کد خبر : 98696
/ 02:52
98- 1388، دهه‌ ورزش‌ مشهد

سال 1394، سال سقوط تیم‌ها

به بهانه ده‌ساله‌شدن روزنامه شهرآرا در 3 خرداد امسال، هر روز یک سال ورزش مشهد در این دهه را خلاصه‌وار بررسی کرده‌ایم. دهه‌ای که چندان از ما دور نیست، اما پر از حاشیه و خبر است.

سال 1394، سال سقوط تیم‌ها

شهرآرا آنلاین - تیم پدیده در اولین سال حضورش در لیگ برتر نتایجی سینوسی داشت و حتی به جایی رسید که ناقوس سقوط برای این تیم مشهدی به صدا در آمد. شرایط مالی تیم هم وارد فاز جدیدی شد و مشکلات زیادی ‌به همراه داشت به طوری که حتی مسئولان باشگاه در خرید بلیت سفر به تهران برای بازی با استقلال هم با مشکل مواجه شده بودند. چند باری هم بازیکنان دست به اعتصاب زدند و در نهایت، عنوانی بهتر از دهمی کسب نکردند. با شروع فصل جدید، مهاجری که در پایان فصل از سیاه‌جامگان جدا شد راهی تیم رقیب گردید و هدایت تیم پدیده را به جای مرزبان برعهده گرفت.

 

شروع نه‌چندان خوب سیاه‌ها در لیگ برتر

سیاه‌جامگان در این فصل عزم خود را جزم کرده بود که به لیگ برتر برسد و شاگردان محمدرضا مهاجری با نمایش بسیار خوب خود توانستند در یک هفته مانده به پایان لیگ یک، صعود خود را قطعی کنند و با 38 امتیاز به صدر جدول تکیه بزنند و در نهایت، در شب میلاد امام جواد(ع)، سیاه‌جامگان روسفید شد و با تساوی خانگی مقابل داماش، به لیگ برتر صعود کرد. در آستانه حضور در لیگ برتر، سرمربی تیم تغییر کرد و به جای مهاجری یک تبریزی هدایت تیم مشهد را برعهده گرفت. رسول خطیبی قول داد جزو 10 تیم اول لیگ باشند اما پس از 4 هفته از این تیم خداحافظی کرد و سعید رمضانی مربی این تیم معرفی شد.

 

سقوط و نابودی برای همیشه

ابومسلم که در لیگ دسته 2 به رقابت می‌پرداخت، با تغییراتی که یک‌باره در آن صورت گرفت، باعث شد از کورس برای صعود جا بماند. بدون دلیل، سعید جوشش را از هدایت تیم کنار گذاشتند و پیمان صاحب جمعی مربی جوان و کم‌تجربه را به عنوان ناجی ابومسلم انتخاب کردند. البته اداره کل دست به تغییر مدیرعامل تیم زد تا شفق با آن کارنامه قبلی دوباره به این تیم بحران‌زده برگردد که نتیجه آن باقی ماندن ابومسلم در لیگ دسته 2 شد. اما در فصل جدید لیگ دسته دو نسل ابومسلم و پیام وحدت که به کاشمر منتقل شده بود، هردو با نتایج ضعیف به لیگ سه سقوط کردند.

 

خداحافظی ناگهانی کامرانی‌‌فر

مراسم انتخاب برترین‌های سال فوتبال خراسان برگزار شد و رضا قوچان‌نژاد در نظر‌سنجی از اهالی ورزش و مردم به عنوان برترین چهره مشهدی انتخاب گردید اما اتفاق عجیب در این مراسم، خداحافظی ناگهانی حسن کامرانی‌فر بود. او بعد از انتخابش به عنوان برترین داور، پشت تریبون رفت و با بغض این موضوع را مطرح کرد. کامرانی‌فر دلیل خداحافظی را بیماری اعلام کرد اما در حال برنامه‌ریزی برای حضور در انتخابات مجلس و شورای شهر مشهد بود. در این سال قهرمانی هم برای همیشه از داوری خداحافظی کرد.

 

حضور ستاره‌های 98 در مشهد

دیداری خیرخواهانه‌ بین تیم منتخب خراسان و تیم ملی 1998 در مشهد برگزار شد، دیداری که مردم را دوباره با ورزشگاه تختی آشتی داد. نیکبخت واحدی و رضا قوچان‌نژاد هم برای تیم مشهد به میدان رفتند و 90 درصد ترکیب تیم ملی در سال 98 به مشهد آمده بودند. هرچند این دیدار هم حواشی خاص خود را داشت و چند ساعت قبل از شروع بازی حتی زمزمه برگزار نشدن مسابقه شنیده می‌شد، در نهایت با پیروزی 4 بر صفر تیم ملی به پایان رسید.

 

انحلال میزان و آغاز ثامن‌الحجج در والیبال

باشگاه میزان که در بخش والیبال مشهد تیم‌داری می‌کرد، با ورود مؤسسه مالی-اعتباری میزان در بحران، آن هم دچار مشکلاتی شد که اعلام کردند این تیم دیگر نمی‌تواند در مسابقات شرکت کند و باشگاه ثامن‌الحجج به والیبال هم ورود کرد و در پایان لیگ عنوان سومی مشترک را به نام مشهد به دست آورد.

 

آبروریزی مشهدی‌ها در سطح بین‌المللی

تیم ملی جوانان به سرمربیگری امیرحسین پیروانی اردویی ده‌روزه‌ برای آماده‌سازی تیمش جهت حضور در مسابقات مقدماتی جوانان آسیا آغاز کرد و قرار شد 4 دیدار تدارکاتی با سوریه و عراق داشته باشد اما در اقدامی عجیب و نادر مسئول ورزشگاه ثامن در را به روی 2 تیم ملی ایران وسوریه باز نمی‌کند و می‌گوید باید نامه مدیرکل را بیاورند. تازه می‌گوید چمن خط‌کشی ندارد و نمی‌توانند بازی کنند و البته چمن هم زیر آب بود و آبروریزی بدی صورت می‌گیرد. بعدها کاشف به عمل آمد دلیل آن اختلافات مدیرکل ورزش و جوانان و رئیس هیات فوتبال استان بوده است.

 

ریحانه بهشتی شد

یکی از اتفاقات تلخ و البته زیبای ورزش در این سال رقم خورد. ریحانه بهشتی، دونده و مربی مشهدی، که در خواب به کما می‌رود، دچار مرگ مغزی می‌شود و با موافقت خانواده‌اش، اعضای بدنش اهدا می‌شود و به 5 نفر زندگی می‌بخشد.

 

سقوط فردوسی از لیگ برتر

تیم فوتسال فردوسی مشهد که در کنار فرش آرا نمایندگان استان در لیگ برتر فوتسال بودند، در این فصل به لیگ دسته یک سقوط کردند. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی