کد خبر : 98554
/ 08:56

کمبود واگن، کهنه‌زخم صادرات استان

استاندار وعده داد تا دو هفته آینده موضوع را از راه‌آهن کشور پیگیری کند

کمبود واگن، کهنه‌زخم صادرات استان

شهرآرا آنلاین - فرزانه شهامت - ٢ میلیارد و ٧۴٠ میلیون دلار رقم کوچکی نیست. این عدد، سهمی است که برنامه ششم برای صادرات خراسان‌رضوی تعیین کرده و همین امسال باید محقق شود. برنامه صادرا‌تی که رئیس جمهور ابلاغ کرده نیز مشابه رقم یادشده است؛ کمی کمتر. بزرگی کار وقتی بهتر دستمان می‌آید که بدانیم پارسال میزان صادرات استان ٢ میلیارد و ٢٠٠ میلیون دلار بود.

می‌گویند کاهش ارزش پول ملی، میل به صادرات را افزایش داده است. این را اضافه کنید به صحبت‌های اخیر مشاور وزیر اقتصاد که گفت پارسال ٣٠ میلیارد دلار ارز صادراتی غیرنفتی به کشور برنگشته است. به فرض که داده‌های یادشده صحیح باشد، آیا با این نکات می‌شود به این نتیجه رسید که اوضاع بر وفق مراد صادرکنندگان است و سهمیه امسال استان، به سادگی محقق می‌شود؟

بحث‌های چالشی در جلسه دیروز کارگروه توسعه صادرات، سؤال و جواب‌های مکرر استاندار و اعضای کارگروه و عبور جلسه از سقف زمانی خود، نشان داد اوضاع پیچیده‌تر از چیزی است که از بیرون ماجرا به نظر می‌رسد. با وجود این استاندار معتقد است سهمیه امسال استان محقق می‌شود.

 

﷯ زخم کهنه

«برایم نامه اداره کل امور مالیاتی آمده است. می‌خواهند اموالم را مصادره کنند. چند سال صادرکننده نمونه بودم اما این بخش‌نامه‌ها جلو کارم را گرفته است. مجبور شدم از کارت‌های بازرگانی یک‌بار مصرف استفاده کنم؛ هرچند می‌دانم به مشکل می‌خورم. ما صادرکننده‌های واقعی اینجا هستیم. تسهیل صادراتی که می‌گویند، برای چه کسانی انجام می‌شود؟ آقای استاندار، این بازارهای صادراتی را به بدبختی پیدا کرده بودم.»

آدم‌ها و کلماتشان عوض می‌شدند اما گلایه‌ها یکی بود. استاندار هم بیشتر شنونده بود. میان بحث‌ها سؤالاتی می‌پرسید که برای پاسخ به آن هم‌زمان چند نفر داوطلب می‌شدند. پاسخ‌ها گاهی منجر به جمع‌بندی می‌شد و گاهی برعکس، تناقض میان دیدگاه دستگاه‌های اجرایی و بخش خصوصی را آشکار می‌کرد.

کمبود واگن به‌عنوان زخم دیرین صادرات استان هم در این جلسه، سر باز کرد. کاظم شیردل، نایب‌رئیس اتاق مشترک ایران و تاجیکستان، با اشاره به قدمت بیست‌ساله این مشکل گفت: بیش از ۶٠ درصد صادرات ریلی کشور از آنِ خراسان‌رضوی است اما خواسته ما برای تأمین واگن محقق نمی‌شود. اگر سال‌های قبل در ٢-٣ ماه مشکل تأمین واگن داشتیم، پارسال در ١٢ ماه با این مشکل دست و پنجه نرم کردیم.

اعطای امتیاز وارد کردن واگن به چند شرکت از سوی راه‌آهن موضوع نقد دیگری بود که به گفته وی نتیجه‌اش، توزیع ناعادلانه واگن، اختصاص آن‌ها به چند صادرکننده معدود و رشد نجومی قیمت واگن برای حمل کالاهای صادراتی بوده است.

شیردل تأکید کرد: صادرات استان تا یکی‌، دو ماه دیگر فصل رونق را آغاز می‌کند و اگر تا آن موقع چاره‌ای اندیشیده نشود، با ایجاد بازار سیاه، قیمت‌ کرایه واگن به‌شدت افزایش پیدا خواهد کرد. معنای تلویحی صحبت او پا پس کشیدن بسیاری از صادرکنندگان، ماندن کالاها روی دست تولیدکننده و محقق نشدن سهمیه صادراتی خراسان‌رضوی است.

این صحبت‌ها با واکنش مصطفی نصیری، سرپرست تازه منصوب شده راه‌آهن خراسان همراه بود. او توضیحات مبسوطی ارائه کرد اما استدلال‌های مدیر جدید راه‌آهن به پای تجربه صادرکنندگان کهنه‌کار استان نرسید و در نهایت استاندار را به این جمع‌بندی رساند که تا ٢ هفته آینده، با معاون بازرگانی راه‌آهن کشور جلسه‌ای بگذارد.

 

﷯ می‌خواهیم اما نمی‌توانیم

استفاده از ارز حاصل از صادرات برای واردات و تهاتر، ٢ برنامه‌ای بود که به نظر می‌رسید استاندار خراسان‌رضوی به اجرایی شدن و مفید بودن آن‌ها امید دارد اما گلایه‌های متعدد صادرکنندگان در دقایق بعد، حکایت از این داشت که تا رسیدن به برنامه‌ای مطلوب، هنوز فاصله داریم.

نایب‌رئیس شورای ملی زعفران از نامه‌های تهدیدآمیز دستگاه‌های اجرایی گفت با این مضمون که اگر ارز حاصل از صادرات را برنگردانید، به قوه قضائیه معرفی می‌شوید.

غلامرضا میری تأکید کرد: می‌خواهیم ارز حاصل از صادرات را برگردانیم اما با وضعیتی که بخش‌نامه‌ها درست کرده‌اند، نمی‌توانیم. ارزمان را به سامانه نیما عرضه کردیم اما خریدار نداشت. می‌گویند با ارز حاصل از صادرات، کالاهای مورد نیاز کشور را وارد کنید اما ما صادرکننده‌ایم و راه‌بلدِ واردات نیستیم.

او از پیشنهادی گفت که با لاریجانی، رئیس مجلس شورای اسلامی در میان گذاشته و گویا بناست در جلسه سران قوا مطرح شود. این پیشنهاد از این قرار است که صادرکننده از کارت بازرگانی واردکننده برای صادرات استفاده کند. واردکننده با کارت خودش و با ارز حاصل از صادرات، واردات انجام دهد، سپس با صادرکننده تسویه حساب کند. استاندار خراسان‌رضوی در حالی که برگه پیشنهادهای اتحادیه صادرکنندگان استان را در دست داشت، گفت که حداکثر تا هفته آینده جلسه دیگری تشکیل می‌دهد و این موضوع و دیگر پیشنهادهای بخش خصوصی را بند به بند بررسی می‌کند. انتقاد رئیس انجمن صادرکنندگان خدمات فنی‌ومهندسی درباره کمیته ماده ١٩ را هم به معاون اقتصادی خود واگذار کرد و گفت: تا آنجا که ممکن است در استان همراه می‌شوید. اگر اختیارات بیشتر خواستید، شخصا از رئیس‌جمهور پیگیری می‌کنم.

کمیته ماده ١٩ که دبیرخانه آن در سازمان توسعه تجارت مستقر است، شعبه استانی ندارد. بانک‌ها هم فقط در صورتی ضمانت‌نامه بانکی به صادرکنندگان خدمات فنی‌ومهندسی می‌دهند که گواهی کمیته ١٩ ارائه شود. به زعم رئیس اتحادیه صادرکنندگان استان این تمرکزگرایی منجر به ایجاد نوعی رانت شده است.

 

﷯ تفاوت‌ ما و دیگران

کفه تراز تجاری استان، ٢ میلیارد دلار مثبت است. این یعنی میزان صادرات استان به مراتب بیش از واردات است. رئیس سازمان صنعت، معدن و تجارت استان، آمارش را تفسیر کرد و گفت: برخلاف آنچه به نظر می‌رسد، این تفاوت زیاد، یک واقعیت مثبت نیست، چون اولا بیشتر کالاهای واردشده از مرزهای استان ماده اولیه تولید است و افزایش آن به معنای رونق تولید است. ثانیا نیازهای وارداتی استان به جای اینکه از مرزهای خودمان وارد شود، به دلیل تمرکز کارها در تهران، از مرزهای جنوبی می‌آید.

راضیه علیرضایی واقعیت دیگری را هم گفت: شدت‌ تحریم‌ها کالاهای صادراتی را به‌جای کالای نهایی، به سمت فله‌ای و خام سوق داده است. به طور مثال زعفران در بسته‌های ١٠ تا ٣٠ گرمی صادر می‌شود.

نکته بعدی در صحبت‌های او از تفاوت واقعیت‌های صادراتی استان و کشور حکایت داشت: پارسال میزان صادرات کشور کاهش و در خراسان‌رضوی افزایش داشته است. ضمن اینکه ١٠ کشور نخست هدف صادرات استان ما با کشور متفاوت است. رشد ۶٢ درصدی وزن صادرات و کاهش ١۶ درصدی ارزش آن در فروردین امسال از دیگر داده‌هایی بود که او به جلسه ارائه داد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی