کد خبر : 98677
/ 10:46

مدیران نگران صندلی‌شان نباشند

استاندار: پافشاری در مطالبه ملی حقوق استان منجر به عزل نمی‌شود

مدیران نگران صندلی‌شان نباشند

شهرآرا آنلاین - فرزانه شهامت - امسال درآمدهای استان به‌طور حتم محقق نمی‌شود. ٩٢ درصد از این درآمدها باید از طریق مالیات جفت‌و‌جور شود و کیست که نداند آن‌ها که باید مالیات بپردازند چنین توانی ندارند.

رضا جمشیدی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان، ابتدای جلسه دیروزِ شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان در این‌باره گفت: پارسال هم نتوانستیم ١۵ درصد از درآمدهای مصوب استان را نقد کنیم. با‌وجود‌این، امسال درآمدهای استان ٢٨ درصد رشد پیدا کرده و به رقم ۴۵٠٠ میلیارد تومان رسیده است. به بیان دیگر اگر بخواهیم تصمیمی را که پایتخت برای درآمدزایی استان گرفته است، اجرایی کنیم، باید ۴٠ درصد بیش از عملکرد پارسال مالیات بگیریم که نمی‌شود.

جلسه دیروز برخلاف دیگر جلسات شورای برنامه‌ریزی، جمع‌و‌جور، و به‌جای سالن اجتماعات استانداری در اتاق استاندار برگزار شد. مختصر برگزار شدن جلسه از اهمیت حرف‌های رد‌و‌بدل‌شده چیزی کم نکرد، از صحبت‌های صریح عضو ناظر شورا تا اطلاعاتی که استاندار ارائه کرد و نشان داد عملکرد مدیران استان از دیدَش پنهان نمی‌ماند، حتی اگر مستندات ضعف عملکردشان را در کشوی میز خود پنهان کنند.

 

﷯ معطل یک امضا

استاندار خراسان رضوی که نخستین تجربه حضور خود در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان را تجربه می‌کرد، خطاب به رئیس سازمان مدیریت استان گفت که شرایط کشور با پارسال فرق کرده و ناپایداری‌ای که در درآمد کشور ایجاد شده است، در تخصیص ‌بودجه و تحقق درآمدها اثر می‌گذارد.

علیرضا رزم‌حسینی به رتبه هجدهم فضای کسب‌و‌کار در خراسان رضوی، بین ٣١ استان کشور اشاره و تکرار کرد: عمده‌ این وضعیت مربوط به همین کارگروه‌هاست. ٢ ماه انتظار برای طرح و تصویب یک پروژه در شورای برنامه‌ریزی زیاد است.

صحبت بعدی او حکایت از این داشت که منظور از حمایتش از مدیران استان -که در جلسات مختلف بیان می‌کند- زیر ذره‌بین بودن عملکرد آن‌هاست: خبر و عکس دارم از کشوی میز یکی از مدیران کل استان که ٣ هفته است یک مجوز را در کشوی میز خود معطل امضا نگه‌داشته است. امروز هم فکر نمی‌کنم امضا شده باشد. واقعا متأسفم.

او سپس با زبان خوش ادامه داد: مدیران عزیز، شرایط کشور شرایط صلح نیست، شرایط جنگ است. فضا را عوض کنید و بگذارید استان نفس بکشد.

رزم‌حسینی با انتقاد از ضعف دستگاه‌های اجرایی در واگذاری پروژه‌های نیمه‌تمام افزود: در کشور بیش از ۴٠٠٠ میلیارد تومان پروژه نیمه‌‌تمام داریم که ٢۵٠٠ میلیارد تومان مربوط به خراسان رضوی است. این ارقام با بودجه‌های دولتی هرگز محقق نخواهد شد. مدیران برای واگذاری پروژه‌ها شجاعت به خرج بدهند، فراخوان بدهند تا ببینیم کدام پروژه‌ها مشتری دارد. ما هم حمایتشان می‌کنیم.

رئیس شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان با اشاره به ظرفیت‌های مغفول بودجه از مدیران استان خواست مشکلات‌ خود را با نمایندگان مجلس درمیان بگذارند، با هم به وزارتخانه‌ها بروند و حقوق استان را مطالبه کنند.

رزم‌حسینی خطاب به آن‌ها که بابت از دست دادن صندلی مدیریتی‌شان نگران هستند، گفت: از وزرا نترسید. مسئول انتصاب شما در استان من هستم. وزیر و وزارتخانه‌ای که در راستای توسعه استان حرکت نکند، چه خاصیتی دارد؟ از ظرفیت نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی برای استیضاح چنین وزیری استفاده می‌کنم.

وی با اشاره به جلسه اخیر خود با رئیس سازمان برنامه ‌و‌ بودجه از پیگیری مصوبات سفر رئیس جمهور به خراسان رضوی در اردیبهشت ٩٧ این‌طور گفت: گرفتن دستور تخصیص بودجه زیارت، بودجه مناطق کمتر‌توسعه‌یافته، اعتبار نوسازی و بهسازی بافت فرسوده و مجوز ١۴٠٠ میلیارد تومان اوراق مالی اسلامی برای توسعه حمل‌و‌نقل عمومی از سوی شهرداری مشهد بخشی از تصمیمات خوب این جلسه بود.

 

﷯ منتظر نمی‌مانیم

صحبت‌های اعضای جلسه از یک واقعیت حکایت داشت؛ مشکلات نظام بودجه‌ریزی در کشور که دست‌کم در استان ما کفه را به سمت بی‌عدالتی سنگین کرده است. سهم ۵ درصدی از اعتبارات کشور با وجود برخورداری از جمعیت ٨ درصدی، یک دلیل آشکار است.

احسان قاضی‌زاده، نماینده مردم فریمان در مجلس شورای اسلامی و عضو ناظر شورای برنامه‌ریزی استان، نیز روی همین نکته دست گذاشت. او با اشاره به دیدار هفته اخیر کارگزاران نظام با مقام معظم رهبری و تکلیف معظم‌له برای اصلاح ساختار بودجه از سوی سران ٣ قوه گفت که قرار بوده است این موضوع ۴ ماهه به سرانجام برسد. این کار همت دولت و مجلس را می‌طلبد. ٢ ماه گذشته است و تا جایی که خبر دارم، جز بحث‌هایی در حد بیان ضرورت و اهمیت در کمیسیون‌های مجلس، کار دیگری انجام نشده است.

او اضافه کرد: رهبری تذکر دادند در مهلت باقی‌مانده باید این اقدام انجام شود. فردا (یکشنبه) در مجلس شورای اسلامی جلسه علنی داریم و این موضوع یکی از اولویت‌هایمان است. منتظر سازمان برنامه‌و‌بودجه هم نمی‌مانیم.

او از عملکرد سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی استان و پیگیری‌های به زعم او ناکافی هم انتقاد کرد و گفت: در سفر رئیس جمهور به استان مصوبات خوبی داشتیم، به طور مثال ۴٠٠ میلیارد تومان برای راه‌های استان در نظر گرفته شد که ١٨٠ میلیارد تومان آن، مربوط به حوزه انتخابیه من است. تا الان یک ریال از این مبلغ تخصیص پیدا نکرده است؛ این در حالی است که برای بقیه استان‌هایی که 

رئیس جمهور ۶ ماه بعد از خراسان رضوی، به آنجا سفر کرده، تخصیص داشتیم.

قاضی‌زاده برای این جلسه ٢ خبر هم داشت: اختصاص ١٠٠ میلیارد تومان از منابع صندوق توسعه ملی برای احداث سد شوریجه، همچنین اختصاص سهمیه قیر به صورت تهاتری به دستگاه‌های عمران‌محوری مثل شهرداری، راه و شهرسازی و... .

اعضای جلسه با ١٧ رأی موافق و یک رأی مخالف، ۴٠ پروژه مصوب کارگروه امور زیربنایی را با موضوع خدمات، کشاورزی و صنعت تصویب کردند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی