کد خبر : 98740
/ 05:16
معرفی جدیدترین روش‌های فناورانه برای توسعه صنعت کشاورزی دنیا

از کاشت تا برداشت با فناوری

ایران در سال جدید، شاهد افزایش میزان بارندگی بود. اگر بخش منفی موضوع، یعنی ایجاد سیلاب در شهرها را کنار بگذاریم، پرآب‌شدن رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و سد‌ها از نکات مثبت این اتفاق بود

از کاشت تا برداشت با فناوری

شهرآرا آنلاین - گروه شهر هوشمند| ایران در سال جدید، شاهد افزایش میزان بارندگی بود. اگر بخش منفی موضوع، یعنی ایجاد سیلاب در شهرها را کنار بگذاریم، پرآب‌شدن رودخانه‌ها، دریاچه‌ها و سد‌ها از نکات مثبت این اتفاق بود که نوید سالی پر‌بار برای کشاورزان را می‌دهد. اما آیا این میزان از بارندگی، سال دیگر نیز رخ خواهد داد یا باز به مدار خشک‌سالی برخواهیم گشت؟ آیا از همین میزان آب ذخیره‌شده می‌توانیم به بهترین‌شکل در کشاورزی بهره بگیریم یا باز هم به‌دلیل انجام کشاورزی سنتی، منابع آبی خود را با بهره‌وری کم از دست می‌دهیم؟

به موضوعات مرتبط با آب، بحث تحریم‌ها را هم اضافه کنید تا امید به واردات مواد غذایی از کشورهای دیگر هم کم‌سو شود. پس باید روی پای خود بایستیم و به‌دنبال راه‌حل‌های جدید و البته امتحان‌شده باشیم.

بهترین راه مبارزه با این تهدیدها، افزایش بهره‌وری و خروجی صنعت کشاورزی در کشور است تا در خروجی‌های مختلف این صنعت به خودکفایی برسیم. دنیا سال‌هاست متوجه شده است برای افزایش خروجی صنعت کشاورزی، باید از فناوری کمک بگیرد. ما هم باید از این نسخه شفا‌بخش و مقرون‌به‌صرفه بهره ببریم و کشاورزانمان با آغوش باز تغییرات فناورانه را بپذیرند و جایگزین روش‌های سنتی پرهزینه کنند تا با استفاده از فناوری به‌عنوان یک منبع پایدار و مقیاس‌پذیر، کشاورزی را به سطوح تازه‌ای از پیشرفت برسانند. در ادامه و به‌نقل از وب‌سایت فوربز، چهره جدیدتری از فناوری را که در دنیا روی آن‌ سرمایه‌گذاری شده است تا صنعت کشاورزی بیشتر رونق یابد، مرور می‌کنیم.

 

اینترنت اشیا و حسگرهای زمینی 

اینترنت اشیا به شیوه‌ای مناسب با صنعت کشاورزی درآمیخته و از ظرفیت مناسبی برای استفاده در صنعت غذا برخوردار است. براساس گزارشی که ازسوی سیسکو منتشر‌شده است، اینترنت اشیا می‌تواند ارزش‌آفرینی ۱۴.۴‌تریلیون دلاری برای صنعت کشاورزی به‌دنبال داشته باشد. اینترنت اشیا در‌واقع همان ساده‌سازی جمع‌آوری، بازرسی و توزیع منابع کشاورزی با کمک سنسورهایی است که در تجهیزات و وسایل مختلف کار گذاشته خواهند شد.

سنسورهایی که به‌صورت راهبردی کنار زمین‌های کشاورزی کار گذاشته می‌شوند و از فناوری‌های تشخیص تصویر برخوردارند، به کشاورزان امکان می‌دهند محصولات خود را از هر نقطه‌ای در این دنیا ببینند. این حسگرها اطلاعاتی به‌روز را به‌صورت آنی برای کشاورزان ارسال خواهند کرد تا براساس آن‌ها تغییرات لازم را در محصولات خود اعمال کنند. تصور کنید نرم‌افزاری در‌اختیار دارید که به شما می‌گوید چه زمانی گیاهان کاشته‌شده در حیاط منزلتان به آب و دیگر مواد مغذی نیاز دارند؛ در این‌صورت بسیاری از مشکلاتی که برای پرورش گیاهان پیش رو دارید از بین می‌رود.

سنسورهای اینترنت اشیایی هم که درون مزارع کار گذاشته می‌شوند، همین کار را برای کشاورزان انجام خواهند داد، اما در یک مقیاس بزرگ‌تر که به تولید حجم بیشتر غذا و مصرف آب کمتر می‌انجامد و این دقیقا همان چیزی است که صنعت نیاز دارد.

 

پهپادها و پایش محصولات 

برخلاف باغچه‌ها که می‌توان از یک نقطه، همه گیاهان موجود در آن‌ها را دید، برای کشاورزانی که در مزارع کار می‌کنند و چندین هکتار زمین را زیر کشت برده‌اند چنین امکانی وجود ندارد و تنها راهی که بتوانند تمام مزرعه را ببینند، استفاده از هواپیماهای ویژه کشاورزی و سم‌پاشی است. حال تصور کنید اگر کشاورزان می‌توانستند با کمک تجهیزات هوایی و بدون نیاز به پرداخت هزینه هواپیماهای مخصوص این کار، کل محصول خود را پایش کنند، چه بازگشت سرمایه عظیمی داشتند. همین حالا در آمریکا از پهپادها برای مقابله با خشک‌سالی و دیگر فاکتورهای زیست‌محیطی خطرناک استفاده می‌شود. می‌توان از پهپادهایی که تصاویر سه‌بعدی تهیه می‌کنند، برای بررسی کیفیت خاک در طول فرایند تحلیل و برنامه‌ریزی کاشت بذر استفاده کرد.

از پهپادها همچنین برای اسپری مواد شیمیایی روی محصولات استفاده می‌شود و جالب آنکه این پرنده‌های کوچک بدون سرنشین حین کار مراقب هستند که مواد شیمیایی به منابع آبی زیر‌زمینی نفوذ نکند. پژوهش‌های اخیر نشان داده است که پهپادها می‌توانند سرعت اسپری را تا پنج‌برابر نسبت‌به دیگر انواع تجهیزات این کار افزایش دهند. 

 

حسگرهای درون تجهیزات 

درست مانند فناوری مورد‌استفاده درون مزارع، حسگرها چندی است که به تجهیزات کشاورزی هم راه یافته‌اند تا سلامت ماشین‌آلات و تجهیزات را اندازه بگیرند. حالا دیگر تراکتورها و دیگر ادوات کشاورزی با پیروی از مفهوم «کشاورزی دقیق» همراه با سیستم‌های ناوبری و مجموعه‌ای از حسگرها تولید می‌شوند. برخی از این سنسورها توانایی آن را دارند که با استفاده از GPS مشکلات مربوط‌به زمین‌های ناهموار را رفع کنند و برخی نیز برای تهیه نقشه از محصول و مستند‌سازی برداشت تولید می‌شوند. برخی دیگر از این تجهیزات نیز در زمان‌هایی که تراکتورها خدمات تعمیر و نگهداری را دریافت می‌کنند، فرایند پایش زمین‌ها را بر‌عهده می‌گیرند؛ روی‌هم‌رفته این سنسورها تلاش می‌کنند میزان خرابی ماشین‌آلات را به حداقل ممکن برسانند. 

 

روبات‌ها در مزرعه 

درست مانند روبات‌ها و هوش مصنوعی مورد‌استفاده در دیگر صنایع، تجهیزات هوشمند حوزه کشاورزی نیز بهره‌وری را افزایش خواهد داد و باعث تولید بیشتر و سریع‌تر محصولات کشاورزی می‌شود. روبات‌هایی که توانایی اسپری‌کردن مواد شیمیایی را دارند یا ماشین‌آلات ویژه وجین‌کردن همگی می‌توانند استفاده از مواد شیمیایی در این صنعت را تا ۹۰‌درصد کاهش دهند.

شرکت‌های روباتیک استارت‌آپی بسیاری هم‌اکنون در سراسر دنیا مشغول به‌کارند که برخی از آن‌ها تلاش می‌کنند با استفاده از لیزر و دوربین، تشخیص علف‌های هرز و حذف آن‌ها از زمین‌های کشاورزی را بدون مداخله انسان ممکن کنند. این روبات‌ها می‌توانند از راهنمایی‌های لیزری برای حرکت میان ردیف‌های محصولات (آن هم به‌صورت کاملا مستقل) استفاده کنند و وابستگی به انسان در این زمینه را به میزان چشمگیری کاهش دهند. همین حالا که این مطلب را می‌خوانید، روبات‌های برداشت محصول و میوه چین در مزارع مشغول به کار هستند و این کاری است که در گذشته از عهده روبات‌ها خارج بود و تصور نمی‌شد که بتوانند چنین فعالیت ظریفی به انجام برسانند. 

 

حسگرهای RFID و دنبال کننده ها

پس از آنکه محصولات از زمین‌های کشاورزی برداشت شدند، سنسور‌هایRFID وارد عمل می‌شوند تا غذا را از مزرعه تا فروشگاه رهگیری کنند. کاربر نهایی یا همان مصرف‌کننده نیز می‌تواند با کمک این سیستم مسیر دقیق غذایی را که به دستش می‌رسد، از مزرعه تا محل خرید دنبال کند. با استفاده از چنین سیستمی اگر عامل بیماری‌زایی در مواد غذایی پیدا شود، به‌راحتی می‌توان منبع آن را از مزرعه یا کارخانه‌ای که در آن فراوری شده است، رهگیری کرد.

بدین‌صورت این سیستم‌های دنبال‌کننده می‌توانند پیامدهای منفی ناشی از عوامل حساسیت‌زا را به میزان چشمگیری کاهش دهند. برای کشاورزان هم این ایده که می‌توانند محصولات تولیدی خود را دنبال کنند، سودمند خواهد بود و نوعی حس آسودگی را در آن‌ها ایجاد می‌کند و می‌توانند مطمئن باشند که محصولاتشان سالم به سبد غذایی مشتریان می‌رسد. 

 

یادگیری ماشینی و تحلیل

یکی از جدیدترین فناوری‌های مورداستفاده در کشاورزی، امکان استفاده از یادگیری ماشینی و تحلیل‌های پیشرفته برای استخراج اطلاعات و تشخیص گرایش افراد است. استفاده از این فناوری پیش‌از کاشت بذر کلید می‌خورد و به همراهی بذرکاران نیاز دارد. یادگیری ماشینی می‌تواند پیش‌بینی کند کدام مشخصات و ژن‌ها برای تولید محصول بهترین هستند و بسته به موقعیت مکانی کشاورز و شرایط جوی آن منطقه بهترین بذر را به آن‌ها پیشنهاد خواهد کرد.

از الگوریتم‌های یادگیری ماشینی نیز می‌توان در بخش‌های تولیدی کشاورزی استفاده کرد؛ یعنی جایی‌که مشتریان محصولات را خریداری می‌کنند. این الگوریتم‌ها می‌توانند نشان دهند کدام محصولات بیشتر از بقیه خریداری می‌شوند و کدام محصولات در بازار موفق نیستند. به این ترتیب کشاورزان با استناد به چنین اطلاعاتی، برای محصولات آتی خود پیش‌بینی‌ خواهند کرد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی