کد خبر : 98702
/ 03:01
در جریان برگزاری مجمع داوطلبان انتخابات شورای اجتماعی محله شهید رستمی بیان شد

فرامحلی بیندیشید

مجمع داوطلبان محلی انتخابات شورای اجتماعی منطقه شهید رستمی(محمدآباد سابق) برگزار شد.

فرامحلی بیندیشید

شهرآرا آنلاین - راد/ یکشنبه مورخ بیست و دوم اردیبهشت سال 97، مجمع داوطلبان محلی انتخابات شورای اجتماعی منطقه شهید رستمی(محمدآباد سابق) در ساختمان شهرداری منطقه6 با حضور معاون اجتماعی و امور مناطق سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری و رئیس اداره شورای اجتماعی محلات شهرداری مشهد برگزار شد.

 

تقویت حس مشارکت

رئیس اداره شورای اجتماعی محلات شهرداری مشهد در ابتدای جلسه به توضیح فرایند برگزاری این انتخابات پرداخت و گفت: در این جلسه 6کرسی از 14کرسی شورای اجتماعی محله محمدآباد که کرسی‌های مردمی است، تعیین می‌شود. در سازوکار جدید انتخاب اعضای شورای اجتماعی محله در مجامع داوطلبان انجام می‌شود. پیش‌تر از این خود شهرداری دخل و تصرف بیشتری در انتخاب اعضا داشت و دایره انتخاب محدودتر بود اما طبق آیین‌نامه جدید، فراخوان عمومی در محله داده می‌شود و هر شخصی که ساکن محله باشد و صلاحیت عمومی داشته باشد، می‌تواند مشارکت کند و داوطلب شود.

منتظری در ادامه درباره تأثیر و کارکرد شورای اجتماعی محلات گفت: محله جایی است که مردم در آن بیشترین مراوده زیستی و اجتماعی را با هم دارند. محله در زندگی اجتماعی مردم بسیار مؤثر است و مصائب و مشکلات مردم یک محله هم مشترک است. شورای اجتماعی محلات یک نهاد مدنی مشارکتی است برای رسیدگی به همین مشکلات و بهبود وضعیت هر محله. نهادی است که باعث می‌شود حس مشارکت و تعلق مکانی در بین اهالی یک محله افزایش یابد و هر فرد گام کوچکی در پیشبرد اهداف بردارد. بعضی محلات کم‌برخوردار ما حتی تلفن نداشتند و از طریق پیگیری شورای اجتماعی محلات، آن بخشی که فیبرنوری کشیده نشده اصلاح شد.

وی افزود: شهر مشهد در حال حاضر 171محله دارد که هر محله بین 6 تا 10هزار نفر جمعیت دارد. نهادهای مردمی دیگر به صورت شهری نمی‌توانند پیگیر کار خود باشند. باید به‌صورت محله‌ای و خرد اقدام به مطالبه‌گری کنند.

منتظری در ادامه گفت: امیدواریم در این جلسه افراد شایسته که برای منافع محله برنامه‌های بهتری دارند و دغدغه‌مندتر هستند، انتخاب شوند. افرادی که نسبت به محله خود حس تعلق بیشتری دارند. به غیر از منتخبان نهایی این جمع هم به‌عنوان مجمع داوطلبان بازو و داور شورا خواهد بود. اسامی داوطلبان در بانک اطلاعاتی ما درج خواهد شد و ما حضور آن‌ها را مغتنم می‌شماریم.

معاون فرهنگی شهرداری منطقه6 هم ضمن عرض خیرمقدم و تبریک ایام ماه مبارک رمضان به داوطلبان حاضر در جلسه، گفت: شما نیاز منطقه را می‌شناسید و پس از انتخاب‌شدن حق تمام کوچک و بزرگ افراد یک منطقه به گردن شما می‌افتد. باید دغدغه‌مند باشید و برای کاهش آسیب‌های این منطقه گام بردارید.

عطیه نیک‌جوانی افزود: این محله یک محله قدیمی و در عین حال جوان است و باید یکی از اولویت‌های شما استفاده از این ظرفیت باشد. محمدآباد بخشی از کشور ایران است. دید شما باید دیدی وسیع باشد. باید بدانید هر تصمیمی که درباره منطقه می ‌گیرید در نهایت در پیشبرد اهداف کلان در شهر یا حتی کشور مؤثر خواهد بود پس باید فرامحلی بیندیشید.

در ادامه رضا دانایی، معاون اجتماعی و امور مناطق سازمان اجتماعی فرهنگی شهرداری، هم در این جمع بیان کرد: موفقیت یک محله در گرو پویابودن اعضای آن است. اعضای شورای قبل در این زمینه خوب عمل نکردند و فعالیت چشم‌گیری نداشتند. امید است که شورای جدید اعضایی دغدغه‌مند و فعال داشته باشد.

در ادامه جلسه ناظر برنامه فرایند انتخابات را توضیح می‌دهد و هر یک از داوطلبان به معرفی و شرح برنامه‌ها و اهداف خود می‌پردازند.

136374.jpg

تأکید بر جوان‌گرایی

سجاد جلینی متولد سال 1365، مدیر فرهنگ‌سرای انتظار، دبیر جشنواره مسجدی‌ها، دبیر طرح نسیم رضوان و فعال فرهنگی، ابتدا با تأکید بر جوان‌گرایی بر استفاده از ظرفیت‌های جوان و پویای منطقه تأکید کرد: ما باید جوان‌گرایی را در اولویت کار خود قرار بدهیم. چراکه با وجود جوانان مستعد در زمینه‌های مختلف ورزشی، فرهنگی و... یکی از معضلات این منطقه بیکاری است.

وی در ادامه گفت: حضور فعال ‌نداشتن بانوان در این منطقه نسبت به مناطق دیگر به‌شدت احساس می‌شود. درصورتی که بانوان هم باید به اندازه مردان از امکانات منطقه و ظرفیت‌های آن سهم داشته باشند.

افسانه قطب‌الدینی متولد سال 1364 و دانشجوی دکترای مدیریت و مدرس دانشگاه و منتخب در جشنواره‌های مختلف به‌عنوان کارآفرین برتر، ضمن معرفی خود بیان کرد: به دلیل مشکلات متعددی که منطقه با آن دست و پنجه نرم می‌کند نشاط، شادابی و رضایت روحی و روانی در افراد محله کاهش پیدا کرده است و فقر روحی و روانی به اندازه فقر اقتصادی می‌تواند در بازدهی و کارکرد یک منطقه تأثیر بگذارد.

وی معضل دیگر منطقه را رعایت‌نکردن بهداشت بیان کرد و گفت: در این منطقه بیشتر افراد درکی از تفکیک زباله‌ها و بهداشت شهری ندارند و این موضوع برنامه‌ها و آموزش‌های شهروندی و فرهنگی در قالب‌های مختلف و مؤثر را می‌طلبد که باید به آن توجه کرد.

حمید دریس، متولد 1359 دبیر آموزش و پرورش، هم خواستار توجه به جوانان و فعالیت‌های ورزشی بود.

سودابه چکامه، متولد 1373 جوان‌ترین عضو انتخابی، ضمن تأکید بر جوان‌گرایی و استفاده از ظرفیت‌های جوان محله گفت: جوان‌گرایی نباید فقط یک شعار باشد. هدف ما باید بهره‌گیری صحیح از اندیشه‌ها و نگاه امروزی جوانان به مسائل و مشکلات باشد که در دوره‌های قبل به آن توجه نشده است.

در پایان جلسه و بعد از رأی‌گیری از 16داوطلب ساکن محله محمدآباد، 6نفر به‌عنوان اعضای اصلی شورا انتخاب شدند. سجاد جلینی، محمدباقر سنایی، حمید دریس، افسانه قطب‌الدینی، خدیجه باغبان و سودابه چکامه به عنوان اعضای اصلی و محسن رمش‌پور و همدم سیدی به‌عنوان اعضای علی‌البدل شورای اجتماعی محله محمدآباد انتخاب شدند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی