کد خبر : 98555
/ 08:57

مسکن آجری چند؟

هزینه ساخت‌وساز در ۵ ماه ۴۵٠هزار تومان در هر مترمربع افزایش یافت

مسکن آجری چند؟

شهرآرا آنلاین - موسوی‌زاده - در حالی که از فروردین تا دی‌ماه ١٣٩٧، هزینه ساخت هر طبقه مسکن در مشهد از یک‌میلیون و ٣٠٠ هزار تومان به یک‌میلیون و ٨٠٠ هزار تومان رسیده بود، از ابتدای زمستان١٣٩٧ تا اردیبهشت‌ماه ١٣٩٨، هزینه ساخت هر مترمربع مسکن با ۴۵٠ هزار تومان افزایش به ٢ میلیون و ٢۵٠ هزار تومان رسیده است. 

به عبارتی در حالی که هزینه ساخت هر مترمربع مسکن در ١٠ ماهه سال گذشته ۵٠٠ هزار تومان افزایش داشته، در ۵ ماه اخیر این رقم ۴۵٠ هزارتومان گران‌تر شده است. 

بررسی‌ها نشان می‌دهد که هزینه ساخت هر مترمربع مسکن در مشهد در اردیبهشت ٩٧، ٩۶ و ٩۵ به‌ترتیب به‌طور متوسط یک‌میلیون و ٣۵٠هزار تومان، یک میلیون و ٨٠ هزار تومان و ٩٨۵ هزارتومان بوده است. سازندگان مسکن می‌گویند که گرانی قیمت مصالح ساختمانی و زمین تأثیر زیادی بر رشد هزینه‌ها داشته است. 

داده‌های مرکز آمار این گفته سازندگان را تأیید می‌کند. بر اساس گزارش مرکز آمار ایران، متوسط قیمت مصالح ساختمانی منتخب در نیمه دوم سال گذشته و درصد تغییرات آن نسبت به نیمه اول سال ۱۳۹۷ نشان می‌دهد که آجر ماشینی ۲۲.۸، بلوک سفالی ۶۷.۷، آجر فشاری ۲۰.۱، تیرآهن (۱۴)، ۲۷.۳، تیرآهن (۱۶)، ۲۶.۵ و تیرآهن (۱۸)، ۱۴.۱ درصد تغییر قیمت داشته‌اند.

 

﷯ رشد ٣٠درصدی هزینه ساخت‌وساز

دبیر انجمن انبوه‌سازان خراسان‌رضوی در گفت‌وگو با شهرآرا درباره دلایل افزایش قیمت مسکن در چند ماه اخیر می‌گوید: افزایش نرخ ارز به‌خصوص از ابتدای امسال و رشد قیمت بسیاری از مصالح ساختمانی باعث شده تا حداقل در ٢ ماه اخیر هزینه ساخت‌وساز ٣٠ درصد افزایش یابد.

نعمت‌ا... ظریف می‌افزاید: به عنوان مثال در حالی که پیش از این، قیمت هر تن ماسه ٢٠ هزار تومان بود، اکنون به ٣٠ هزار تومان رسیده است. همچنین قیمت میلگرد با رشد جهشی به کیلویی ۵ هزار تومان رسیده است.

این سازنده مسکن ادامه می‌دهد: در کنار افزایش قیمت مصالح ساختمانی، قیمت زمین و خانه‌های کلنگی نیز رشد داشته و همین مسئله بر هزینه تمام‌شده سازندگان افزوده است. بر این اساس اکنون حداقل هزینه ساخت مسکن در مشهد برای ساختمان‌های ۵ تا ٧ واحدی، ٢ میلیون و ٢۵٠ هزار تومان برآورد می‌شود. البته در برخی از مناطق مشهد هزینه هر مترمربع ساخت مسکن به بیش از ٣ میلیون تومان نیز رسیده است.

ظریف تأکید می‌کند: افزایش هزینه انگیزه ساخت‌وساز را کاهش داده است.

 

﷯ هزینه ساخت‌وساز در مناطق مختلف مشهد

صادق عابدزاده، کارشناس بازار مسکن نیز با بیان اینکه قیمت زمین و هزینه‌های ساخت، ٢ عامل مهم در تعیین هزینه تمام‌شده مسکن هستند، می‌گوید: در چند ماه اخیر قیمت این ٢عامل افزایش یافته و همین مسئله بر رشد قیمت مسکن تأثیر گذاشته است.

وی می‌افزاید: هرچند هزینه ساخت مسکن در تمام مشهد افزایش یافته، با این حال این هزینه در برخی مناطق بیشتر رشد داشته است. به عنوان مثال در منطقه یک مشهد خریداران تقاضای بیشتری برای واحدهای اشرافی دارند و همین مسئله بر گرانی هزینه تمام‌شده تأثیر بیشتری گذاشته است. اکنون به دلیل رشد هزینه ساخت‌وساز، سازندگان به دنبال مناطقی هستند که زمین و تراکم بیشتری در اختیار داشته باشند تا از طریق ساخت طبقات بیشتر هزینه‌های خود را کاهش دهند.

وی ادامه می‌دهد: رغبت برای ساخت‌وساز در مناطقی که تراکم جمعیت کمتری دارند، بیشتر است. به عنوان مثال اکنون به دلیل اشباع نشدن جمعیت، منطقه ١٢یکی از گزینه‌های جذاب برای ساخت‌وساز است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی