کد خبر : 98706
/ 04:15
گزارش ویژه از گروه خیریه «بهار مهربانی» به مناسبت روز اکرام ایتام

حال خوب، دعای خیر و لطف پروردگار

بهار همیشه با نو شدن طبیعت و زدودن غبار از خانه‌ها نمی‌آید. گاهی بهار با شاد کردن دل کودکی که از داشتن پدر و سرپرست خانوار محروم است، می‌آید.

حال خوب، دعای خیر و لطف پروردگار

شهرآرا آنلاین - عطایی/ بهار همیشه با نو شدن طبیعت و زدودن غبار از خانه‌ها نمی‌آید. گاهی بهار با شاد کردن دل کودکی که از داشتن پدر و سرپرست خانوار محروم است، می‌آید. گاهی با نشاندن لبخند بر لبان مادر مسئول خانواده که با سختی و زحمت کودکان و فرزندانش را بزرگ می‌کند و شاید دستگیری از سالمندی ناتوان. اما در منطقه ما گروهی هستند که دل‌هایشان همیشه بهاری است. همیشه در دستگیری از نیازمندان و حمایت از کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست پیش‌قدم هستند. گروه « بهار مهربانی» مهدی‌آباد سال‌های سال است در این حوزه فعالیت می‌کنند. آنان امسال و در این ایام که مقارن است با سالروز تولد کریم اهل بیت؛ امام حسن مجتبی(ع) و ایام ماه مبارک رمضان همانند سال‌های گذشته به توزیع بسته‌های غذایی خیران به نیازمندان این محله اقدام کردند. فعالیت‌های «بهار مهربانی» بیشتر از این و شامل حمایت تمام و کمال از تعدادی کودک بی‌سرپرست و بدسرپرست است. علاوه بر آن هر هفته پنجشنبه‌ها توزیع غذای گرم هم دارند. اطلاعات بیشتر درباره جزئیات فعالیت‌هایشان را در ادامه گزارش از زبان دست‌اندرکاران گروه بخوانید.

 

آغاز کار با کمک ماهانه معلمان

متأسفانه آقای محمد عابدی، مؤسس این گروه خیریه، به علت مشغله زیاد در دسترس نیست. پس سراغ خانم زهرا فخروی، عضو شورای اجتماعی محله مهدی‌آباد، می‌رویم. او عضو فعال و باسابقه گروه «بهار مهربانی» است که با همسرش آقای محمد بهرامی همیشه پای ثابت فعالیت‌های گروه هستند. خانم فخروی می‌گوید:«‌گروه از سال90 یا 91 با مشارکت تعداد کمی از فعالان اجتماعی و معلم‌های چند مدرسه مهدی‌آباد فعالیت خود را شروع کرد، قدم اول را آقای محمد عابدی برداشت. او با دیدن وضعیت نامساعد چند دانش‌آموز مدرسه به این فکر افتاد. من آن موقع جزو انجمن اولیای مدرسه 8 بهشت بودم و از این طریق همکاری را با ایشان شروع کردم. در ابتدا این‌طور شروع شد که مثلا تعدادی از معلم‌ها ماهانه 5 یا 10هزار تومان کمک کنند. این پول‌ها ماهانه جمع می‌شد و با آن برای تعدادی از بچه‌ها لوازم تحریر و لباس می‌خریدیم. کم‌کم معلم‌ها به دیگر دوستانشان گفتند و تعداد گروه بیشتر شد. گروه تلگرامی «بهار مهربانی» چیزی حدود 1500 عضو دارد. اکنون بین اعضای گروه فرماندار، رئیس آموزش و پرورش، مقامات و مسئولان دیگر نیز عضو هستند. حتی چند شهروند از کشورهای اروپایی عضو گروه شدند که از همانجا کمک هزینه‌ها یا لباس‌هایی را برای بچه‌ها می‌فرستند. خانم قاسمی، خیری است که در کشور آلمان ساکن است و 25نفر از دانش‌آموزان مهدی‌آباد را تحت حمایت خود دارد.»

 

دستگاه‌های جوراب بافی درآمدزا

در گزارش یک سال و نیم قبل و هم‌زمان با طرح 2هزار لبخند گروه بود که آقای محمد عابدی نیز از خانم قاسمی اسم برد و از حمایت‌هایش تشکر کرد. خاطرم هست که در آن گزارش آقای عابدی بیان کرد که گروه از ازدواج اجباری و زود هنگام چند دانش‌آموز دختر جلوگیری کرده است. این وسعت فعالیت گروه بهار مهربانی را نشان می‌دهد. آقای بهرامی همسر خانم فخروی می‌گوید:« به همت خیرین 4دستگاه جوراب بافی برای اشتغال پاره وقت چند نوجوان تهیه شده است. پای هر دستگاه 4نفر به نوبت کار می‌کنند. نخ‌های جوراب بافی را خیران از تهران می‌فرستند. جوراب‌های بافته را می‌فروشیم و قسمتی از آن را دوباره صرف امور خیریه گروه می‌کنیم.»

 

توزیع150 بسته مواد غذایی

پس از گفت‌وگو با خانم فخروی و آقای بهرامی، سراغ2 عضو دیگر فعال گروه می‌رویم. ام‌البنین خانزاده از اعضای این گروه و کسی است که به همراه همسرش آقای اسماعیل محمدپور زیرزمین خانه‌شان را برای انبار مواد غذایی در اختیار گروه قرار داده‌اند. او از توزیع150 بسته مواد غذایی در هفته گذشته خبر می‌دهد. خانم خانزاده می‌گوید:«این بسته‌ها شامل پنیر، گوشت، مرغ، برنج، عدس، قند، روغن، رب، ماکارونی و چای بود. حدود 2 هفته قبل همسرم آقای محمدپور خریدها را به صورت کلی انجام داد و ما با کمک تعدادی از خانم‌های همسایه آن‌ها را به صورت عادلانه بسته‌بندی کردیم».

 

روند سه ساله شناخت خانواده‌های نیازمند

از او می‌پرسم خانواده‌های هدف برای دریافت بسته‌های غذایی را چطور شناسایی می‌کنید؟ می‌گوید:« تحقیقات ما برای شناخت افراد و خانواده‌های نیازمند حدود 3 سال طول کشید. علاوه بر این ما خودمان 16 سال است که ساکن همین محله هستیم و شناخت خوبی از مردم، مشکلات و سطح درآمدی آن‌ها داریم.»

 خانم خانزاده و آقای محمدپور، خدمتگزار دبستان 8 بهشت محله مهدی‌آباد هستند، می‌گویند: «تعدادی از افراد نیازمند را به وسیله دانش‌آموزان مدرسه و رفت و آمد اولیا‌ءشان شناختیم. بچه‌های یتیم و بی‌سرپرست برای مسئولان مدرسه شناخته شده هستند. علاوه بر این بچه‌ها سراغ ما می‌آمدند و مثلا از طرف مادرشان اعلام می‌کردند که در مضیقه مالی قرار دارند. ما هم به مرور زمان و با رضایت خودشان از منازل و وضع زندگی‌شان دیدن کردیم. تمام این بازدیدها به صورت مخفیانه و با رضایت خودشان انجام شد.»

 

هر پنجشنبه توزیع غذای گرم

درباره توزیع غذای گرم در پنجشنبه شب هر هفته می‌پرسم. خانم خانزاده می‌گوید:« 2 سال تمام توزیع را در منازل انجام می‌دادیم تا اینکه تعداد بیشتر شد و کار از عهده ما خارج بود. حالا خودشان اینجا می‌آیند و غذاها را می‌گیرند و می‌برند.»

دو پایه دیگ غذا به همراه مواد غذایی و یک دستگاه جوراب‌بافی که برای کمک به اشتغال کودکان بی‌سرپرست و بدسرپرست فراهم شده است در زیرزمین آقای محمدپور وجود دارد. خانم خانزاده می‌گوید:« شماره تلفن تمام افراد نیازمند را تحت پوشش داریم، تماس می‌گیریم و خودشان برای دریافت بسته‌ها یا غذا به اینجا می‌آیند. این‌طوری هم کار سریع‌تر انجام می‌شود و هم غذاها سرد نمی‌شود.»

 

راحیل هنوز در کماست

خانم خانزاده می‌گوید جواب کارهایش را گرفته است. همین چند وقت پیش بود که سرطان می‌گیرد و دکترها جوابش می‌کنند ولی خوب می‌شود و به زندگی برمی‌گردد. از او درباره اولویت و توزیع کمک‌ها می‌پرسم. می‌گوید:« در ابتدا بچه‌های یتیم بی‌سرپرست، بعد از آن کسانی که بدسرپرست هستند، سالمندان و زنان سرپرست خانوار.»

لابه‌لای صحبت‌هایش از بهبود نیافتن احوال راحیل کوچک که یک سال و نیم گذشته از او گزارش گرفتیم، خبر می‌دهد و می‌گوید:« راحیل هنوز در کماست و اوضاع روحی و روانی پدرش به‌هم ریخته است. به زحمت و با شرایط نامساعد مسافرکشی می‌کند تا هزینه‌های زندگی‌شان را فراهم کند.»

 

مهم انسان بودن و کرامت انسانی است

آقای محمدپور به جمع ما اضافه می‌شود. درباره کارت‌های نان توضیح می‌دهد:« کارت‌های نان ما همگی 2هزار تومانی است. قبل از گران‌تر شدن نان می‌شد با آن‌ها 5 عدد نان گرفت که الان شده 4عدد و نصفی. به سالمندان یا افراد تنها ماهانه 5 تا 7 عدد و به خانواده‌های با جمعیت بیشتر ماهانه 15 عدد کارت نان می‌دهیم.»

از آقای محمدپور درباره توزیع غذای گرم پنجشنبه‌‌ها می‌پرسم که می‌گوید:«بسته به کمک خیران از حداقل 100پرس تا در بعضی موارد 400 پرس غذای گرم بین نیازمندان توزیع می‌کنیم.»محمدپور از نبود تبعیض بین نیازمندان شناخته شده هم این‌گونه می‌گوید:« در این محله تعداد زیادی از خانواده‌های اهل تسنن زندگی می‌کنند و تعدادی از این خانواده‌ها مهاجر هستند، ولی برای ما فرقی نمی‌کند. نیازمند، نیازمند است. خیران ما بارها گفته‌اند که برایشان فرقی نمی‌کند کمک‌ها به دست چه کسی برسد، مهم انسان بودن و کرامت انسانی است.» 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی