کد خبر : 98606
/ 07:28

خطر شیوع سکونتگاه های غیر رسمی

نشست تخصصی مروری بر ادبیات توسعه اجتماع محلی و بازآفرینی شهری پایدار، پنجشنبه گذشته در اتاق جلسات شورای شهر مشهد برگزار شد

خطر شیوع سکونتگاه های غیر رسمی

شهرآرا آنلاین - زهرا اسکندریان - نشست تخصصی مروری بر ادبیات توسعه اجتماع محلی و بازآفرینی شهری پایدار، پنجشنبه گذشته در اتاق جلسات شورای شهر مشهد برگزار شد تا با حضور استادان شهرســــازی و معمــــاری، چشم اندازهای مربوط به این حوزه به ویژه در بافت های ناکارآمد شهری بررسی شود. به گفته محمدهادی مهدی نیا، رئیس کمیسیون عمران و شهرسازی شورای شهر مشهد، این مجموعه به عنوان بخش تخصصی از نمایندگان مردم در شورای شهر، علاوه بر فعالیت های روزمره ای همچون بررسی لوایح و طرح های مختلف، خلأ حوزه گفتمان سازی در برخی از موضوعات را احساس کرد و برپایی چنین نشست هایی در همین راستا بوده است. عضو هیئت علمی دانشگاه تهران نیز در این نشست با گلایه از اینکه آسیب های اجتماعی به ویژه در شهرهای بزرگ در حال افزایش است افزود: مثلا حدود ١٠ سال قبل در مشهد پدیده گورنشینی را کشف کردم ولی این موضوع رسانه ای نشد. هم اینک نیز در تهران درخت خوابی بروز و ظهور کرده است. برای بازآفرینی شهری باید طرحی نو درانداخت اما آیا با شیوه های لیبرالیستی و ایجاد فضاهای لاکچری می توان مردم را از فقر نجات داد؟

حسین حاتمی نژادگفت: هم اینک در مشهد به ویژه در مناطق پیرامون حرم ارزش مادی افزایش یافته و ارزش هویتی از بین رفته است. هتل های چندستاره لوکس و مراکز فروش محصولات چینی جای هویت اصلی این منطقه را گرفته و هویت مکانی قربانی ساختارهای بازارمحور شده است. حاتمی نژاد با بیان اینکه جهان سوم سازی در جهان در حال شکل گیری است افزود: پیش بینی می کنم چنانچه طی٣٠ سال آینده در مشهد جلوی رشد فزاینده سکونتگاه های غیر رسمی گرفته نشود، این مناطق از ٣۵ درصد به حدود ٨٠ درصد افزایش یابد.

مجتبی رفیعیان، یکی از استادان دانشگاه تربیت مدرس تهران، نیز در این نشست بیان کرد: در بازآفرینی، گفت و گو با نهادهای اجتماعی از عناصر کلیدی است و بازآفرینی باید باعث افزایش کیفیت زندگی شود. در بازآفرینی شهری اقدامات محیطی، توسعه اقتصادی، آموزش های همگانی و در کنار آن ها اصلاحات کالبدی به اجرا در می آید. به همین علت، باید به همه جوانب بازآفرینی توجه کرد.

سید مسلم سیدالحسینی، یکی دیگر از استادان دانشگاه در حوزه شهرسازی، نیز گفت: در طرح های بازآفرینی، مردم باید در فرایند طرح ریزی مشارکت کنند چون جایی که از خواست مردم تبعیت شود، توسعه پایدار ایجاد می شود.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی