کد خبر : 98760
/ 06:54
در اولین مجمع شورای اجتماعی محله بهشتی مطرح شد

شورا، شعاری نباشد

گام اول شورای اجتماعی محله بهشتی در شهرداری منطقه8 کلید خورد و طی این انتخابات 6عضو ساکن محله شورای اجتماعی بهشتی از جمع شورای داوطلبان ساکنان محله انتخاب شدند.

شورا، شعاری نباشد

شهرآرا آنلاین - صفائی- رئیس اداره شورای اجتماعی محلات شهرداری مشهد در این جلسه گفت: شورای اجتماعی محلات نهادی مردمی است که شهرداری برای تشکیل آن پیش‌قدم شده است و اختیارات و تصمیم‌گیری‌های این شوراها با مشورت اهالی محله و در مقیاس محلی انجام می‌شود.

سیدمجتبی منتظری ادامه داد: شوراهای اجتماعی محلات از سال89 تشکیل شده که در این سال‌ها فراز و فرودهایی نیز داشته است، شاید بتوان گفت در گذشته آیین‌نامه شوراها در حوزه فرهنگی شهرداری بوده و ضمانت اجرایی چندانی نداشته است، اما برای کارآمدتر و هدفمندترشدن شورای اجتماعی محلات پس از اصلاحات آیین‌نامه در شورای شهر تصویب شد تا اختیارات و نقش مردم بیشتر شود و فعالیت‌های اعضا پشتوانه قانونی داشته باشد. همچنین این آیین‌نامه به تأیید فرماندهی شهر مشهد هم رسیده است.

وی افزود: شوراها یک نهاد مشورتی و نظارتی هستند که برای کارها و فعالیت‌های محله به شهرداری مشورت می‌دهند و در حوزه نظارتی نیز می‌توانند به شورای اسلامی شهر کمک کنند، در واقع شورای اجتماعی محلات بازوی شورای اسلامی شهر هستند.

منتظری با اشاره به اینکه هدف اصلی از این برنامه‌ها احیای هویت ایرانی‌اسلامی و هویت محله‌ای است، بیان کرد: به‌دنبال این هستیم تا مراودات اجتماعی را مانند گذشته در محلات افزایش دهیم و همسایگان در محلات بیشتر با یکدیگر آشنا شوند. هر چه بیشتر یکدیگر را بشناسند همسایه‌داری و همدلی بیشتر اتفاق خواهد افتاد و اگر مشکلی در محله داشته باشند، خودشان آن را حل می‌کنند نه اینکه منتظر نهادی بنشینند تا بیایند و مشکلاتشان را حل کنند. حس تعلق باید مانند گذشته در بین مردم ایجاد شود.

رئیس اداره شورای اجتماعی محلات شهرداری مشهد با اشاره به این جمله معروف «شهر ما خانه ما»، افزود: شورای اجتماعی محلات به دنبال این است که در مسیر احیای محله گام بردارد. مردم محله باید درباره مسائل فرهنگی، آسیب‌های اجتماعی و... در محله خودشان حساس شوند.

منتظری یادآور شد: قوت شورای اجتماعی محلات در این دوره این است که ریاست شورای محلات

به وسیله اعضا انتخاب می‌شود و تلاش مسئولان بر این است که این دوره شورای اجتماعی محلات به معنای واقعی مردمی باشد. 

پس از این سخنان هر یک از داوطلبان به معرفی خود و ارائه برنامه‌ها پرداختند و پس از آن رأی‌گیری و سپس شمارش آرا انجام شد.

راحله کریمی، شهرام تدین، مینا علیزاده،

محمدعالم رودمعجنی، سیدفتح‌ا... شاه‌چراغیان و مهدی کوهی‌نغندر 6نفری بودند که بیشترین رأی را آوردند تا اعضای اصلی شورای اجتماعی این محله شوند و  بابک گوهرزاده و محمدتقی کاظمی‌مقدم هم در ردیف‌های بعد قرار گرفتند تا به‌عنوان اعضای علل‌البدل این شورا انتخاب شوند. 

136452.jpg

انتخابات نمادین نباشد

مهدی کوهی‌نغندری 37ساله و دکترای معماری در عرصه مشاوره و طراحی شهری فعالیت کرده و 12سال است که به‌عنوان پیمانکار در مناطق 13گانه شهرداری فعالیت می‌کند و درنتیجه بیگانه با فعالیت‌های شهرداری نیست. آن‌طور که خودش می‌گوید 4سال است که در بخش پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی شهری نیز طراحی می‌کند.

او گفت: آشنایی‌ام با شورای اجتماعی محلات از طریق دوستانم بوده است و تا حدودی با این شوراها و وظایفش آشنایی دارم. شهرداری تلاش دارد برای مناطق و محلات خدماتی انجام دهد که این خدمات را براساس مستندات و برنامه‌ریزی‌های خودش انجام می‌دهد. به‌طور مسلم زمانی که در این مسائل از نظر اهالی محله استفاده کنند و در برخی از امور توسط اعضای شورای اجتماعی محلات نیازسنجی شود، نتیجه مطلوب‌تری خواهد داشت. البته شورای اجتماعی محلات نیز باید فعالانه عمل کند و توان بررسی در آن زمینه را هم داشته باشد و زمانی که می‌خواهد حرف اهالی محل را به شهرداری و دیگر ارگان‌ها انتقال دهد با استدلال و دلایل منطقی وارد بحث و مذاکره شود. ما نمی‌توانیم حرف مردم را انتقال دهیم بدون آنکه برای آن دلیل و برهانی داشته باشیم.

وی با اشاره به ساخت‌وسازهای غیراصولی در شهر بیان کرد: نمای شهری یکی از معضلات شهر ماست که در برخی محلات توجه‌ای به این موضوع نشده است. بافت هر منطقه ارتباط با درآمد شهری آن منطقه دارد. متأسفانه در کوهسنگی انبوه‌سازی اتفاق افتاده و نمای کوهسنگی از شکل اولیه افتاده است، برای ساخت‌وسازهای انجام شده نمی‌توانیم کاری انجام دهیم اما شاید بتوانیم با کمک مدیران شهری از این پس مانع برخی ساخت‌وسازهایی شویم که برای اهالی محل مشکل‌ساز است.

کوهی افزود: این اتفاق را که رئیس جلسه شورای اجتماعی محلات از میان مردم است، به فال نیک می‌گیریم. همان‌طور که می‌دانید مدیران ما کارهایشان را اولویت‌بندی می‌کنند و آن‌طور که شنیده‌ایم بیشتر رؤسای نواحی در این جلسات شرکت نمی‌کردند و اگر هم حضور داشتند برای رفع تکلیف بوده است، فردی که از میان مردم باشد و درد مردم را بداند پیگیرتر از دیگران به دنبال رفع مشکلات محله‌اش است.

وی با تأکید بر این موضوع که احساس مسئولیت مهم است و اعضا حتما باید زمان بگذارند، ادامه داد: شورای اجتماعی محلات با مشورت اهالی محل می‌تواند مشکلات محله را برطرف کند. امیدواریم این فعالیت‌ها نمادین و در حد این جلسات نباشد. همچنین ما به‌عنوان نماینده هم‌محله‌ای‌هایمان به نفع محله و مردم کاری انجام دهیم.

 

مادر سالم، جامعه سالم

راحله کریمی 37ساله، کارشناس روان‌شناسی از سال89 به‌عنوان نماینده بانوان و پس از مدتی نماینده فرهیختگان عضو شورای اجتماعی محلات بوده است.

وی درباره حضورش در شورای اجتماعی محلات این‌چنین توضیح داد: در شورای اجتماعی محلات نمایندگان مردم از هر صنف و شغلی شرکت می‌کنند و درباره مشکلات محله‌شان صحبت می‌کنند. آن‌ها نظراتشان را می‌گویند تا بتوانند به اجماعی برسند و مشکلات را برطرف کنند. این مسائل و مشکلات در زمینه‌های فرهنگی، ورزشی، اجتماعی، عمرانی و... است.

 کریمی ادامه داد: من مربی ورزش هستم و در مدتی که عضو شورا بوده‌ام فعالیت‌های بسیاری در این زمینه داشته‌ام. در سال‌هایی که عضو شورا بوده‌ام تلاش داشتم تا به مسائل بانوان محله بیشتر توجه کنم چون معتقدم اگر مادر خانواده سالم باشد خانواده و به‌تبع آن جامعه نیز سالم است.

وی افزود: در 2سال آینده تمرکز کارم را برای بانوان خواهم گذاشت تا مشکلاتشان را بشنویم و بازتاب دهیم و در نهایت کاری برایشان انجام دهیم.

محمد عالم رودمعجنی، کارشناس‌ارشد روابط بین‌الملل، تاکنون عضو شورای اجتماعی محلات نبوده‌ است، اما از آنجایی که فرد دغدغه‌مندی درباره امور محله‌اش است، بیشتر جلسات شورای اجتماعی محلات را در شهرآرامحله می‌خوانده است و از این طریق با شوراها و وظایف اعضای شورای اجتماعی محلات آشنایی دارد.

عالم رودمعجنی درباره خدمتی که می‌تواند در این 2سال به‌عنوان عضو شورای اجتماعی محله ارائه دهد، گفت: با فعالیت‌های شورای اجتماعی محلات تا حدودی آشنایی دارم، اما در حال حاضر نمی‌توانم بگویم می‌خواهم چه اقداماتی انجام دهم. ما باید اول با وظایف خودمان آشنا شویم. قرار نیست شعار بدهیم شورای شهر و مجلس کاندید می‌شوند شعار می‌دهند اینجا بحث پست و مقام نیست، مسئولیت اجتماعی است. احساس می‌کنیم در قبال جامعه و محله مسئول هستیم ما باید بگوییم کمک حال محله و اهالی هستیم، با مسائل دنیوی فرق دارد.

136451.jpg

وی افزود: مسئولیت‌های اجتماعی افراد در شوراها مستلزم این است که شرح وظایف خودمان را بدانیم. من مسائلی را می‌بینم و می‌خواهم انجام دهم که ممکن است در محدوده کاری من نباشد و نباید به آن ورود پیدا کنم. هر زمان که جلسه‌ای برگزار شد و وظایف تعیین شد من هم می‌توانم بگویم در مسیر انجام وظایفم چه کارهایی می‌توانم انجام دهم.

این ساکن محله بهشتی ادامه داد: هر یک از اعضای شورای اجتماعی محلات به‌عنوان ساکنان محله می‌توانند مشکلات محله را انعکاس دهند. در واقع اعضا وسیله ارتباطی بین مردم و مسئولان هستند. وقتی مشکلی در محله می‌بینیم نباید به دنبال نفع شخصی باشیم در اینجا نفع محله مهم است و برای منفعت همه باید تلاش کنیم اگر هم پذیرای مسئولیت می‌شویم بار مسئولیتی ما چندین برابر شده و باید بیشتر تلاش کنیم تا برای رفع مشکلات گام برداریم.

شهرام تدین 38ساله، کارشناس هنرهای نمایشی و فعال فرهنگی محله بهشتی، است. او به واسطه شغلش برای بسیاری از ساکنان محله بهشتی چهره‌ای آشناست. تدین علاوه‌بر فعالیت اصلی‌اش سال‌هاست به‌عنوان مجری برنامه‌های شهرداری نیز فعالیت می‌کند و به همین واسطه با شورای اجتماعی محلات و برنامه‌های شهرداری آشنایی دارد.

وی درباره برنامه‌هایش گفت: هر محله با محله دیگر فرق دارد، نیازها و نوع فعالیت‌ها در محلات متفاوت است. برخی‌ها مسائل اجتماعی، فرهنگی و برخی محلات مسائل عمرانی و محله‌ای دیگر مسائل اقتصادی را نیاز دارند. پس نمی‌توان برای همه محلات یک نسخه پیچید. با شناختی که از محله بهشتی دارم باید بگویم محله ما تمام این موارد را در برمی‌گیرد. در هر قسمت از آن آدم‌های متفاوتی زندگی می‌کنند فقر اجتماعی، فقر فرهنگی، فقر هویتی و... دارد هر یک از این‌ها در قسمتی مشاهده می‌شود که شاید بتوان گفت افرادی که در این محله زندگی می‌کنند بهتر می‌توانند بگویند نیاز هر قسمت به کدام موضوع است و برای بهترشدن آن محله به چه موضوعی باید پرداخته شود.

تدین ادامه داد: شهرداری کار فراوان و گسترده‌ای دارد و شنیدن و آنالیزکردن حرف مردم برایشان سخت است، اما اعضای شورای اجتماعی محلات به‌عنوان نمایندگان مردمی می‌توانند درد دل‌ها و مشکلات مردم را بشنوند، آن‌ها را جمع‌بندی و کارشناسی کنند و سپس به گوش مسئولان مربوطه برسانند تا در رفع مشکلات مردم گام بردارند.

136449.jpg

امنیت و بهداشت دو امر ضروری برای محله

مینا علیزاده 29ساله کارشناس‌ارشد تاریخ ایران، جوان‌ترین عضو شورای اجتماعی محله بهشتی است. آن‌طور که خودش می‌گوید؛ بانوان محله او را می‌شناسند و مشکلات مردم را می‌داند.

علیزاده درباره حضورش در شورای اجتماعی محلات گفت: امیدوارم بتوانم دغدغه‌های مردم را برطرف کنم. وی ادامه داد: در این دو سالی که عضو شورای اجتماعی محله هستم، تلاش می‌کنم تا بتوانم به کمک اهالی محل و کلانتری جهاد برای بهتر شدن امنیت محله گامی برداریم و با برگزاری برنامه‌های آموزشی خدمتی برای محله انجام دهیم.

علیزاده افزود: موضوع بهداشت دیگر دغدغه مردم محله ماست که امیدوارم با کمک دیگر اعضا و مراکز بهداشتی بتوانیم به این موضوع هم ورود کنیم و گامی مؤثر برداریم.

 

عضو ظاهری نباشیم

سیدفتح‌ا... شاه‌چراغیان؛ کارشناس‌ارشد ارتباطات اجتماعی، مسن‌ترین عضو شورای اجتماعی محله بهشتی در این دور از انتخابات است. وی سال‌هاست در خیریه علوی مشغول به کار است و خدمات بسیاری به مردم ارائه داده است.

وی گفت: مدت طولانی است با شهرداری منطقه8 همکاری دارم. تا حدودی شورای اجتماعی محلات را هم می‌شناسم. من که کاندیدا می‌شوم باید ببینم چقدر وقت می‌توانم بگذارم، تا چه اندازه با شرح وظایفم آشنایی دارم. از طرفی این موضوع هم مهم است که به‌عنوان اعضای شورای اجتماعی محلات باید بدانیم تا چه اندازه حرف ما کارایی دارد و کجای کار شهرداری قرار داریم.

شاه‌چراغیان ادامه داد: هر فردی که عضو شورای اجتماعی محلات می‌شود، علاوه‌براینکه باید برای مردم وقت بگذارد باید جسارت بازخواست از مدیران شهری را هم داشته باشد. این بستگی به میزان اجرایی‌بودن و ضمانت اجرایی فعالیت‌های شورای اجتماعی محلات دارد. دیمه کارکردن فایده ندارد ما می‌خواهیم مشکلات مردم را حل کنیم و برای حل مشکلات مردم، باید گوش شنوایی برای حرف‌های ما باشد. همین اول کار باید بدانیم من اگر عضو شورا شوم کجای کار شورا هستم، کجای حرف من کارآمد است. باید تصمیماتی که گرفته می‌شود اجرایی باشد و ضمانت اجرایی داشته باشد. شکلی و ظاهری نباشیم.

مرحله دوم انتخابات شورای اجتماعی محله بهشتی 31اردیبهشت برگزار می‌شود که در آن نمایندگان نهادهای مؤثر مانند مساجد، مدارس، کانون‌های سلامت، خدمات بهداشتی و درمانی، کلانتری و...انتخاب می‌شوند. 

136450.jpg

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی