کد خبر : 98610
/ 07:35
تاکید رئیس شورای شهر در ژنو بر لزوم هم‌گرایی بیشترجامعه جهانی در زمان وقوع بحران‌های طبیعی ؛

دیپلماسی صلح و دوستی مشهد

اجلاس بین‌المللی «سکوی کاهش خطرپذیری» امسال با حضور بیش از ١۵٠ کشور از ٢٣ تا ٢٧ اردیبهشت برگزار شد

دیپلماسی صلح و دوستی مشهد

شهرآرا آنلاین - ترنج وزیری - اجلاس بین‌المللی «سکوی کاهش خطرپذیری» که امسال با حضور بیش از ١۵٠ کشور و در سطح رؤسای جمهور کشورهای مختلف، وزیران، شهرداران و مدیران کلان‌شهرهای دنیا از ٢٣ تا ٢٧ اردیبهشت برگزار شد مهم‌ترین و معتبرترین اجلاس در حوزه ایمنی و مدیریت بحران در دنیاست که از سال ٢٠٠٩ فعالیت خود را آغاز کرده است. 

هرچند کشورهای ژاپن و مکزیک در سال‌های ٢٠١۵ و ٢٠١٧ توانستند میزبانی این رویداد بین‌المللی را از آن خود کنند، ‌به طور معمول، این آوردگاه مهم و تأثیرگذار هر ٢ سال ‌به میزبانی کشور سوئیس در شهر ژنو برگزار می‌شود. شهرهای مختلف جهان برای حضور در این اجلاس باید عضو نهاد راهبردهای بین‌المللی سازمان ملل برای کاهش بلایا (UNISDR) باشند. در این میان، شهر مشهد نیز نخستین شهر ایران به شمار می‌آید که در سال ٢٠١٠ موفق به عضویت در این نهاد بین‌المللی شده است.

رئیس شورای شهر مشهد که با دعوت رسمی سازمان ملل متحد و با هدف حضور در اجلاس بین‌المللی سکوی کاهش خطرپذیری (GPDRR) به ژنو سوئیس سفر کرده، تنها شخصیت ایرانی غیردولتی حاضر در این اجلاس است که روز گذشته به ارائه گزارشی از سیل اخیر ایران، نرم‌افزار طراحی‌شده برای سازمان آتش‌نشانی و اجرای طرح دوام ثامن در مشهد پرداخت.

محمدرضا حیدری در این اجلاس با بیان اینکه امروزه در جهانی زندگی می‌کنیم که اختلافات و سوءتفاهم بین ملت‌ها و دولت‌ها مشکلات زیادی را پدید آورده است اظهار کرد: با این همه، من و همکارانم از شرق جغرافیای این جهان برایتان حرف‌هایی از جنس صلح و دوستی به ارمغان آورده‌ایم.

او در ادامه با اشاره به سیل اخیر ایران، گفت: حوادث غیر‌مترقبه در هر کشوری روی می‌دهد. دولت‌ها به‌تنهایی قادر به ترمیم خسارات نیستند و نهادهای مدنی، مردم، دولت‌های دیگر و صلیب سرخ جهانی باید به یاری مناطق سیل‌زده بیایند اما متأسفانه در سیلی که ۲۵ استان از ۳۱ استان ایران را درگیر کرده بود فقط برخی دولت‌ها به کمک ما آمدند.

حیدری اضافه کرد: این امر می‌تواند درس بزرگی برای حاضران این اجلاس باشد که سیاست‌گذاران اصلی در حوزه مقابله با خطرات در سطح جهانی هستند تا اقدامی عملی را در جهت اصلاح راهبردهای کلان کمک‌رسانی به کشورهای خطرخیز انجام دهند.

رئیس شورای شهر مشهد با بیان اینکه هر ناظری می‌توانست میزان اثربخشی جامعه مدنی ایران را در حادثه سیل اخیر به‌روشنی مشاهده کند گفت: سیل دامن‌گیر ایران با توجه به گستردگی قلمرو آن که بیشتر نقاط پهنه جغرافیایی این کشور را درگیر خود کرده بود، صرف‌نظر از خسارت‌های مالی و جانی که واقعا جای تأسف دارد، ره‌آورد مهم‌تری داشت. احیای هم‌بستگی ملی و سرمایه اجتماعی در جامعه تحریم‌‌شده ایران مهم‌ترین رهاورد سیل اخیر بود.

حیدری افزود: به کمک رسانه‌ها در جهان، تصویر دیگری علاوه بر خرابی و آوارگی ناشی از سیل از ایران منعکس شد، تصاویر زیبایی از هم‌زیستی انسانی جامعه ایران در شرایط سخت و مشقت‌بار فشارها و تنگناها.

سند مدیریت بحران یا همان «سِندای» و اجرایی کردن روش‌ها و رسیدن به اهداف آن در ٣ سال گذشته در مشهد موضوع دیگری بود که در این جلسه از سوی رئیس شورای شهر مطرح شد.

حیدری در این باره گفت که ٣ سال پیش و با هدف جلب مشارکت‌های مردمی و همکاری آن‌ها با شهرداری و سازمان‌های مربوط‌، گروهی سی‌وپنج‌نفره از زنان و مردان مشهدی را برای آموزش و اقدام سریع در مواقع لزوم سازمان‌دهی کردیم. هم‌اکنون بیش از ٩٠٠٠ نفر که ٧٠ درصد آن‌ها را زنان تشکیل می‌دهند، در این گروه‌ها با نام «دوام» سازمان‌دهی شده‌اند.

رئیس شورای شهر مشهد اضافه کرد: این افراد فعالانه با شرکت در مانورها و مواقع عینی خطر در وقایع طبیعی مثل زلزله ٢٠١٨ در مشهد یا بارندگی‌های سیل‌خیز اخیر و برف‌های سنگین ٢ زمستان گذشته، به طور چشمگیر و مؤثر به خود و همشهریانشان داوطلبانه کمک می‌کنند.

 

﷯ نصب سامانه‌های هشدار سریع در مشهد

او در زمینه نصب سامانه‌های هشدار سریع و دستگاه‌های شتاب‌نگار که با ثبت جنبش و لرزه‌های زمین، قدرت پیش‌بینی و خبر‌دهی زودتر را میسر می‌کند‌ اظهار کرد: در این زمینه توانسته‌ایم در عین تحریم‌های غیرمنطقی و ظالمانه آمریکا با خرید و نصب ١٠ دستگاه در شهر مشهد هر نوع لرزشی را ثبت و پالایش کنیم.

جانمایی و احداث ١۵ پایگاه چند‌منظوره بحران و ۴٩ ایستگاه آتش‌نشانی در مشهد موارد دیگری بود که از سوی او مطرح شد.

حیدری افزود: نکته قابل توجه در کارکرد این پایگاه‌ها این است که این مکان‌ها نه‌فقط برای اسکان اضطراری شهروندان تجهیز، طراحی و عملیاتی شده‌اند بلکه به طور هم‌زمان خدمات طبی، کلینیکی و اورژانسی را هم به شهروندان ارائه می‌دهند.

او در خصوص هماهنگی‌های درون و برون‌سازمانی گفت که در این زمینه با تشکیل شورای مدیریت بحران مشهد متشکل از همه دستگاه‌های ذی‌ربط و تحت فرماندهی واحد شهرداری اقدام مؤثر و چشمگیر داشته‌ایم به طوری که در این تشکل موارد ناهماهنگی و پیچیدگی‌هایی که پیش از این وجود داشت تا میزان چشمگیری رفع و کار دستگاه‌ها در مواقع خطر به طور تجربی و عینی آسان‌تر و کارآمدتر شده است.

 

﷯ شناسایی نقاط سیل‌خیز مشهد

رئیس شورای شهر مشهد با بیان اینکه «در راستای آمادگی برای خطر با تهیه نقشه خطرپذیری مشهد در برابر زلزله اقدام بی‌نظیری انجام داده‌ایم» اظهار کرد: با این اقدام، اکنون می‌دانیم در صورت بروز زلزله یا سیل کدام نقاط شهر بیشتر در منظر آسیب ‌یا خطر قرار دارند. به همین منظور و برای پالایش بهتر، نرم‌افزاری برای شبیه‌سازی شرایط مختلف تهیه و اجرایی شده است که به‌خوبی نحوه عمل و نقاط قوت و ضعفمان را ارزیابی می‌کند.

حیدری با بیان اینکه «در ٣ سال گذشته موفق شده‌ایم با اقدامات پیشگیرانه ۴٠٠ نقطه سیل‌خیز شهر مشهد را شناسایی کنیم» افزود: به این منظور، با انجام اقدامات لازم از جمله اصلاحات مهندسی و اجتماعی توانسته‌ایم تعداد این نقاط را در مشهد به ۵٠ نقطه محل کاهش دهیم.

در ایام زادروز حکیم ابوالقاسم فردوسی، رئیس شورای شهر مشهد سخن خود را با شعر «‌همه مهر جویید و افسون کنید/ ز تن جامه جنگ بیرون کنید» از این شاعر بزرگ کشورمان پایان داد.

 

﷯ حضور هیئت مدیریت شهری مشهد در کارگاه‌های تخصصی

امیر عزیزی، مدیرعامل سازمان آتش‌‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری مشهد که در این اجلاس رئیس شورای شهر را همراهی کرده‌است، گفت: مشهد به عنوان اولین شهر ایران در سال ۲۰۱۰ عضو پویش تاب‌آورسازی شهرها (UNDRR) در سازمان ملل متحد شد و تاکنون دوره‌های تخصصی مختلفی با حمایت این سازمان برای مدیران شهری برگزار کرده است.

او در ادامه از حضور هیئت مدیریت شهری مشهد در کارگاه‌های تخصصی ششمین اجلاس بین‌المللی کاهش خطر‌پذیری خبر داد.

سرپرست مدیریت سامان‌دهی و مهندسی بحران شهرداری مشهد با اشاره به اهمیت و نقش بانوان در مدیریت بحران گفت: محور و شعار اصلی اجلاس ششم‌ نقش کلیدی بانوان در مدیریت بحران و ایمنی شهری است. در این راستا هیئت مشهدی حضور فعالانه‌ای در پنل‌ها و کارگاه‌های تخصصی داشته و به طرح موضوع درباره گروه‌های دوام ثامن و بانوان آتش‌نشان نیز پرداخته است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی شورای اسلامی شهر مشهد، عزیزی همچنین نقش و مشارکت بخش خصوصی در سرمایه‌گذاری پیشگیرانه در مدیریت بحران را یکی دیگر از کارگاه‌های تخصصی ششمین اجلاس بین‌المللی کاهش خطر‌پذیری دانست.

نمایندگان شورا و شهرداری مشهد که به منظور شرکت در ششمین اجلاس بین‌المللی کاهش خطر‌پذیری به ژنو سوئیس سفر کرده‌اند، بامداد دوشنبه ‌به مشهد بازمی‌گردند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی