کد خبر : 98773
/ 07:07

مربی معجزه‌ها

به بهانه سالروز تولد اکبر میثاقیان،مردی که از هرگوشه ایران تیمی را به لیگ برتر آورده یا از سقوط نجات داده است

مربی معجزه‌ها

شهرآرا آنلاین - حمیدرضا معصومیان - اکبر میثاقیان امروز وارد شصت و هفتمین سال زندگی‌اش می‌شود. مردی که اگرچه در گنبدکاووس به دنیا آمد، بخش زیادی از عمر خود را در مشهد گذراند و بهترین روزهای فوتبالی‌اش با لباس ابومسلم سپری شد. او در همین لباس لقب اکبر اوتی را از مشهدی‌ها گرفت و در همین لباس بهترین خاطرات مشکی‌پوشان را رقم زد. از بازی‌های درخشان در لیگ تخت جمشید تا قهرمانی و نتایج خوب در لیگ آزادگان و بعدها در لیگ برتر. افتخاراتی که او را به شناسنامه ابومسلم تبدیل کرده و با اینکه دیگر نشانی از این تیم نیست، میثاقیان را هرجا می‌رود با نام ابومسلم می‌شناسند. محبوبیت او را در مشهد به‌جرئت نمی‌توان با هیچ مربی دیگری مقایسه کرد، کسی که به گواه بسیاری از هواداران دوآتشه ابومسلم، دوست‌داشتنی‌ترین مربی تاریخ این باشگاه است. خاطره خوبی که مشهدی‌ها و خصوصا طرف‌داران ابومسلم از او دارند فقط منحصر به حافظه تاریخی آن‌ها نیست و نکته این است که تقریبا همه‌جای ایران یک خاطره مشترک خوب با میثاقیان دارند. از شمال تا جنوب کشور نام این مربیِ حالا شصت‌وهفت‌ساله اغلب با موفقیت عجین بوده است، کسی که 4 تیم را به لیگ برتر آورد و 3 تیم را در دقیقه 90 از سقوط نجات داد. به مناسبت سالروز تولدش به کارنامه پربار این مرد پرداخته‌ایم که همین امسال هم معجزه دیگری رو کرد و تیم درهم‌شکسته خونه‌به‌خونه بابل را به هر قیمتی بود در لیگ یک نگه داشت تا قصه تیم‌داری یک نهاد خصوصی دیگر در فوتبال ایران با غصه تمام نشود.

 

معجزه‌گری با 4 تیم

اکبر میثاقیان با ابومسلم سابقه قهرمانی در لیگ دسته دوم آزادگان و رساندن مشکی‌پوشان به لیگ دسته اول را که آن سال‌ها به جای لیگ برتر بالاترین سطح فوتبال ایران محسوب می‌شد دارد اما اگر بخواهیم این مورد را فاکتور بگیریم و فقط کارنامه‌اش در لیگ برتر را لحاظ کنیم، 4 صعود به لیگ برتر را در 4 نقطه ایران می‌بینم. میثاقیان معجزه‌های خود را با صعود تیم شموشک به لیگ برترآغاز کرد. تیم شمالی دوست‌داشتنی اوایل دهه 80 که حضورش در سطح اول فوتبال ایران با معرفی بازیکنانی چون خلعتبری، رحمان احمدی، محسن یوسفی، محسن بنگر و ... همراه شد. او چند سال بعد به تبریز رفت و تیم شهرداری این شهر را با اقتدار به لیگ برتر آورد. او تیم سوم تبریز را در حالی به سطح اول فوتبال کشور رساند که با اختلافی بیست‌امتیازی نسبت به تیم دوم، قهرمان لیگ دسته اول شد. مأموریت بعدی میثاقیان در استان هرمزگان بود. از شمال غرب به جنوب رفت تا نام بندرعباس را هم در لیگ برتر مطرح کند. میثاقیان در این مأموریت هم موفق بود و آلومینیم را که اکنون مثل شهرداری تبریز و شموشک نوشهر در غبار فراموشی گم شده‌اند به لیگ برتر آورد. بعد از دور زدن در همه ایران و تجربه‌های متعدد مربیگری، آخرین بار، میثاقیان در سال 92 به مشهد آمد و تیم تازه‌تأسیس پدیده را هم به لیگ برتر برد تا در فصل دیگری از افتخارات فوتبال خراسان باز هم این نام او باشد که می‌درخشد.

 

3 مأموریت ناممکن

اکبر میثاقیان غیر از بالا آوردن 4 تیمی که گفتیم در حفظ 3 تیم دیگر هم در لیگ برتر نقش بسزایی داشته است. او در 3 مقطع مأموریت ناممکن، نگهداشتن 3 تیم در لیگ برتر را پذیرفت و با سرافرازی از آن خارج شد. اولین چالش اکبر که شاید خبرسازترین آن‌ها هم بود حفظ تیم راه‌آهن تهران در لیگ برتر بود. سالی که او ماجرای معروف برج میلادش را مطرح کرد و مدعی شد اگر نتواند راه‌آهن را در لیگ نگه دارد، خودش را از بالای بلندترین برج تهران به پایین پرتاب می‌کند، جمله‌ای که به‌شوخی می‌ماند ولی مثل توپ صدا کرد و همه منتظر بودند راه‌آهن بیفتد تا ببیند میثاقیان چطور این ادعای متهورانه‌اش را ماست‌مالی می‌کند! با این همه، نه راه‌آهن افتاد و نه اکبر از برج میلاد. حفظ شاهین بوشهر در لیگ برتر دومین کار بزرگ میثاقیان در ژانر مأموریت‌های ناممکنش بود. او در فصل 89-90 برای 6 بازی آخر مربی این تیم بوشهری شد و در حالی این تیم را در لیگ نگه داشت که همان سال 3 تیم پیکان، پاس و استیل‌آذین سقوط کردند. آخرین مأموریت ناممکن این مربی باتجربه در مشهد رقم خورد تا مجموعه افتخارات اکبر در مشهد کامل شود. نیفتادن تیم سیاه‌جامگان بحران‌زده اوج کار مربی‌ای بود که در دهه هفتم زندگی‌اش تحمل این همه هیجان را نداشت و برای همین، بعد از این همه معجزه، برای اولین بار از موفقیت تیمش آن‌قدر از خود بیخود شد که گریست. «واقعا چیه این فوتبال؟!» اولین جمله او بعد از رقم زدن معجزه ماندن سیاه‌جامگان در لیگ بود و حتما عامل انگیزه تمام‌نشدنی اوست که در آستانه هفتادسالگی همچنان با نیرویی باورنکردنی، برای یافتن یک چالش جدید همه ایران را جست‌وجو می‌کند.

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی