کد خبر : 98558
/ 09:01
ادعای یک رسانه از پیام محرمانه آمریکا به ایران

پمپئو: به‌دنبال جنگ نیستیم

یک رسانه انگلیسی، جزئیات جدیدی از مذاکرات وزیر امور خارجه آمریکا و عراق درباره ایران منتشر کرد.

پمپئو: به‌دنبال جنگ نیستیم

شهرآرا آنلاین -  به گزارش شهرآرا، با تشدید روند اقدامات خصمانه آمریکا علیه ملت ایران، طی ماه‌های اخیر، روند تنش میان این دو کشور هم افزایش پیدا کرده است. به نظر می‌رسد یکی از کانون‌های تنش و رقابت میان ایران و آمریکا، عراق باشد؛ کشوری که در ١٨سال گذشته، صحنه رقابت جدی میان دو کشور بوده است. در این راستا هفته گذشته، همسایه غربی ایران، میزبان وزیر امور خارجه آمریکا در سفری از‌پیش‌تعیین‌نشده بود. جزئیات چندانی از این نشست از‌سوی منابع رسمی اعلام نشده اما روز گذشته پایگاه خبری میدل‌ایست‌آی که در لندن مستقر است و اخبار مرتبط‌با منطقه غرب آسیا را پوشش می‌دهد، روایتی از این مذاکرات منتشر کرد. این رسانه به نقل از منبعی مطلع درباره این دیدار گفت پمپئو از عبدالمهدی خواسته است پیامی را مبتنی‌بر اینکه آمریکا به‌دنبال جنگ با ایران نیست و در‌واقع دونالد ترامپ، خواهان یک توافق هسته‌ای جدید به نام خود است، به تهران برساند.

این منبع مطلع همچنین به میدل‌ایست‌آی گفت: پمپئو گفته که آمریکا مشتاق توافقی جدید است. عبدالمهدی در پاسخ او گفت که ایرانی‌ها ملتی سرافراز هستند و آن توافق را از سر نخواهند گرفت، اما در‌عین‌حال پیشنهاد کرد که ایران ممکن است مشکلی با یک پروتکل الحاقی نداشته باشد. پمپئو نیز در جواب گفت که پروتکل الحاقی می‌تواند ایده خوبی باشد. این منبع مطلع در ادامه ادعا کرد: لحن پمپئو مثبت بود و ایران را تهدید نکرد. روز بعد عبدالمهدی یک مأمور سیاسی به ایران فرستاد تا آن‌ها را از این موضوع با‌خبر کند.

در این راستا، روز گذشته، عادل عبدالمهدی، نخست‌وزیر عراق، در کنفرانس خبری پس از جلسه هفتگی کابینه عراق گفت: نه آمریکا و نه ایران هیچ‌کدام جنگ نمی‌خواهند و عراق با هر‌دو کشور در ارتباط است. وی افزود: مناقشه ایران و آمریکا مسئله پیچیده‌ای است و ما در تلاش برای یافتن راهی برای حل این بحران هستیم.

همچنین روز گذشته خبری درباره احتمال برکناری یکی از اعضای «تیم ب» مطرح شد. در این باره، مجله نشنال‌اینترست آمریکا در گزارشی با استناد به منابع خود از خواسته دونالد ترامپ برای اخراج جان بولتون از دولتش خبر داده است. این نشریه با استناد به منابع آگاه گزارش کرده است جان بولتون به دلیل اصرارش برای جنگ به منظور تغییر حکومت در ایران، ونزوئلا و کره شمالی در پشت درب خروج از دولت قرار گرفته است. این مجله در گزارش خود نوشت یک مقام ارشد سابق دولت آمریکا گفته است: من شنیده‌ام ‌ترامپ می‌خواهد او اخراج شود. طبق گفته منابع آگاه به اختلاف‌نظرها در داخل دولت، بولتون نه‌فقط با ترامپ دچار مشکل شده بلکه با مایک پومپئو، وزیر امور خارجه دولت آمریکا، نیز مشکل پیدا کرده است. هر‌چند ‌پومپئو از اعمال فشار بر ایران حمایت می‌کند، گزارش شده است که او با جنگ تما‌م‌عیار با ایران مخالف است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی