کد خبر : 98656
/ 06:54
98- 1388، دهه‌ ورزش‌ مشهد

سال 1393، سال تحول تیم‌ها

در این ستون به بهانه ده‌ساله‌شدن روزنامه شهرآرا در 3 خرداد امسال، هر روز یک سال ورزش مشهد در این دهه را خلاصه‌وار بررسی کرده‌ایم. دهه‌ای که چندان از ما دور نیست، اما پر از حاشیه و خبر است.

سال 1393، سال تحول تیم‌ها

شهرآرا آنلاین - در روزهای آغازین سال93 صعود مستقیم پدیده به لیگ برتر قطعی شد و سیاه‌جامگان راهی پلی‌آف شد و درنهایت نتیجه را مقابل پیکان واگذار کرد و از صعود بازماند؛ اما تلخ‌ترین اتفاق، سقوط قدیمی‌ترین تیم فوتبال شرق کشور به لیگ دسته2 بود. ابومسلم که در بازی آخر با محرومیت کاپیتان، سرمربی و مربی تیم روبه‌رو بود، بدون حنطه و خداداد راهی همدان شد و با شکست مقابل پاس برای همیشه با لیگ‌یک خداحافظی کرد. ورژن جدید ابومسلم هم با همکاری امیررضا خادم شکل گرفت و تیم به شرکت طلوع نسل ابومسلم و مهدی بیگلری منتقل شد و هدایت تیم را سعید جوشش برعهده گرفت و در فصل جدید لیگ دسته2 با پیام وحدت هم‌گروه شد و اتفاقا در پایان نیم‌فصل اول در بالای جدول بود اما صعودی صورت نگرفت.

 

تغییرات اساسی در پدیده 

پدیده به محض لیگ‌برتری‌شدنش با حواشی انتخاب سرمربی روبه‌رو شد. اکبر میثاقیان که تخصصش صعود تیم‌ها به لیگ برتر است، دیگرگزینه هدایت تیم نبود و علیرضا مرزبان، کمک مربی او در فصل قبل جایش را گرفت. مرزبان چند روز پس از ثبت قراردادش، برگ برنده خود را رو کرد و توماس هسلر، اسطوره فوتبال آلمان، را به‌عنوان کمک‌مربی خود راهی مشهد کرد؛ هرچند او کارنامه‌ای قوی برای مربیگری نداشت، ولی قرارداد او 150هزار یورو بسته شد. در این سال لیست قراردادهای بازیکنان اعلام شد که در تیم پدیده رضا عنایتی با 600میلیون تومان بالاترین مبلغ را داشت و بعد از او غریبی و شاکری با 500میلیون در رده‌های بعدی بودند. میلان یوانوویچ و زوران کنسوویچ هم هر کدام با قراردادی 180هزاردلاری و ایگور پراهیچ با 140هزار یورو به این تیم پیوستند. مرزبان هم قراردادی سیصدمیلیونی بست.

 

بسکتبال هم لیگ‌برتری شد

پس از 4 سال، بسکتبال خراسان رضوی هم لیگ‌برتری شد و تیم طرح مسکن ثامن با قرارگرفتن در جمع 4 تیم برتر دسته‌یک به لیگ برتر صعود کرد. مهدی صاحبیان هدایت این تیم را برعهده داشت.

 

میزان این‌بار بدون جبار

تیم والیبال میزان در فصل جدید دست به تغییرات زد و رضا مؤمنی‌مقدم، دستیار جبار قوچان‌نژاد در فصل قبل را به‌عنوان سرمربی جدید معرفی کرد؛ فرهاد ظریف که در این سال‌ها به گفته خودش هیچ پیشنهادی از نماینده مشهد نمی‌گرفته است، در این سال با روی‌کار‌آمدن مربی جدید با میزان قرارداد بست و در کنار او ستاره‌های ملی‌پوش دیگری مانند مهدوی نیز جذب تیم مشهدی شدند. این تیم که در قامت قهرمانی بسته شده بود، تا حضور در جمع 4 تیم برتر رسید؛ اما نتوانست به فینال رقابت‌ها راه یابد.

 

دانشور شگفتی‌ساز شد

برای اولین‌بار در تاریخ دوچرخه‌سواری کشور، ایران در بازی‌های آسیایی در رشته کایرین به مدال طلا رسید؛ مدالی که توسط محمد دانشور، ورزشکار جوان مشهدی، کسب شد و کاروان ایران در اینچئون کره‌جنوبی را در این رقابت‌ها شگفت‌زده کرد. هرچند او دیگر نتوانست در دوره بعدی بازی‌های آسیایی این مدال را تکرار کند.

 

هیئت فوتبال به برادران رسید

پس از ماه‌ها بلاتکلیفی بعد از رفتن چمنیان از هیئت فوتبال، بالاخره مجمع انتخاب رئیس هیئت فوتبال خراسان رضوی برگزار شد و پس ازدور نخست، پارسا گزینه مدیرکل ورزش و جوانان و نیز برادران، به دور دوم رسیدند و برادران توانست با اختلاف 9رأی رئیس جدید هیئت شود. صبوریان از این انتخاب رضایت نداشت.

 

کمک‌داور مشهدی در جام‌جهانی

حسن کامرانی‌فر، کمک‌داور بین‌المللی مشهد، به‌همراه فغانی راهی جام‌جهانی برزیل شد؛ هرچند آن‌ها در لیست ذخیره قرار داشتند و قضاوتی در جام‌جهانی انجام ندادند.

 

بازگشت قوچان‌نژاد پس از 22 سال به مشهد

رضا قوچان‌نژاد، مهاجم مشهدی تیم ملی فوتبال، پس از 22 سال به مشهد سفر کرد و برای نخستین‌بار با خانواده خود که تابه‌حال ندیده بود، دیدن کرد. او در آستانه سفر به برزیل به‌همراه تیم ملی در نشستی خبری با حضور خبرنگاران مشهدی حاضر شد. تنهاگل ایران در این جام‌جهانی نیز توسط قوچان‌نژاد مقابل بوسنی‌وهرزگوین به ثمر رسید. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی