کد خبر : 98625
/ 07:56
پاسخ مدیر عامل شرکت معادن خاور به گلایه ها؛

طبق بخشنامه اداره کار حقوق می دهیم

تقریبا یک هفته مانده به مناسبت روز کارگر، با مقدم، مسئول روابط عمومی شرکت معادن خاور تماس گرفته و موضوع تهیه گزارش از معدن زغال سنگ آق دربند را با او درمیان گذاشتیم.

طبق بخشنامه اداره کار حقوق می دهیم

شهرآرا آنلاین -  چند روز پس از مطرح کردن موضوع گزارش، نامه ای به دفتر روزنامه فکس شد که در آن از مسدود بودن راه معدن خبر می داد.اما وقتی برای تهیه گزارش دیگری در مسیر شهرستان سرخس قرار گرفتیم، خبری از مسدود بودن راه نبود! با دیدن مسیر باز جاده مشخص شد موضوع مسدود بودن راه، بهانه بوده است. در همین راستا بلافاصله با یکی از نمایندگان حوزه کارگری صحبت کردیم و او پیشنهاد کرد که حتما به معدن زغال سنگ سرخس برویم. پس از تهیه گزارش میدانی از معدن زغال سنگ آق دربند و شنیدن مطالبات کارگران و مشکلاتی که برای تولید دارند، با غلامرضا محمدزاده، مدیرعامل شرکت معادن خاور، تماس گرفتیم تا ضمن پیگیری مطالبات شرکت، پاسخشان درباره گلایه های کارگران را

بشنویم. همان روز، در جلسه ای که آقایان محمدزاده و شایسته، اعضای‌هیئت مدیره معدن، حضور داشتند، سؤالاتمان را مطرح کردیم. اما پیش از آنکه پاسخ سؤال نخستمان را دریافت کنیم، با صحبت هایی متفاوت و بعضا توهین ‌آمیز روبه رو شدیم که در صورت نیاز،روزنامه شهرآرا متن صحبت‌های صورت گرفته در این جلسه را منتشرخواهد کرد.

در ادامه این جلسه، محمدزاده با بیان اینکه معدن زغال سنگ آق دربند پروانه بهره برداری پانزده ساله از سازمان دارد، درباره حقوق معوق کارگران گفت: «سال٩۶ که دوباره مدیرعامل معادن خاور شدم، کارگران ١۴ماه حقوق عقب افتاده داشتند، اما ما در سال گذشته، ساختمانی را فروختیم و قسمتی از دیون چهارده ماهه کارگران را پرداختیم و طلبکاری شان را به ۵ماه (حقوقِ معوق از سنوات گذشته) رساندیم. »

او با اشاره به بدهکاری های شرکت معادن خاور افزود:« زمانی که من به اتفاق آقای شایسته مسئولیت شرکت را پذیرفتیم، معدن بالغ بر ٢میلیارد، به دارایی و ٢میلیارد به بیمه و تأمین اجتماعی بدهکار بود و کارگران، ١۴ماه حقوق معوق داشتند. ما در این شرکت، با ماهی ١۵٠ و حتی ٢٠٠تُن زغال سنگ، هزینه معدن را درنمی آوریم؛ متأسفانه کارگران از این مرز تولید بالاتر نرفته اند و از ٢٠٠میلیون تومان درآمد، ما ٧۵٠میلیون تومان خرج می کنیم. »مدیرعامل شرکت معادن خاور با تأکید گفت: «همین را بنویسید که طبق بخشنامه اداره کار حقوق می پردازیم. 

حقوق هر کارگر تقریبا یک میلیون و ٨٠٠هزار تومان برای ما درمی آید که ٢۴درصد حق بیمه و عائله مندی و خواروبار نیز به آن اضافه می شود. »او درحالی جزئیات حقوق کارگران با داشتن شغل سخت و زیان آور معدن را بر شمرد که در نهایت و با تأیید یکی از همکارانشان، دستمزد هر کارگر، روزانه حدود ۵٠هزار تومان محاسبه می شود!کارگران از امنیت خانه های سازمانی و فرسوده بودن آن ها هم گله داشتند، که محمدزاده دراین باره این گونه پاسخ داد: «اخیرا از خانه های سازمانی بازدید کردند و قرار شده است چوب سقف خانه هایی را که خطرآفرین است تعویض 

کنند. » وی درباره وسایل اولیه و ایمنی برای کارگران که جزو گلایه کارگران بود، این گونه پاسخ داد: «لوازم کار را در فواصل شش ماهه در اختیارشان می گذاریم. دستکش نیز ماهیانه است، اما بستگی دارد؛ اگر زودتر خراب شود هفتگی هم به آن ها می دهیم. پیش تر که کالاها آمریکایی بود ۶ماه، ۶ماه هم دستکش ها خراب نمی شد و دستکش نمی دادیم. ولی کلاه و چراغ و لباس کار، شش ماهه است که حتما تعلق می گیرد.» محمدزاده در پایان تأکید کرد: « کارگران مظلوم نمایی می کنند. کارگر باید تولید کند تا بتواند حقوق بگیرد.» 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی