کد خبر : 98626
/ 07:59
اظهارات معاون دادستان مشهد درباره رسانه‌ای شدن مطالبات کارگران

سلب آزادی خبرنگار خلاف قانون است

در گفت‌وگویی با قاضی مهدی حقدادی، معاون دادستان مشهد و سرپرست دادسرای ویژه جرائم فضای مجازی مشهد، موضوع مطالبات کارگران معدن را مطرح می‌کنیم و اینکه برای بیان این خواسته‌ها، خبرنگار روزنامه شهرآرا، از‌سوی کارفرما با تهدید مواجه شده است.

سلب آزادی خبرنگار خلاف قانون است

شهرآرا آنلاین - حقدادی با اشاره به اینکه هدف نهایی خبرنگار و رسانه، اطلاع‌رسانی و آگاه‌سازی عمومی است و حتی در این راستا باید خطر کند و از خودش مایه بگذارد، بیان می‌کند: باید به آزادی مطبوعات در‌قالب اطلاع‌رسانی به مردم نگاه کرد و نه به‌عنوان ابزاری برای هدایت افکار عمومی؛ اینکه مسئولان یک شرکت یا معدن یا هر ارگان یا سازمانی بخواهند آزادی شما را به‌دلیل اینکه می‌خواهید برای کارگران که جزو شریف‌ترین اقشار هستند مطالبه‌گری کنید، سلب کنند، خلاف صریح قانون و حتی مخالف حقوق و آزادی‌های شهروندی است.

معاون دادستان مشهد ادامه می‌دهد: اگر شما به‌عنوان خبرنگار رسانه نخواهید امور شهروندان و به‌طور اخص کارگران معدن را پیگیری کنید، بدون شک حقشان شناسایی نخواهد شد و به‌ سختی دچار خواهند شد.

قاضی حقدادی با تأکید بر اینکه هیچ مسئولی قطعا نمی‌تواند مانع از درج گزارش معتبر و منصفانه در یک رسانه شود، می‌افزاید: آزادی مطبوعات حقی است که به فرد اجازه می‌دهد منصفانه و درست گزارشگری کند و این یک حق اساسی و بنیادین است.وی بیان می‌کند: وظیفه‌ خبرنگار صرفا نشر‌دادن جزئیات یک حادثه نیست، بلکه به نظر من پیشگیری از وقوع جرم، وظیفه اولیه و ذاتی خبرنگاران و رسانه‌هاست.وی تأکید می‌کند: رسانه‌ها باید قبل از اینکه واقعه‌ای اتفاق بیفتد، تهدیدات و آسیب‌هایش را شناسایی و گوشزد کنند و صدای عامه مردم باشند.

قاضی حقدادی با اشاره به حجم زیاد پرونده‌ها در دستگاه قضایی می‌گوید: همان‌طور‌که ریاست قوه قضائیه اعلام کردند، پیشگیری از وقوع جرم، وظیفه ذاتی تمام دستگاه‌هاست. پس شما نیز به‌عنوان یک رسانه اگر صدای آن کارگران را به گوش مسئولان و عموم نرسانید، آن‌ها در آینده درگیر سازوکارهای طولانی و اداری خواهند شد و قطعا دچار چالش می‌شوند و در‌نهایت ممکن است ناچار شوند از حقشان کوتاه بیایند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی