• خانه
  • یادداشت
  • آب روشن است!
کد خبر : 98662
/ 07:00
محمدجواد رنجکش

آب روشن است!

آب روشن است!

شهرآرا آنلاین - بنا بر یک سنت قدیمی، اگر عمدا یا سهوا‌ ظرف آبی از دست شخصی بر زمین می‌افتاد، اطرافیان به‌ویژه اهل منزل در دلجویی از وی می‌گفتند: آب روشنایی است! البته این بیشتر در مورد پدر خانواده صدق می‌کرد، وگرنه ‌حساب‌ افراد دیگر منزل ‌با کرام‌الکاتبین بود!

در روزهای منتهی به سال ۹٨، همان‌گونه که افتاد و دانید، بر اثر بارش‌های سهمگین پیش‌بینی‌شده یا نشده (!) در نقاط متعددی از کشورمان پدیده سیل رخ‌ نمود که مع‌ ذالک، خسارت‌های جانی و مالی چشمگیری در پی داشت، اما آنچه از دیدگاه نویسنده می‌توان از این واقعه آموخت از این قرار است:

۱. صدا و سیمای کشور که باید محل تضارب آرا‌ و افکار، و نماد وحدت و یگانگی و انتشار آزاد اخبار و اطلاعات باشد باز محملی پیدا کرد که با دولت وقت تسویه حساب کند. تحلیل گفتمان گزارش‌ها و اخبار منتشرشده از سوی این دستگاه به‌ طور ضمنی درصدد مقصر جلوه دادن نهاد دولت چه در رخ‌نمود سیل و چه در ناتوانی مهار بحران بود، اما انگار این نهاد عریض و طویل «خصوصی» فراموش کرده است ‌برخی از پیامدهای سهمگین سیل اخیر خارج از حوزه کارایی و اجرایی دولت بوده و اقدامات نهادهای خارج از دولت و حتی دولت‌های پیشین بی‌تأثیر نبوده‌ است‌. البته همان‌گونه که گفته شد، گویا این آب از دست کسی غیر از پدر خانواده روی فرش ریخته ‌است!

۲. اصولا در حوزه روابط دیپلماتیک یک «فرصت‌سازی» داریم و یک «فرصت‌سوزی». تفاوت این ٢ شاید در یک حرف باشد اما در این باب بسیار حرف هست. زمانی که حوادث ناگوار انسانی (جنگ، کودتا، شورش و ...) یا طبیعی (سیل، زلزله و ...) در کشوری رخ می‌دهد، کشورهای دیگر چه از روی جلوگیری از سرایت آثار منفی این پدیده و چه از سر انسان‌دوستی و تحبیب قلوب یا عمل متقابل، با کشور موردنظر همدردی، و کمک‌های مالی، انسانی و فنی خود را گسیل می‌کنند. حادثه سیل اخیر می‌توانست فرصت خوبی برای داشتن کمینه ارتباطی با کشورهایی باشد که در روابط سیاسی خود با آن‌ها دارای دشواری‌هایی هستیم، اما تجربه ثابت کرده است ما ایرانیان استاد از دست دادن مسلم این فرصت‌های گل‌زنی در محوطه شش‌قدم هستیم.

۳. نحوه برخورد مسئولان با پدیده سیل اخیر از نوعی دیگر‌ بود، بدین مفهوم که نحوه واکنش دستگاه‌های ذی‌ربط و ذی‌دخل نه از سر «مدیریت نکردن صحیح ریسک» یا «تجهیز نکردن مناسب سخت‌افزاری و نرم‌افزاری در قبال بحران‌ها» بلکه از سر شدت حادثه سیل بود. البته از آنجا که سیل نگون‌بخت مجالی برای دفاع از خود ندارد، هیچ اشکالی نیست که نحوه عملکرد ضعیف را به آن نسبت دهیم، نه ناتوانی خودمان! 

 

عضو هیئت علمی دانشگاه فردوسی

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی