کد خبر : 98712
/ 04:31

من اشتباه کردم

محسن پهلوان مقدم، متهم ردیف اول پرونده پدیده از مردم، سهام‌داران و مقامات قضایی عذرخواهی کرد

من اشتباه کردم

شهرآرا آنلاین - ۵ سال زمان کمی نیست. سهام‌داران پدیده ۵ سال صبر کردند. اکنون این دوره صبوری روزهای آخر خود را تجربه می‌کند. دیروز محسن پهلوان مقدم، متهم ردیف اول پرونده شرکت پدیده، تفهیم اتهام شد تا رسیدگی قضایی به ماجرای این شرکت روی دور تند بیفتد.

شرکتی که سهام آن ظرف ‌٢ سال بیش از ۶٠٠ درصد سود کرد اما طولی نکشید که مثل یک بادکنک ترکید. اکنون ١٣۶ هزار نفر یا به تعبیری ١٣۶ هزار خانواده منتظر تصمیم دادگاه هستند. حرف سهام‌داران ‌روشن است. آن‌ها بارها خواسته‌هایشان را حتی کف خیابان مطرح کرده‌اند. سهام‌داران می‌خواهند ابتدا مطالبات آن‌ها که مردم عادی هستند پرداخت شود و بعد بدهی پدیده به نهادهای دولتی مثل مالیات، تأمین اجتماعی، جهاد کشاورزی و امور اراضی.

 

﷯ در دادگاه محسن پهلوان چه گذشت؟

طبق قانون تنها انتشار عکس و اسامی متهمان در دادگاه‌های علنی آزاد است و هیچ خبرنگاری به جلسات این دادگاه دعوت نمی‌شود. از همین رو، برای کسب اطلاع از آنچه در دادگاه علنی پدیده گذشته باید گزارش خبرگزاری میزان را مرور کنیم که وابسته به دستگاه قضایی است.

این رسانه روز گذشته گزارشی از هفتمین جلسه دادگاه منتشر کرد اما در این گزارش، جملاتی کلیدی از ‌متهم ردیف اول پدیده منتشر شده است. مشارکت و اختلال عمده و کلان در نظام اقتصاد کشور و تشکیل و رهبری شبکه کلاه برداری مواردی بود که به عنوان اتهامات محسن پهلوان مقدم در دادگاه مطرح شد. او با وجود نپذیرفتن این اتهامات از برخی اشتباهات خود ابراز پشیمانی کرد.او در دادگاه گفت: ‌من اشتباه کردم و مردود شدم. از مردم، سهام‌داران و مقامات قضایی عذرخواهی می‌کنم.او ادامه داد: دلیل من این است که شاید به آن کیفیتی که این کار بزرگ و با عظمت را باید انجام می دادم،بلد نبودم. ایراداتی داشتم که باید اصلاح شود.

او گفته است: دیپلم‌ردی هستم. تبلیغات را خودمان انجام می‌دادیم و چنانچه منع قانونی داشته برعهده من است. روزانه بالغ بر ۱۰۰۰ فقره چک صادر می‌کردیم. چنانچه خلافی صورت گرفته به گردن من است.

 

﷯ چه اتفاقی در حال رخ دادن است؟ 

بر اساس گزارش خبرگزاری میزان، تاکنون روند رسیدگی به پرونده متهمان پدیده به صورت نسبی نظم معنا‌داری داشته و به نظر می‌رسد رسیدگی به پرونده متهمان مبتنی بر میزان تأثیرگذاری آن‌ها در پرونده پدیده بوده است. به تعبیر دیگر، روند رسیدگی به پرونده متهمان از کوچک به بزرگ بوده است. پیش از دادگاه دیروز، تنها به پرونده ٨ نفر از ٢٢ متهم پرونده پدیده رسیدگی شده بود.

در جلسه سوم دادگاه کیفرخواست‌ محمدرضا محمدی و مجید کریمیان اقبال قرائت شد. محمدرضا ریاحی و احسان محسنی ثانی در جلسه چهارم در جایگاه متهم به سؤالات قاضی منصوری پاسخ دادند. علیرضا یزدانی لنگرودی در جلسه پنجم و محمدرضا نجفی‌نیا، محمود سینی‌چی و حسن عیدی‌زاده در جلسه ششم در جایگاه متهم قرار گرفتند.اما روز گذشته این محسن پهلوان مقدم بود که به عنوان متهم ردیف اول پشت میکروفون جایگاه متهم رفت تا از خود دفاع کند. اینکه چرا اکنون نوبت او شده سوالی است نمی‌توان پاسخ روشنی به آن داد. با این حال، دکتر قاسم شعبانی، وکیل شاکیان و جمعی از سهام‌داران پدیده معتقد است پهلوان قصد همکاری با دستگاه قضا را دارد. به همین دلیل، دیروز در روند رسیدگی به پرونده به او فرصت دفاع دادند.

این وکیل پایه یک دادگستری به شهرآرا گفت: راهبرد دادگاه برخورد جدی با متهمان است و هیچ‌گونه گذشت و مسامحه‌ای دیده نمی‌شود. به نظر می‌رسد اینکه دیروز به متهم ردیف اول فرصت دفاع داده شد به خاطر پیشنهادهایی است که او برای رفع مشکل شاکیان (سهام‌داران) به دادستان و دادگاه ارائه کرده است. مسئولان دستگاه قضا هم در این شرایط با پیشنهادهای سازنده متهمان که به نفع شاکیان است مخالفت نمی‌کنند.

136384.jpg

﷯ تکلیف نهایی پرونده پدیده چه می‌شود؟

قاسم شعبانی گفت: در جلسه هشتم دادگاه برخی مسائل معلوم می‌شود و به نظر می‌رسد ظرف ١٠ روز آینده خیلی چیزها روشن خواهد شد، اما نمی‌توان اکنون درباره نتیجه نهایی نظری داد.وکیل جمعی از سهام‌داران پدیده شاندیز ادامه داد: در این پرونده نقطه اصلی مردم هستند و دادگستری احقاق حق مردم را در پیشانی پرونده گذاشته است. قاضی پرونده، دادستان و نماینده ایشان با شجاعتی که دارند قاطعانه همین نظر را دنبال می‌کنند.

وی درباره اصلی‌ترین مسئله‌ای که در این پرونده به عنوان وکیل شاکیان پیگیر تحقق آن است گفت: به عنوان وکیل شاکیان (سهام‌داران و تعهدنامه‌داران) معتقدم حقوق سهام‌داران و طلبکاران پدیده به‌ویژه اشخاص حقیقی باید بر مطالبات دستگاه‌های دولتی مقدم باشد. اداراتی نظیر امور مالیاتی، شهرداری و حتی بانک‌ها مطالباتی از این پروژه دارند اما نباید در اولویت باشند.

شعبانی گفت: برای من محرز است که دارایی‌های شرکت پدیده پاسخ‌گوی مطالبات ‌مردم و سهام‌داران حقیقی است. با تلاش مسئولان مربوط برای بهبود وضع موجود و به کمال رساندن پروژه، می‌توان به همه مطالبات مردمی ‌پاسخ داد. خوشبختانه به نظر می‌رسد ‌مسئولان مربوط‌، قاضی پرونده، دادستان و ‌افراد دیگری نیز که در این پرونده نقش دارند چنین نظری را دارند و معتقدند ابتدا‌ باید حق و حقوق مردم پرداخت شود.

 

﷯ شرح هفتمین دادگاه پدیده

غلامعلی صادقی، دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی، نیز در این جلسه با اشاره به تلاش‌های صورت‌گرفته در جهت استیفای حقوق مردم گفت: چنانچه از سوی متهمان تلاشی جدی در جهت حفظ منابع و اموال سهام‌داران صورت پذیرد، این اقدام مورد توجه دادگاه قرار خواهد گرفت. دوباره نیز اعلام می‌کنیم که در زمینه دفاع از حقوق عامه بر اساس تکلیف و وظیفه قانونی خود و محافظت از منافع سهام‌داران عمل خواهیم کرد.

همچنین در این جلسه نماینده دادستان کیفرخواست متهم ردیف اول پرونده محسن پهلوان مقدم را قرائت کرد. مشارکت در اخلال عمده و کلان در نظام اقتصادی کشور از طریق وصول وجوه کلان به صورت قبول سپرده اشخاص حقیقی، تصاحب و حیف و میل اموال مردم، تشکیل و رهبری شبکه کلاهبرداری با استفاده از تبلیغات عامه از طریق خرید و فروش اوراق موسوم به سهام پدیده از جمله اتهامات محسن پهلوان مقدم، متهم ردیف اول، طبق کیفرخواست صادرشده از سوی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد است. نماینده مدعی‌العموم در این جلسه ‌با کسب اجازه از ریاست دادگاه، چرخه وقوع جرائم متهمان و فرایند کلاهبرداری در این شرکت را تشریح کرد. وی گفت: طبق نظر کارشناسی، اقدامات متهمان عمدتا به نفع خودشان سامان‌دهی شده بود و بنا به اقاریر بعضی از متهمان در دادگاه، چنانچه اقدامات پیشگیرانه دستگاه قضایی نبود، شاهد وقوع فاجعه‌ای به‌مراتب بزرگ‌تر می‌بودیم. پس از اظهارات وکیل‌ جمعی از شکات و همچنین ادامه دفاعیات وکیل مدافع حسن عیدی‌زاده، یکی دیگر از متهمان، رئیس دادگاه ادامه رسیدگی به پرونده متهمان شرکت پدیده را به صبح امروز موکول کرد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی