کد خبر : 98743
/ 05:24
صدای مشاور

قانون در مقابل تخلفات مجازی

از زمانی که پای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به زندگی ما باز شد در کنار محاسنش دغدغه و نگرانی‌هایی نیز با خود برای خانواده‌ها و فراتر از آن برای جامعه به ارمغان آورد.

قانون در مقابل تخلفات مجازی

شهرآرا آنلاین - سـتون صـدای مـشـاور جــایی بــراي بيــان پرسـش ها و مـشکلات حـقوقی شـما شهـروندان است كه مي توانيد آن ها را با ما در ميان بگذاريد و پاسخ سؤالات خود را از قضات دادگستری، وکلا و کارشناسان حقوقی دریافت کنید.

﷯ پیامک:

٣٠٠٠٧٢٨٩ 

تلفن:

۵-٣٧٢٨٨٨٨١-٠۵١ 

﷯ پیام رسان: 

٠٩١۵۴٢٩۴۵٨٠ 

شهروندان گرامی با هدف پیگیری دقیق و سریع مسائل مطرح شده، لطفا آدرس و اطلاعات کاملی در اختیار ما قرار دهید.

   ..........................................

حسین زاده - از زمانی که پای اینترنت و شبکه‌های اجتماعی به زندگی ما باز شد در کنار محاسنش دغدغه و نگرانی‌هایی نیز با خود برای خانواده‌ها و فراتر از آن برای جامعه به ارمغان آورد. فضای مجازی و آسیب‌های آن موضوعی است که در تمام جوامع وجود دارد و محدود به یک جامعه و اقلیت‌ یا گروه سنی خاص نمی‌شود. در همین راستا در این نسخه از «صدای مشاور» به سؤالات حقوقی شهروندان در مورد فضای مجازی پرداختیم و برای گرفتن پاسخ شهروندان به سراغ مهدی حقدادی، معاون دادستان و سرپرست دادسرای ویژه جرائم فضای مجازی مشهد رفتیم.

 

﷯ ۵۶۴....٩١۵// آیا انتشار عکس‌های مبتذل در صفحه پروفایل جرم است؟ مجازات آن براساس قانون چیست؟ 

انتشارتصویر، فیلم، صوت و حتی متونی که دارای محتوای مبتذل باشند طبق ماده ۷۴۲ قانون مجازات اسلامی بخش جرائم رایانه‌ای جرم محسوب شده که قانون‌گذار برای مرتکبان این جرم مجازات حبس و جزای نقدی را پیش‌بینی کرده است. انتشار به معنای بارگذاری محتوای مبتذل بر روی صفحه پروفایل، ارسال در گروه یا کانال‌های پیام‌رسان‌ فضای مجازی و حتی وب‌سایت‌های اینترنتی است.

 

﷯ ٣٣٣....٩١۵// مشاغلی هستند که برای کانال‌های تلگرامی ممبر می‌فروشند آیا این مشاغل جرم و خلاف قانون است؟ حتی اگر اعضا واقعی باشند؟ 

فروش عضو در پیام‌رسان‌ها یک معضل اساسی و بنیادی است که ٢گروه از جامعه را مورد خطر و هدف قرار می‌دهد. یک گروه خریداران، مدیران، ادمین کانال‌ها و پیج‌ها هستند به این دلیل که سرورهای پیام‌رسان‌ها پس از بررسی و رصد متوجه تقلبی بودن ممبرها شده و اقدام به حذف اعضا می‌کند که با ریزش کانال‌، سایر اعضای واقعی نیز اعتمادشان سلب و کانال با ریزش واقعی و شدیدی روبه‌رو می‌شود. گروه دوم صاحبان کسب و کارهای مجازی هستند که بنا به اعتماد و قول‌های مساعد شما مبنی بر تعداد بازدید خاص و پرشمار، کار تبلیغاتشان را به شما می‌دهند و پس از احراز رفتار غیر‌منصفانه و فاقد حسن‌نیت این بی‌اعتمادی ایجاد می‌شود و دیگر سراغ شما نخواهند آمد. درنتیجه بالابردن اعضای پیج یا کانال به صورت تقلبی نه تنها غیراخلاقی و مضر به جامعه کسب و کارهای مجازی است بلکه برای فروشندگان ممبر غیر‌واقعی و همچنین مدیر و ادمین کانال‌هایی که برای بازدید تبلیغات از این روش استفاده می‌کنند جرم محسوب می‌گردد.

 

﷯ ٠١١....٩٣۵// فردی که در تلگرام برای شخصی ایجاد مزاحمت کند و مدام اقدام به تهدید و توهین او کند، شاکی چگونه می‌تواند پیگیر شکایت خود شود و در صورت شکایت آیا جرمی شامل این فرد خواهد شد؟

طبق مواد ۶۰۸ و ۶۶۹ و همچنین بند ب ماده ۷۴۳ قانون مجازات اسلامی توهین و تهدید با هر انگیزه و هدفی جرم محسوب می‌شود و مرتکبان این جرائم به مجازات‌های شلاق و حبس محکوم می‌شوند. شاکی برای طرح شکایت ابتدا لازم است از صفحات پیام‌ها و همچنین صفحه بیوگرافی فرد هتاک، اسکرین شات(عکس) تهیه کرده و به هیچ‌وجه متن‌ها و مکالمات متنی خود را حذف نکند و در اسرع وقت به دادسرا مراجعه و عریضه‌ای در قالب تهدید و توهین تنظیم و با دستورقضایی به پلیس مراجعه کند که البته بقیه اقدامات برعهده پلیس مربوط خواهد بود.

 

﷯ ۴۵۴....٩٣٠// آیا انتشار یا تهدید به انتشار اسکرین شات از گفت‌وگوی خصوصی جرم محسوب می‌شود و مجازات آن چیست؟

طبق ماده ۷۴۵ قانون مجازات اسلامی بخش جرائم رایانه‌ای انتشار اسرار خصوصی دیگران که به هتک حیثیت آن‌ها منجر گردد جرم محسوب می‌شود و مرتکبان این جرم در صورت احراز جرم به مجازات حبس و جزای نقدی محکوم خواهند شد. گفت‌وگوی خصوصی شامل پیامک‌های خطوط تلفن همراه، پیام‌های رد و بدل شده بین دو نفر در پیام‌رسان‌ها جزو اسرار خصوصی محسوب می‌شوند و چنانچه فردی اقدام به تهیه اسکرین شات از آن پیامک یا پیام‌ها کند و سپس در کانال یا گروه یا صفحات اینترنتی منتشر نماید مطابق ماده فوق‌الذکر مجرم محسوب خواهد شد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی