کد خبر : 98778
/ 07:14

مسئولان متخلف قِسِر در نمی‌روند

قاضی منصوری از رسیدگی به جرائم مدیران دستگاه‌های متخلف در پرونده پدیده خبر داد

مسئولان متخلف قِسِر در نمی‌روند

شهرآرا آنلاین - محسن پهلوان‌مقدم، متهم ردیف اول پرونده پدیده در هشتمین جلسه دادگاه رسیدگی این پرونده، باز هم در جایگاه متهم قرار گرفت و به سؤالات پاسخ داد. این جلسه از دادگاه نیز همچون جلسات قبلی دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور، به ریاست قاضی سید هادی منصوری در مشهد برگزار شد. به گزارش خبرگزاری میزان در این جلسه هیئت عالی قضایی، وکلای مدافع، مقامات مسئول استانی، نمایندگان جمعی از شکات و سهام‌داران و اصحاب رسانه حضور داشتند. در ابتدای جلسه و پس از اعلام رسمیت آن توسط قاضی منصوری، رئیس دادگاه، از متهم ردیف اول، محسن پهلوان‌مقدم، فرزند اسدا...، خواست تا با قرارگرفتن در جایگاه متهم، به سؤالات مطروحه پاسخ دهد. قاضی منصوری همچنین با اشاره به محتوای مذاکرات جلسه قبل دادگاه گفت: براساس درخواستی که متهم از دادستانی مشهد، مبنی بر اعطای فرصت برای بازگرداندن اموال و دارایی‌های شرکت داشته است -که متعاقب آن این درخواست توسط دادستان مرکز خراسان رضوی در صحن علنی دادگاه مطرح شد- نکاتی شایان ذکر است.

وی افزود: همان‌گونه که دادستان اشاره کرد، آنچه مورد پذیرش دادگاه قرار خواهد گرفت، اعطای فرصت به متهم و یا متهمان برای بازگرداندن اموال شرکت برای استیفای حقوق شکات و سهام‌داران است؛ حال آنکه در گذشته و در جریان رسیدگی به پرونده شرکت موسوم به پردیسبان نیز شاهد بودیم متهمان آن پرونده از دادگاه مهلت خواستند و در مهلت داده‌شده نیز به تعهدات خود عمل کردند؛ براین اساس دادگاه ویژه نیز در تعیین مجازات، متهمان را در چهارچوب قانون، مستحق تخفیف دانست. بدیهی است که هدف اول دستگاه قضایی در این‌گونه پرونده‌ها، حفظ و بازگرداندن اموال و دارایی‌ها به مردم و درنهایت مجازات قانونی متهمان در راستای اجرای عدالت و دفاع از حقوق عامه است. رئیس دادگاه خاطرنشان کرد: همان‌گونه که قبلا نیز اشاره شد، هرگونه اعطای مهلت به متهمان در چهارچوب قانون و در راستای حفظ حقوق سهام‌داران و شکات انجام خواهد گرفت؛ بنابراین به تمام شکات و سهام‌داران اطمینان خاطر می‌دهیم که متهمان در هر صورت به کیفر اعمال خود خواهند رسید و مجازات قانونی در مورد آن‌ها اعمال خواهد شد.

 

﷯ مجازات در انتظار مسئولان متخلف در پرونده پدیده

پس از بیان اظهارات نماینده سازمان بازرسی و نماینده وزارت راه و شهرسازی درباره نحوه تخلف متهمان پدیده، قاضی منصوری متذکر شد: چنانچه مشخص شود که در جریان تخلفات صورت‌پذیرفته توسط متهمان، سازمان، اداره یا مسئولی نیز دچار تخلف و جرم شده، به آن هم رسیدگی خواهد شد، چراکه باب دفاع از حقوق عامه برای دستگاه قضایی باز است و هیچ‌گونه خط قرمزی در این زمینه برای مجموعه قضایی وجود ندارد. پس از تشریح تخلفات انجام‌شده توسط نمایندگان سازمان‌های دولتی؛ قاضی منصوری از وکیل نماینده تعدادی از شکات خواست تا به بیان مطالب خود بپردازد. در ادامه وکیل شکات گفت: گفته‌های تعدادی از متهمان که از اعضای هیئت مدیره وقت شرکت پدیده شاندیز بوده‌اند، نشان از تخلف‌های متعدد متهم ردیف اول دارد. پس از انجام دفاعیات وکیل مدافع متهم ردیف اول و دفاعیات محسن پهلوان‌مقدم، قاضی منصوری به نماینده دادستان عمومی و انقلاب مرکز خراسان رضوی اجازه داد تا مطالب خود را در خصوص ادعا‌های مطرح‌شده توسط متهم بیان کند. نماینده مدعی‌العموم گفت: یکی از نتایج اقدامات متهم ایجاد بی‌نظمی عمومی به دلیل انجام تجمعات متعدد بوده که باعث نارضایتی شهروندان شده است.

 

﷯ رسیدگی به پرونده متهم دهقانی فیروزآباد

پس از اتمام دفاعیات متهم، محسن پهلوان، و وکیل مدافع وی، رئیس دادگاه از نماینده مدعی‌العموم خواست تا کیفرخواست صادره درباره یکی دیگر از متهمان با نام محمد دهقانی فیروز‌آباد، فرزند علی‌اکبر را قرائت کند.تحصیل مال از طریق نامشروع و فعالیت گسترده در امر دلالی سهام پدیده از جمله تخلفات نامبرده است. متهم، دهقانی فیروزآباد، بعد از قرار گرفتن در جایگاه متهم و در دفاع از خود گفت: اقاریر و اظهارات خود را در مرحله تحقیقات مقدماتی قبول دارم. دفتر شرکت در شهرستان بیرجند با اجازه آقای پهلوان راه‌اندازی شده بود و من به خرید و فروش سهام مبادرت می‌کردم. بر اساس تحقیقات حسابرس ویژه پرونده، متهم، دهقانی فیروزآباد، پس از اعلام ممنوعیت خرید‌و‌فروش سهام شرکت پدیده توسط دادستانی مشهد در سال ١٣٩٣ به خرید و فروش سهام مبادرت می‌کرده است. این در حالی بود که دستور دادستانی در آن زمان به منظور پیشگیری از تعمیق اثر کارهای مجرمانه متهمان و حفاظت از منافع سهام‌داران انجام شد. با اعلام قاضی منصوری ادامه رسیدگی به اتهامات سایر متهمان شرکت پدیده به صبح امروز موکول شد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی