کد خبر : 98737
/ 05:11

ترمز بهارستان برای افزایش قیمت خودرو

واردات خودروهای سواری‌برقی و هیبریدی از پرداخت حقوق ورودی معاف شدند

ترمز بهارستان برای افزایش قیمت خودرو

شهرآرا آنلاین - طرح سامان‌دهی صنعت خودرو روز گذشته در مجلس شورای اسلامی بررسی شد. اعضای خانه ملت با تصویب ماده‌۴ این طرح مقرر کردند واردات خودروهای سواری تمام‌برقی و تمام هیبریدی تا زمان تولید آن‌ها در داخل، از پرداخت حقوق ورودی معاف است. دولت موظف است زمینه تولید داخلی خودروهای مذکور را ظرف مدت ۵سال فراهم کند. نمایندگان همچنین وزارت صنعت، معدن و تجارت را موظف کردند بسترهای لازم را برای ورود فناوری‌های جدید و مستقل تولید خودرو با همکاری شرکت‌های معتبر خودروسازی جهان یا به‌صورت سرمایه‌گذاری مشترک با شرکت‌های فعال موجود فراهم سازد. ماده دیگر این طرح هم که به تصویب رسید، دولت را مجاز به وضع عوارض پلکانی بر دارندگان خودروهای پرمصرف کرد. طبق ماده‌۶ این طرح هم سازمان ملی استاندارد مکلف است در اجرای استانداردهای مصوب مرتبط با خودروهای وارداتی، ساخت داخل و قطعات آن‌ها در هر سال به‌گونه‌ای برنامه‌ریزی کند که از واردات و تولید خودروهای خارج از استانداردهای مذکور جلوگیری شود. همچنین شماره‌گذاری خودروها توسط نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران منوط‌به تأیید سازمان ملی استاندارد است. در‌جریان بررسی طرح سامان‌دهی صنعت خودرو، اعضای بهارستان، با الحاق بندی، شرکت‌های خودروسازی را موظف کردند هنگام فروش، قیمت تمام‌شده خودرو، درصد سود و قیمت قطعی را محاسبه و به شورای عالی رقابت اعلام کنند. تخلف از این موضوع جرم محسوب شده و مرتکب، به یکی از مجازات‌های تعزیری درجه‌۶ موضوع ماده‌۱۹ قانون مجازات اسلامی مصوب اول اردیبهشت ٩٢محکوم می‌شود.نمایندگان مجلس با تصویب ماده‌٧ این طرح مقرر کردند اگر خودرویی در دوره گارانتی به‌علت نقص فنی دچار تصادف شده باشد، شرکت‌های خودروسازی، مسئولیت مدنی نسبت‌به آن خودرو دارند.

نمایندگان مجلس در جلسه علنی دیروز ماده‌۹ طرح سامان‌دهی صنعت خودرو را به تصویب رساندند که براساس آن وزارت صنعت مکلف است با همکاری سازمان ملی استاندارد، سازمان نظام مهندسی معدن و سازمان نظام مهندسی کشاورزی ظرف مدت ۶‌ماه پس‌از لازم‌الاجرا‌شدن این قانون برای سامان‌دهی و ارتقای کیفیت سایر خودروهای سنگین وارداتی و تولیدات داخل از‌جمله ماشین‌های راهسازی، معدنی، کشاورزی و منابع طبیعی اقدام کند.

همچنین در جلسه روز گذشته بهارستان، مصطفی کواکبیان، نماینده مردم تهران، در تذکری گفت: شورای نگهبان بعداز بررسی طرح استانی‌شدن انتخابات مجلس ایراداتی به آن وارد دانسته و آن را به مجلس ارجاع داده اما این موضوع در دستور‌کار این هفته مجلس قرار نگرفته است. وی افزود: هفته دیگر همه حواس نمایندگان معطوف به انتخابات هیئت‌رئیسه است و هفته بعد از آن هم مجلس برای سرکشی نمایندگان به حوزه‌های انتخابیه تعطیل است. لذا درخواست من از هیئت‌رئیسه آن است که برای جلوگیری از هدر‌رفتن زحمت نمایندگان، این ایرادات را در دستور‌کار این هفته مجلس قرار دهیم، تا قبل از ۱۵خرداد این طرح تعیین تکلیف شود. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی