کد خبر : 98556
/ 08:58

تبلیغات غیر واقع برای قیمت کاذب سهام

گزارشی از چهارمین جلسه محاکمه متهمان پرونده شرکت پدیده که در مشهد برگزار شد

تبلیغات غیر واقع برای قیمت کاذب سهام

شهرآرا آنلاین - چهارمین جلسه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده موسوم به شرکت پدیده در دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور، با حضور جمعی از شکات، سهام داران، نمایندگان سازمان ها و ادارات دولتی، وکلای مدافع متهمان، اصحاب رسانه و مطبوعات و وکلای شکات به ریاست قاضی منصوری روز گذشته در مشهد برگزار شد.

به گزارش میزان به نقل از مرکز رسانه قوه قضائیه، در ابتدای جلسه قاضی منصوری با اشاره به روند رسیدگی به پرونده و با اعلام رسمیت دادگاه، از حاضران خواست تا نظم جلسه و موازین تذکر داده شده قانونی را در صحن علنی رعایت کنند.

پس از مواجهه حضوری بین متهمان و کارشناسان حاضر در صحن علنی، قاضی منصوری از یکی از وکلای جمعی از شکات خواست تا به ارائه شکایت و مطالب خود اقدام کند.

باتوجه به اتمام اظهارات وکیل شکات، قاضی منصوری از نمایندگان جمعی از شکات حاضر نیز خواست تا به بیان شکایت خود علیه متهمان پرونده بپردازند.

در این هنگام رئیس جلسه از شکات این پرونده خواست تا لوایح خود را به دفتر دادگاه ویژه رسیدگی به جرایم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور در مشهد تسلیم کنند.

پس از آن رئیس دادگاه از نماینده دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی خواست تا کیفرخواست متهم محمدرضا ریاحی فرزند علی اصغر را قرائت کند.

مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور، تصاحب و حیف و میل اموال مردم و تشکیل شبکه کلاهبرداری با استفاده از تبلیغات عامه ازجمله اتهامات نام برده طبق کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب مشهد است.

با قرائت کیفرخواست، قاضی منصوری از متهم خواست تا به سؤالات و اتهامات مطرح شده با در نظر گرفتن صداقت پاسخ دهد.

قاضی منصوری هنگام تفهیم اتهام و طرح سؤال، خطاب به متهم گفت: با توجه به حجم عظیم تحقیقات انجام شده و گزارشات مراجع قانونی و اقرار صریح متهمان در مرحله تحقیقات تأکید می کنم که به سؤالات طرح شده دقیق و مبتنی بر حقیقت پاسخ دهید.

در این هنگام محمدرضا ریاحی به عنوان متهم خطاب به دادگاه گفت: تمامی اظهارات خود را در مراحل مختلف تحقیقات مقدماتی قبول دارم.

وی گفت: شرکت پدیده از سال ۱۳۹۲ وارد بحران شد و چنانچه دادستانی به موضوع ورود نمی کرد، شاهد رویداد مشکلات بسیار بیشتری می بودیم.

متهم ریاحی در پاسخ به سؤال دادگاه مبنی بر نحوه قیمت گذاری سهام شرکت پدیده گفت: تعیین ارزش قیمت سهام از سوی آقای پهلوان صورت می گرفت، ضمن اینکه رقابت با چند شرکت دیگر تشدیدکننده تخلفات در زمینه تعیین ارزش سهام بود.

در این هنگام نماینده دادستان با اشاره به اقرار صریح متهم در مرحله تحقیقات مقدماتی خواستار پخش کلیپ سخنان متهم در جمع سهام داران شد که این درخواست با موافقت رئیس دادگاه مواجه شد.

پس از پخش مستندات ارائه شده نماینده دادستان و پخش کلیپ سخنرانی متهم ریاحی در جمع سهام داران؛ قاضی منصوری از وکیل مدافع متهم محمدرضا ریاحی خواست تا به دفاع از موکل خود بپردازد.

پس از اتمام دفاع وکیل مدافع متهم، دادگاه از وکیل جمعی از شکات خواست تا به بیان مطالب خود بپردازد و پس از آن نیز قاضی منصوری از نماینده دادستان خواست تا کیفرخواست متهم احسان محسنی ثانی فرزند محمدرضا را قرائت کند.

محسنی ثانی، متهم پرونده به واسطه انجام تبلیغات غیرواقعی، در راستای بالا بردن کاذب قیمت سهام پدیده نقش داشته و طبق کیفرخواست صادره از دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، نام برده متهم به معاونت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور از طریق تسهیل وقوع بزه و ارائه طریق ارتکاب جرم و تحصیل مال از طریق نامشروع است.

نماینده دادستان درخصوص نحوه عملکرد متهم محسنی ثانی گفت: نام برده به تبلیغات غیرواقعی برای پدیده جهت افزایش قیمت حبابی سهام، مبادرت می کرده و باوجود الزام قانونی به عنوان «سهامی خاص» در تبلیغات اشاره ای نمی شود، حال آنکه طبق قانون ذکر آن در تبلیغات، الزامی بوده است.

با توجه به اظهارات محسنی ثانی، به عنوان متهم، حسابرس ویژه پرونده با کسب اجازه از محضر رئیس دادگاه و در واکنش به سخنان متهم گفت: متهم تعداد زیادی سهام هدیه به صورت رایگان از این شرکت دریافت کرده است .پس از انجام مواجهه حضوری بین وکیل جمعی از شکات و ارائه سخنان نماینده دادستان و وکیل مدافع متهم، قاضی منصوری ادامه رسیدگی به اتهام متهمان پرونده شرکت پدیده را به امروز موکول کرد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی