کد خبر : 98779
/ 07:16

فشار دلار دوباره افتاد

کاهش نرخ ارز، بازار خودرو و طلا را هم تحت تأثیر قرار داد

فشار دلار دوباره افتاد

شهرآرا آنلاین - جزایری - در‌حالی‌که روند قیمت دلار بعد از عید افزایشی‌ شده و به ١۵هزار و ٧٠٠ تومان رسیده بود، در ٢ روز گذشته قیمت ارز در بازار روند کاهشی گرفت، به‌طوری‌که اکنون دلار به قیمت ۱۳ هزار و ٧۰۰ تومان در خیابان ثبت مشهد فروخته می‌شود. با ریزش قیمت دلار در بازار‌، قیمت یورو نیز به ۱۵ هزار و ۷۰۰ تومان رسید‌. قیمت خرید یورو نیز ۱۵ هزار و ۶۰۰ تومان اعلام شده است. برخی فعالان بازار ارز اعتقاد دارند که کاهش قیمت دلار در روزهای اخیر به دلیل مداخله بازار مرکزی صورت گرفته است. در روزهای گذشته ورود پررنگ‌تر بانک مرکزی به بازار باعث کاهش قیمت‌ها و تزریق بیشتر ارز خانگی شده است؛ همچنین کاهش تأثیر اخبار سیاسی نیز بر ریزش قیمت‌ها تأثیر گذاشته است. در روزهای اخیر آمریکایی‌ها از کانال‌های مختلف گفتند که قصد جنگ نظامی با ایران را ندارند و بیشتر به دنبال جنگ اقتصادی هستند و همچنین کشور‌های عربی هم اعلام کردند که حاضر نیستند در منطقه جنگ دیگری به وجود بیاید و از سوی دیگر مسئولان عالی نظام نیز اعلام کردند که ایران حاضر به گسترش تنش از طریق ایجاد جنگ نیست. همین مسئله بر قیمت ارز تأثیر گذاشت. در کنار این مسئله انتشار اخباری درباره تشکیل بازار متشکل ارزی و سخت‌گیری برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات باعث شد تا انتظار برای تزریق دلار در بازار افزایش یابد و همین مسئله به ریزش بیشتر قیمت‌ها منجر شد.

 

﷯ دلیل کاهش دلار 

عضو هیئت علمی گروه اقتصاد دانشگاه فردوسی مشهد با بیان اینکه رشد قیمت دلار در هفته‌‌های گذشته بیشتر تحت‌تأثیر اخبار سیاسی بوده است، گفت: همین مسئله باعث شد با انتشار اخبار جدید سیاسی و تأکید مقامات سیاسی ایران و آمریکا در خصوص به وقوع نپیوستن جنگ، قیمت ارز در بازار کاهش یابد. دکتر محمدعلی لطفی با بیان اینکه قیمت دلار برخلاف شایعات هیچ‌گاه به ارقام ٢٠ یا ٣٠ هزار تومان نمی‌رسد، گفت: قیمت ارز در همین محدوده فعلی و در حد ٢٠٠٠ تومان یا ٣٠٠٠ تومان نوسان می‌کند. وی توضیح داد: ارز در کشور مصارف چندگانه دارد و همین مصارف بر تعیین قیمت بازار مؤثر هستند. یکی از این مصارف واردات کالاست. اکنون با توجه به کاهش قدرت خرید شهروندان تقاضا برای کالاهای ارز‌محور نسبت به سال ٩۶ به شدت کاهش یافته است و همین مسئله باعث می‌شود در این قسمت مصارف ارزی کشور پایین بیاید. یکی دیگر از مصارف ارزی واردات مواد اولیه و تجهیزات است که دولت این‌ها را با ارز نیمایی تأمین می‌کند. در نهایت یکی از مصارف ارز بحث سفته‌بازی است. در این بخش مردم به دلیل نگرانی‌هایی که دارند سعی می‌کنند ریال خود را به ارز تبدیل کنند. در این بخش ممکن است که در برخی مواقع مانند ٢ ماه گذشته قیمت ارز نوسان داشته باشد اما به دلیل اینکه اقتصاد گنجایش جهش نرخ ارز را ندارد، دوباره قیمت‌ها کاهش می‌یابد.

وی به تصمیم بانک مرکزی برای ورود به بازار ارز نیز اشاره کرد و گفت: سیاست بانک مرکزی بالا بردن ریسک سفته‌بازی درحوزه بازار ارز است و همین مسئله باعث شده تزریق ارز افزایش و قیمت‌ها کاهش یابد؛ همچنین آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد که از دوره بحران ارزی تابستان سال گذشته به بعد، روند رشد سپرده‌های بانکی صعودی و بیشتر از رشد تسهیلات بوده، به‌طوری‌که رشد سپرده‌ها از ۲۷ درصد در شهریور‌ماه به ۳۲ درصد در بهمن‌ماه افزایش یافته است. همین مسئله نشان می‌دهد که بازار ارز دیگر جاذبه سفته‌بازی را ندارد و نوسانات بازار مقطعی خواهد بود.

 

﷯ قیمت سکه ۵۰۰ هزار تومان ارزان شد 

کاهش قیمت ارز بر سایر بازارها نیز تأثیر گذاشته است. براین اساس روز گذشته قیمت سکه نسبت به ۱۰ روز قبل ۵۰۰ هزار تومان کاهش یافت. فعالان بازار می‌گویند اکنون فروشنده‌ها در بازار بیشتر از خریداران هستند و همین امر موجب افزایش عرضه و شتاب کاهش قیمت‌ها شده است. رئیس کمیسیون تخصصی طلا و جواهر درباره وضعیت بازار طلا و سکه به تسنیم گفته که بازار به‌شدت در حال کاهش و نزول قیمت‌هاست و همچنان این روند در قیمت‌ها ادامه دارد. محمد کشتی‌آرای با اشاره به کاهش چشمگیر قیمت ارز، طلا و سکه در بازار آزاد گفت: روند کاهشی قیمت‌ها درحالی در بازار کماکان ادامه دارد که قیمت‌ها هر ١۵ دقیقه یک‌بار کاهش پیدا می‌کند. روز گذشته قیمت هر قطعه سکه تمام‌بهار آزادی طرح جدید، با کاهش ۳۶۰ هزار تومانی نسبت به روز یکشنبه، به ۴ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان رسید؛ همچنین سکه طرح قدیم ۴ میلیون و ۷۶۵ هزار تومان، نیم‌سکه ۲ میلیون و ۶۵۴ هزار تومان، ربع سکه یک میلیون و ۷۰۳ هزار تومان و سکه گرمی ۹۹۰ هزار تومان داد‌و‌ستد شد. قیمت هر‌گرم طلای ۱۸ عیار با کاهش ۴۰ هزار تومانی به ۴۱۶ هزار و ۵۰۰ تومان رسید.

 

﷯ کاهش قیمت‌ خودرو 

همچنین روز گذشته بازار خودرو متأثر از کاهش قیمت ارز قرار گرفت و قیمت‌ها کاهشی شد. به اعتقاد فعالان بازار روند کاهشی قیمت‌ها عاملی شده است که فروشنده‌های خودرو مقاومت کنند و حاضر به فروش خودروها آن هم با قیمت ارزان نباشند اما روند ادامه‌دار کاهش قیمت‌ها عاملی شده است که آن‌ها هم طی روزهای آینده مجبور به فروش باشند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی