کد خبر : 98705
/ 04:14
در دومین جلسه شورای اجتماعی محله نیزه بیان شد

شورای اجتماعی محلات نهادی تسهیلگر

دومین جلسه شورای اجتماعی محله نیزه در شب‌های ماه مبارک رمضان با موضوع محله ما و تسهیلگری اجتماعی برگزار شد.

شورای اجتماعی محلات نهادی تسهیلگر

شهرآرا آنلاین - صدر/ دومین جلسه شورای اجتماعی محله نیزه در شب‌های ماه مبارک رمضان با موضوع محله ما و تسهیلگری اجتماعی در قرائت‌خانه شهید آوینی و مجاورت محل برگزاری جشن «بهار جان‌ها» با حضور اعضای شورای اجتماعی، رئیس ناحیه2 و کارشناس فرهنگی منطقه5 شهرداری بعد از افطار برگزار شد.

علیرضا حیدری، کارشناس فرهنگی ناحیه 2 و دبیرشورا، در ابتدای جلسه ضمن تبریک رسیدن ماه مبارک رمضان و تشکر از اعضا برای حضور در جلسه، گزارشی از مصوبات اجرا شده ماه گذشته ارائه داد و گفت: «موضوع این هفته جلسه به فراخوان طرح « محله ما» برمی‌گردد. خواهشمندیم پیشنهادهای خود را در حوزه طرح‌های عمرانی محله که نمی‌توان از طریق اعتبارات شورا به آن رسیدگی کرد و بودجه بیشتری می‌طلبد، تهیه کنید و به معاونت اجتماعی و فرهنگی شهرداری تحویل دهید تا بتوانیم مصوبات و مطالبات عمرانی محله را در طرح« محله ما» پیگیری کنیم.»

 در ادامه جلسه آقای طوسی‌فر، فعال فرهنگی و اجتماعی محله رضائیه، که میهمان این جلسه شورای نیزه بود، درباره مفهوم تسهیلگری اجتماعی توضیحاتی ارائه کرد.

 

تسهیلگری یعنی مشارکت مردم در امور شهری

طوسی‌فر در ابتدای سخنان خود مفهوم تسهیلگری اجتماعی را برای مخاطبان توضیح داد و گفت: «تسهیلگری به معنای حضور و مشارکت مردمی در امور شهری است و معنای لغوی آن هم آسان کردن کارهاست. متأسفانه دید شهروندان به این موضوع اشتباه است و فکر می‌کنند شهرداری باید برای همه امور پول در اختیار آن‌ها قرار دهد تا کارها به سرانجام برسد در حالی‌که در تسهیلگری اصل اول مشارکت است. سازمان‌هایی مانند شهرداری، بهداشت، استانداری و ... فقط در کنار مردم هستند و اولویت اولشان وظایف و قوانینی است که برایشان تعریف شده است. این سازمان‌ها یا حمایت معنوی دارند یا حمایت سازمانی. در تسهیلگری اجتماعی اصل اولیه بر پایه مشارکت است.»

 

جایگاه ویژه‌ اطلاعات در تسهیلگری

وی افزود: «مشکلات محله با حضور خود مردم حل می‌شود. اتفاق خوبی که در چند سال گذشته برای محلات افتاد، تهیه شناسنامه و شناسایی ظرفیت‌های محلات بود. در تسهیلگری اطلاعات جایگاه ویژه‌ای دارد و باید برای آن هزینه کرد تا اطلاعات دقیق و موثق باشد. در مرحله بعد باید ظرفیت‌ها و دارایی محله را شناخت. سپس با کمک اعضای شورای محله، کارشناسان شهرداری و افراد ذی نفوذ نیازسنجی کرد. مرحله بعد شناسایی آسیب‌ها و مشکلات است از این طریق می‌توان با این اطلاعات به کمک محله آمد و مشکلات و مسائل آن را با کمک افراد محلی و ظرفیت‌های آن برطرف کرد یا متولی مورد نیاز و اصلی را برای برطرف کردن مشکل پیدا کرد. تسهیلگری کاری مداوم و مستمر است و رسالت اصلی شورای اجتماعی محله تسهیلگری است.»

 

اعضای شورا باید از جنس مردم محله باشند

باقر عرب‌زاده روحانی و رابط تشکل‌های مردمی هم ضمن تشکر از راهنمایی آقای طوسی‌فر در این جلسه گفت: «اعضای شورا باید از جنس مردم محله باشند و خوب به روحیات و فرهنگ آنان توجه کنند. خودشان را جای اهالی محله بگذارند و با شناختی که به دست می‌آورند برنامه‌ریزی و فعالیت‌های فرهنگی داشته باشند. اغلب مردم منطقه گلشهر و محله نیزه مذهبی هستند. اگر بخواهیم با مردم محله همراه باشیم، باید به این مسئله توجه کنیم.»

عسل موسوی، فعال فرهنگی، نیز در این جلسه گفت: «اعضای شورای اجتماعی محله برای رسیدگی و سرزدن به محلات و دیدار مردم به کارت شناسایی نیاز دارند. در صورتی که این کارت برای اعضای شورای اجتماعی محله صادر شود؛ اعتماد متقابل شکل می‌گیرد و هر کدام از ما می‌توانیم اطلاعات بخشی از محله را تکمیل و براساس آن اهداف تسهیلگری را دنبال کنیم.»

مجید هادیزاده، رابط جوانان، نیز صحبت کوتاهی داشت و درخواست کرد: «علاوه بر کارت شناسایی، من کارت اعضای شورای اجتماعی دوباره شارژ و مثل سابق روزنامه شهرآرا برای اعضای شورای اجتماعی محلات ارسال شود.»

 

تنها بیان مشکلات و دغدغه‌ها مشکلی را رفع نمی‌کند

در پایان جلسه امید ترابی نیا، رئیس ناحیه2، ضمن تشکر از حضور اعضایی که در جلسه شرکت داشتند، گفت: «در صورتی که اعضای شورای اجتماعی محله پای کار باشند مشکلات نیز رفع خواهد شد. تنها بیان مشکلات و دغدغه‌ها مشکلی را رفع نمی‌کند. پیگیری مستمر و پیداکردن راه‌حل‌های منطقی و عملی بخشی از وظایف اعضای شورای اجتماعی است. یکی از مکان‌هایی که اعضا می‌توانند خودشان را به مردم معرفی کنند، برنامه‌هایی مانند « بهار جان‌ها» است که می‌شود در آن به معرفی فعالیت‌ها و اهداف شورای اجتماعی پرداخت و ارتباط مستقیمی با مردم محله پیدا کرد. امیدوارم در شب‌های باقی مانده ماه مبارک رمضان اعضای شورای اجتماعی محلات منطقه5 از فرصت به وجود آمده استفاده کنند و با حضور در جشن« بهار جان‌ها» با شهروندان منطقه ارتباط بیشتری بگیرند و با نیازها و دغدغه‌های مردم از نزدیک آشنا شوند.» 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی