• خانه
  • یادداشت
  • چرا به جای لاغرشدن، چاق می شویم؟
کد خبر : 98564
/ 09:11
دکتر مجید غیورمبرهن

چرا به جای لاغرشدن، چاق می شویم؟

چرا به جای لاغرشدن، چاق می شویم؟

شهرآرا آنلاین - یک ماه روزه داری قرار است به جز تزکیه روح و نفس، فرصتی برای بازیابی بدنمان هم باشد. البته اگر بگذاریم؛ چراکه معمولا برخلاف تصور ما که باید با وجود پرهیزهای غذایی در بخش طولانی از روز وزنمان کمتر شود، در پایان این ماه با افزایش وزن چندکیلویی هم روبه رو هستیم. لابد می خواهید بدانید چطور این اتفاق می افتد؟

به طور طبیعی و در روزهای عادی یک فرد بزرگ سال حدود ٢هزار کیلو کالری نیاز دارد و این نیاز در ماه مبارک رمضان ٢٠درصد کمتر است. باوجود این، بیشتر افراد احساس می کنند کمبود کالری دریافتی شان را باید به طریقی جبران کنند. از این رو در فاصله بین افطار تا سحر سعی می کنند از موادغذایی پرکالری بیشتری استفاده کنند و این یعنی تجمع کالری اضافی در بدن و تبدیل شدن به چربی.

کم کردن وعده های غذایی، اشتباه دیگری است که برخی از روی تنبلی یا برای کاهش وزن مرتکب آن می شوند و دقیقا نتیجه معکوس می گیرند. چون در همان یک وعده به اندازه چند وعده غذا می خورند و ورود یک باره این حجم از غذا در یک وعده باعث تجمع کالری های اضافی به شکل چربی در بدن می شود؛ در حالی که اگر به میزان کم و در چند وعده غذا بخورید، بدن فرصت لازم برای هضم و جذب را دارد.

نکته دیگر، عادت های تغذیه ای نادرستی است که بیشتر افراد در این ماه دارند. با آنکه غذای کمی می خورند، اما از خوراکی هایی استفاده می کنند که حجم بالایی از کالری دارند و چاق کننده اند. خوراکی هایی مانند زولبیا و بامیه، شله زرد، فرنی و انواع دسرهای چرب و شیرین. به همه این موارد تنبلی و کم تحرکی در این ماه را هم اضافه کنید که با تصور پیشگیری از گرسنگی و تشنگی باعث چاقی در فرد می شود.

برای اینکه در این ماه وزنتان اضافه نشود و حتی کمتر هم بشود، توصیه می کنیم به آنچه در فاصله بین افطار تا سحـــر می خورید، بیشتر دقت داشته باشید و میزان کالری های دریافتی تان را هم مدیریت کنید. حتما

٣ وعده غذایی تان را داشته باشید و در افطار و سحر به مقدار کافی میوه و سبزیجات مصرف کنید. به یاد داشته باشید آنچه بدن در این ماه نیاز دارد، ریزمغذی های بیشتر است، نه کالری اضافه تر.

 

متخصص تغذیه

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی