کد خبر : 98602
/ 07:16

آسیا ما داریم می‌آییم

تلاش‌های پدیده شهرخودروبه ثمر نشست و در یک قدمی سهمیه حضور در لیگ قهرمانان آسیا قرار گرفت

آسیا ما داریم می‌آییم

شهرآرا آنلاین - مرتضی اخوان - قطار هجدهمین دوره لیگ برتر فوتبال در ایستگاه پایانی آرام گرفت. جام اهدا شد، آسیایی‌ها سهمیه‌شان از 30 هفته لیگ فرسایشی را گرفتند و خوزستان و گیلان هم داغ‌دار تیم‌های سقوط‌کرده‌شان به لیگ دسته یک شدند. اما در این میان، هیجان تبریز و جشن و پایکوبی مردان شهرخودرو در میانه میدان برای خراسانی‌هایی که 14 سال از حسرت بزرگشان می‌گذشت، حال و هوای دیگری داشت. شاید صدای بوق ماشین‌ها و جشن خیابانی چنان‌که با موفقیت ملی‌پوشان فوتبال کشورمان در صعود به جام جهانی یا بازی آبرومندانه مقابل آرژانتین، اسپانیا، پرتقال و مراکش به گوش می‌رسید، پنجشنبه‌شب گذشته فضای شهر را پر نکرد اما تردیدی نیست که هر مشهدی و بالاتر خراسانی‌ای که از دوست و آشنایی خبر آسیایی شدن پدیده شهرخودرو را می‌شنید، لبخندی می‌زد و لب به ستایش ارتش قرمز مشکی شهرخودرو می‌گشود. درست 14 سال پیش در چنین روزهایی بود که مشهد در غم شکست مشکی‌های شهر در فینال جام حذفی مقابل صبا، غصه‌دار نسلی طلایی از تیم ابومسلم دوست‌داشتنی‌اش بود که تا پای تاریخ‌سازی، فتح جام و کسب سهمیه آسیایی پیش رفت اما به ضربات مرگ‌بار پنالتی، قافیه را باخت. اما این‌بار دیگر نه پنالتی در کار بود و نه حسرت برخورد توپ حسین بادامکی با تیرک دروازه. این‌بار کنترل سینه و نیم‌قیچی پسر مشهدی خط آتش شهرخودرو برای ثبت گل اول و ضربه سر طلایی یونس سولشر برای ثبت دومین گل و رستگاری مشهد در شب‌های رمضان بود. پدیده شهرخودرو با برتری 2 بر یک مقابل ماشین‌سازی تبریز با کسب 56 امتیاز و قرار گرفتن در جایگاه چهارم جدول رده‌بندی بالاتر از تراکتور پنجاه‌ودوامتیازیِ ایستاده بر پله پنجم، حالا به پلی‌آف لیگ قهرمانان آسیا صعود کرده است. البته این خوشحالی یک تبصره ناامیدکننده و نزدیک به محال دارد و آن این است که داماش در فینال جام حذفی یکی از 2 غول فوتبال ایران، پرسپولیس یا سپاهان، را شکست دهد تا پدیده کابوس بدشانسی به جانش بنشیند و آسیایی نشود!

 

90 دقیقه هیجان، یک فصل اطمینان

90 دقیقه دیدارهای پایانی لیگ برتر اگرچه هیجان داشت، روایت آمار و ارقام می‌گفت باید از موفقیت شاگردان یحیی گل‌محمدی در گام آخر اطمینان داشت. شکست‌ناپذیری پدیده شهرخودرو مقابل ماشین‌سازی در بازی‌های رو‌در‌رو، آمار خوب فولاد مقابل تراکتورسازی، رقیب مستقیم پدیده در مسیر آسیایی شدن (5 برد، 5 شکست و 8 تساوی)، میزبانی فولاد در فولاد آره‌نا مقابل تراکتورسازی متزلزل هفته‌های اخیر، انگیزه‌های افشین قطبی برای متوقف کردن شاگردان لیکنز، ثبات در نتیجه‌گیری پدیده شهرخودرو در طول فصل (همواره بالانشینی و حضور در جمع مدعیان) همه و همه دلایلی بود که با وجود 90 دقیقه هیجان پشت یک فصل اطمینان، خیال هواداران پدیده را از موفقیت در دیدار مقابل سرمربی سابق راحت می‌کرد.

 

مالکیت مشترکی که به کار نیامد؟

مالک باشگاه‌های تراکتورسازی و ماشین‌سازی محمدرضا زنوزی است. مالکیت مشترک 2 باشگاه در یک لیگ که کمی دور از ذهن و عجیب است، به کار هیچ‌کدام از 2 تیم تبریز نیامد. ماشین‌سازان که با انگیزه متوقف کردن پدیده و آسیایی شدن تراکتور وعده پاداش کلان از مالک متمول گرفته بودند، نتوانستند راه به جایی ببرند و از طرفی دیگر، تراکتورسازان هم در اهواز از پس عملیات خود برنیامدند و مقابل فولاد متوقف شدند تا 25 درصد مبلغ قراردادشان جریمه شوند.

 

اعتراف به پدیده آگاه و دارای راهبرد

فوتبال پدیده در تمام طول 90 دقیقه دیدار با ماشین‌سازان اگرچه مثل بازی سپاهان زیبا و تماشاگرپسند نبود، به اعتراف گزارشگر تبریزی، «آگاهانه»، «با استراتژی» و «منطقی» بود. چه زمانی که تیم جلو بود و چه وقتی کار به تساوی رسید و از اهواز خبر خطر با شعار «ماشین گل بزن! تراختور گل زده!» روی سکوهای بنیان‌دیزل مخابره شد.

 

چند واکنش برای رضایت

گلر نیم‌‌فصل دوم شهرخودرو که بعد از پیوستنش به جمع شاگردان یحیی گل‌محمدی نمایشی برتر از یوسف بهزادی، گلر نیم‌فصل اول از خود نشان نداده بود، آماج انتقادات آن‌هایی بود که خریدهای یحیی را در کفه ترازوی عملکرد می‌ریختند و میلاد فراهانی را گلری معمولی و خالی از هر گونه واکنش تأثیرگذار می‌دانستند. اما در بازی پنجشنبه‌شب، میلاد فراهانی 4 سیو فوق‌العاده داشت که اگر نمی‌بود، شاید حالا حسرت آسیایی شدن روی دل خراسانی‌ها بود.

 

رضای امروز، رضای 14 سال قبل

رضا ناصحی تنها بازمانده فوتبال مشهد از تیم 14 سال قبل ابومسلم است که در فینال جام حذفی طعم تلخ شکست در ورزشگاه ثامن‌الائمه را چشیده بود. ناصحی اکنون درست پس از 14 سال ‌و این‌بار در قامت لباس پدیده شهرخودرو رؤیای آسیایی‌اش محقق شد. ناصحی که در بازی‌های نیم‌فصل دوم زیاد به بازی گرفته نمی‌شد در تصمیمی جالب از سوی گل‌محمدی یکباره در ترکیب اصلی تیم قرار گرفت و از قضا تأثیر بسزایی هم در نتیجه بازی داشت. ناصحی روی گل دوم پدیده پاس گل داد تا ارسالش اگرچه با اشتباه فرناندو دخسوس، سنگربان ماشین‌سازان، اما روی سر شاکری بنشیند و گل صعود به آسیا به تور دروازه حریف بنشیند.

 

از جنجال مشهد تا جنجال تبریز

صحنه‌ای مشترک که این‌بار در تبریز تکرار شد. دیدار پنجشنبه‌شب شاگردان یحیی گل‌محمدی و محمدرضا مهاجری باز هم خالی از تنش نبود، دیداری که مثل دیدار رفت در پایان با درگیری به پایان رسید. در دیدار رفت وقتی ماشین‌سازان توانستند با نتیجه 2 بر 2 پدیده را متوقف کنند، کنعانی‌زادگان، مدافع ملی‌پوش و با تجربه این تیم، در اقدامی عجیب با در آوردن لباسش و رقص و پایکوبی عربی در میانه زمین، بازیکنان، کادر فنی و تماشاگران را تحریک کرد، اتفاقی که این بار با جشن و پایکوبی صعود آسیایی پدیده‌ای‌ها در تبریز تکرار شد و این بار کنعانی‌زادگان و برخی از اعضای کادر فنی تیمش بودند که تاب نیاوردند و کار به درگیری کشید.

 

پاداش فوتبال مشهد در روز آخر

حضور مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی و شهردار مشهد در رختکن پدیده شهرخودرو در تبریز بعد از پیروزی بر ماشین‌سازان، برای فوتبال مشهد که همیشه از حمایت مدیران و مسئولانش محروم بود اتفاق‌ خوبی تلقی می‌شود. حتی پیام‌های متعدد اهالی فوتبال به شهرخودرویی‌ها برای خسته‌باشید و خدا‌قوت هم همین‌طور. «سال سختی را گذراندید. یادتان هست؟ روزهایی گذشت که هر لحظه و ساعتش بحران بود، کمبود بود، ناهماهنگی بود، استرس بود. هیچ هواداری نمی‌دانست تیم‌ شهرمان در لیگ خواهد ماند یا منحل خواهد شد.‌ بر اساس اعلام فتاحی، فینال جام حذفی فوتبال در مشهد و ورزشگاه امام رضا‌ برگزار می‌شود. اتفاقی که می‌تواند فرصتی طلایی برای میزبانی‌های بزرگ‌تر باشد و حتی بازی‌های ملی را برای فوتبال مشهد فراهم کند. الطاف خاصه حضرت رضا‌(ع)، هدایت بی‌نقص و هوشمندانه یحیی، انسجام و غیرت شیربچه‌های تیم، حمایت‌های دلسوزانه مدیریت شهری و در نهایت، پشتیبانی خالصانه و پرلطف مردم فوتبال‌دوست و پرشور شهر باعث شد که امروز در آستانه صعود به آسیا باشیم، آن‌ هم در وضعیتی که بزرگ و کوچک فوتبال ایران به احترام شیوه بازی شریف و حرفه‌ای‌تان کلاه از سر بر‌می‌دارند و پدیده را از حرفه‌ای‌ترین تیم‌های لیگ امسال می‌دانند. چشمم روشن است که با قهرمانی پرسپولیس یا سپاهان در جام حذفی جواز صعودتان به پلی‌آف آسیا صادر شود و سال دیگر برای اولین‌بار در تاریخ به حضور یک تیم خراسانی در جام باشگاه‌های آسیا مفتخر شویم.‌» این‌ها را احسان اصولی، رئیس جدید هیئت فوتبال استان، در پیامی خطاب به شهرخودرویی‌ها گفته است. صحبت‌هایی که در آن یک خبر ویژه است که پاداشی بزرگ‌تر از هر آنچه گفتیم برای فوتبال مشهد می‌تواند باشد. میزبانی فینال جام حذفی که به اذعان سعید فتاحی، رئیس سازمان لیگ، قرار است در مشهد برگزار شود می‌تواند فرصتی طلایی برای میزبانی‌های بزرگ‌تر بازی‌های ملی و رشد و توسعه فوتبال در مشهد باشد.

 

استقبال پرشور از پسران آسیایی

روز گذشته کاروان پدیده شهرخودرو که توانست با موفقیت در گام آخر لیگ برتر دست پُر از تبریز برگردد و زمینه آسیایی شدنش فراهم شود، در میان استقبال پُرشور هواداران فوتبال در فرودگاه شهید هاشمی‌نژاد به مشهد بازگشت. استقبالی که به نوبه خود در تاریخ فوتبال این شهر ثبت خواهد شد.  

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی