• خانه
  • یادداشت
  • به مناسبت ۱۸می، روزجهانی موزه‌ها و هفته میراث فرهنگی؛ هویت تاریخی و آتش سوزی‌های تصادفی!
کد خبر : 98707
/ 04:17
*محمدجواد دهقانی

به مناسبت ۱۸می، روزجهانی موزه‌ها و هفته میراث فرهنگی؛ هویت تاریخی و آتش سوزی‌های تصادفی!

به مناسبت ۱۸می، روزجهانی موزه‌ها و هفته میراث فرهنگی؛ هویت تاریخی و آتش سوزی‌های تصادفی!

شهرآرا آنلاین - 18می، روزجهانی موزه‌ها و آغاز هفته جهانی میراث فرهنگی است. درباره  اهمیت موزه‌ها و کارکرد هویتی و تاریخی آن سخن بسیار است و درجای خود در خور تأمل. اما موضوعی که در این یادداشت به آن می‌پردازم، اهمیت و نگاه مسئولان و مردم شهرمشهد به مقوله میراث فرهنگی و هویت در مشهد است.

نقش مشهد در تاریخ ایران و هویت تاریخی این شهر بر هیچ‌کس پوشیده نیست، وجود بارگاه علی بن موسی الرضا(ع) نیز بر اهمیت این نقش افزوده است، اما متأسفانه ظلمی که در این سال‌های سده معاصر چه قبل و چه بعد از انقلاب به شهر مشهد و بافت تاریخی اطراف حرم مطهر شده است، باعث شده تا بخشی از میراث فرهنگی و هویتی شهرمان تخریب و به فراموشی سپرده شود.

کلنگ تخریب آثار تاریخی و میراث گذشتگان در بافت اطراف حرم مطهر به ویژه بعد از انقلاب و با شعار توسعه به جان بازارها، حمام‌ها، خانه‌ها و آب انبارهای تاریخی افتاد و حتی به مساجد و تکایای تاریخی نیز رحم نشد. همراه این تخریب‌ها گوشه‌ای از هویت فرهنگی و تاریخی شهرمان برای همیشه از دست رفت.

مدیریت پر اشکال مسئولان، تصمیم‌سازان و تصمیم‌گیران در این موضوع کماکان ادامه دارد و هر از چند گاهی خبری بد و ناگوار مبنی بر تخریب یا آتش‌سوزی‌های تصادفی! به گوش می‌رسد و هر روز باید منتظر خبر تخریب یکی دیگر از آثارتاریخی، هویتی و میراث فرهنگی شهرمان باشیم. اما در این بین نمی‌توان نقش تأثیرگذار و پیش‌گیرنده مردم در مقابله با تخریب این آثار را ندیده گرفت. اگر همشهری‌های ما برای میراث فرهنگی و هویت تاریخی خودشان قدمی برندارند و از مسئولان و تصمیم‌سازان این حوزه مطالبه‌گری نکنند قطعا تا چند سال دیگر بخش اعظمی از هویت تاریخی و میراث فرهنگی مشهد را فقط باید در قاب خاطرات به یاد بیاوریم.

مردم ما نشان داده‌اند که به تاریخ خود می‌بالند و به عنوان مثال، این را می‌توان از علاقه‌شان به بازدید از خانه داروغه مشهد فهمید. تعدادی از مسئولان طی سال‌های گذشته به هر دلیل همراه سوداگران شدند و به بهانه توسعه و ساخت و ساز بی‌پایه و اساس حتی حرمت بارگاه ملکوتی امام هشتم(ع) را هم حفظ نکردند و با قدم گذاشتن در این راه، خطاهای بسیاری انجام دادند.

شاهد هستیم که در طول این همه سال حتی یک بنای فاخر که بشود به آن افتخار کرد جایگزین بافت تاریخی نشده است و تنها موجب آوارگی عده‌ای از همشهریان و ساکنان این منطقه از شهر مقدس مشهد شد. علاوه بر این نمی‌توان ناامنی، بی‌نظمی و دیگر مشکلات ناشی از این تخریب‌ها را نادیده گرفت.

امیدوارم چراغ مطالبه‌گری روشن شود و در حوزه میراث فرهنگی نیز شاهد کنش‌گری و مطالبه‌گری عمومی باشیم. امیدوارم حفظ میراث تاریخی و فرهنگی و هویتی با بی‌تفاوتی و بی‌خیالی مردم در این حوزه جایگزین شود. به امید آن روز.

دیگران کاشتند ما خوردیم

             ما بکاریم دیگران بخورند

 

*مدیرعامل انجمن توسعه گردشگری چهارباغ خراسان 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی