها با تقلید از گذشته است که می‌توان معماری باهویت خلق کرد.

از این‌رو در نشست تخصصی «جامعه، فرهنگ، شهر و معماری، یک قرن تجربه مدرنیته در ایران» که شامگاه ٢٣اردیبهشت در پژوهشکده ثامن مشهد برگزار شد، از جلد اول کتاب علی کیافر درباره معماری و شهرسازی نوین با عنوان «آتشگهی در خواب آتش‌ها: روزنی بر شهر و معماری در این دیار، این روزگار» رونمایی شد.

علی کیافر، معمار، شهرساز، پژوهشگر و استاد برنامه‌ریزی و طرح جامع فضاهای آموزشی در دانشگاه کالیفرنیا و ریورساید ایالات متحده آمریکاست که در این نشست، تحولات مدرنیسم در معماری از منظر پدیدآورندگان اثر را بررسی کرد. او موضوع هویت و مدنیت در جامعه ایرانی را مطرح کرد و با قیاس دو رویکرد منطقه‌گرایی و منطقه‌گرایی انتقادی که هر دو به‌دنبال هویت در معماری معاصر هستند، راهکارهایی برای معماری نوین مطرح کرد که علاوه‌بر حفظ هویت، دستاوردهای عصر حاضر معماری را نیز دربر داشته باشد.

کیافر در خلال معرفی جلد اول کتاب خود، اشاره‌ای کوتاه به مباحث «گذار از سنت به مدرنیته» و «هویت و کالبد و سیمای شهر در دوران مدرنیته» کرد.

مدرنیته در ایران و تحقیقاتی که از مواضع مختلف در این‌باره صورت گرفته است، از مباحث مطرح‌شده در این نشست بود. همچنین با مقایسه‌ای موردی میان مدرنیسم در ایران و مدرنیسم در غرب، به تغییراتی که مدرنیته در بخش‌های گوناگون اقتصادی و اجتماعی و همه ابعاد زندگی بشر به‌‌وجود آورده است، اشاره شد؛ تغییراتی که در غرب کاملاً تدریجی و متأثر از همه زیرساخت‌ها بوده و هم‌زمان با هم صورت گرفته است اما در جامعه ایران دچار نوعی انقطاع شده است و بنابراین با مدرنیته‌ای آمرانه مواجهیم که درون‌زا نیست؛ به همین دلیل مدرنیته ایران را مدرنیته‌ای ناتمام می‌نامند که به‌طور کامل رخ نداده است.

کتاب کیافر که شامل گپ‌وگفت‌ با افراد برجسته‌ای چون داریوش آشوری، داریوش شایگان، سیدحسین نصر و بهرام فریورصدری است، به بررسی و شناخت ماهیت مدرنیته ایرانی و ویژگی‌های جامعه، تفکر، سنت و هویت می‌پردازد. سپس دیدگاه‌هایی از تاریخ شهر و معماری را که به‌علت تمرکز قدرت‌های اقتصادی‌سیاسی در تهران وزن بیشتری دارند، دربرمی‌گیرد و سرانجام جنبه‌های مختلفی از مقوله شهرسازی و سیمای شهری در این دوران را با محوریت چند دهه اخیر از نگاه پاره‌ای از شهرشناسان و شهرسازان مطرح می‌کند.

این مجموعه چهارجلدی که اکنون جلد اول آن را انتشارات کسری روانه بازار کرده است، درصدد است که به شناخت معماران و شکل‌گیری معماری نوین ایران کمک کند و معماری دهه‌های پس از انقلاب۱۳۵۷ و آنچه در به‌وجود آمدن و دگرگونی‌های آن نقش داشته است، از زبان معماران بشناساند و همچنین نیم‌نگاهی بر دورنمای آینده معماری و شهرسازی در این سرزمین بیفکند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی