کد خبر : 98784
/ 07:21
اظهارات مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان در خصوص تعلل در روند ساخت باغ موزه دفاع مقدس

باید از حاشیه‌سازی پرهیز کرد

داستان طولانی پروژه باغ‌موزه دفاع مقدس و خلف وعده‌های مسئولان بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس برای ساخت آن، موضوعی بود که روز گذشته با تیتر «باغ‌موزه به خرداد هم نرسید» به آن اشاره کردیم.

باید از حاشیه‌سازی پرهیز کرد

شهرآرا آنلاین - ملیحه فلاح -  مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی در جلسه اخیری که مجموعه تابعش در دفتر استاندار داشت، از تأمین اعتبار چهل‌میلیاردتومانی از سوی شهرداری مشهد برای این پروژه خبر داد و گفت قرار است با این اعتبار، عملیات عمرانی ۶٠ درصد از ٣ ساختمان اصلی این پروژه انجام شود. در پی این صحبت‌ها، رضا جمشیدی، رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی، این اعتبار را بیش از مبلغ مورد نیاز برای ساخت این ٣ ساختمان دانست و گفت انتظار می‌رود با ۴٠ میلیارد تومان اعتبار، زیربنای بیشتری از این پروژه به اتمام برسد. در ادامه، علیرضا رزم حسینی، استاندار خراسان رضوی، نیز پیشنهاد نظارت کمیته فنی استانداری بر روند کار پروژه را مطرح کرد.

روز گذشته مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر دفاع مقدس استان در نشست خبری خود در واکنش به سؤال خبرنگار شهرآرا در خصوص نظر رئیس سازمان مدیریت و برنامه‌ریزی خراسان رضوی درباره ناهماهنگی بین اعتبار درنظرگرفته‌شده با زیربنای پیش‌بینی‌شده برای پروژه پرماجرای باغ‌موزه اظهار کرد: این نکات پاسخ دارد اما ضرورتی برای پاسخ‌گویی رسانه‌ای آن نیست.

علیرضا یوسف‌علیزاده با اشاره به شروع فعالیت خود از ۵ ماه گذشته در این سمت گفت: کاری که پیش از این تاریخ انجام شده زیر نظر من نبوده است. وی همچنین با اشاره به تصمیم استاندار خراسان رضوی در خصوص تشکیل کمیته فنی نظارتی اظهار کرد: باید این کمیته فنی درباره نحوه فعالیت گذشتگان و برنامه‌های آینده اظهار نظر کند تا پاسخ آن به صورت بررسی‌شده ارائه شود. وی در ادامه با اشاره به عملکرد مسئولان گذشته این مجموعه تأکید کرد: رسانه‌ای شدن این موضوعات باعث حاشیه‌سازی بی‌مورد خواهد شد. باید به این موضوع عالمانه و با بررسی اسناد وارد شد تا اگر کسی خطایی هم مرتکب شده به دادگاه صالح سپرده شود و اگر خطایی صورت نگرفته است حرف بی‌مورد زده نشود.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر دفاع مقدس استان در ادامه در خصوص ٧ میلیارد تومان اعتباری که در گذشته برای این پروژه هزینه شده است گفت: این اعتبارات به صورت اوراق مشارکت با بازپرداخت در سال ١۴٠٠ است که ۶٠ درصد مبلغ واقعی ارزش‌گذاری شده بود. یوسف‌علیزاده در این جلسه در خصوص باغ‌موزه دفاع مقدس نیز گفت: با تعامل خوب با شهرداری و شورای شهر، قرار شد ۴٠ میلیارد تومان در ٢ سال برای این پروژه هزینه شود. هرچند این مبلغ کافی نیست، برای برداشتن یک گام به جلو کفایت می‌کند.

وی با اشاره به اینکه پیش‌بینی می‌شود با این اعتبار هزینه ساخت ١٢ هزار متر مربع از این پروژه بیست‌هزارمترمربعی تأمین شود افزود: شهرداری از تعدادی پیمانکار عمده مطالباتی داشت که آن‌ها نمی‌توانستند به صورت نقدی بدهی‌های خود را بپردازند. از این رو، شرکت‌ها به ما معرفی شدند تا قراردادهای لازم منعقد شود.

یوسف‌علیزاده همچنین به آغاز تدوین دانشنامه دفاع مقدس اشاره کرد و افزود: بازه زمانی تدوین این دانشنامه ۵ سال پیش‌بینی شده است که شامل ٣٢ جلد کتاب حاوی همه اطلاعات دفاع مقدس خراسان رضوی خواهد بود.

مدیرکل بنیاد حفظ آثار و نشر دفاع مقدس استان همچنین با اشاره به فرارسیدن سالروز آزادسازی خرمشهر و برنامه‌های تدارک‌دیده‌شده برای گرامیداشت این رخداد ملی اظهار کرد: در این روزها برنامه‌های متنوع و زیادی در استان از سوی دستگاه‌های مختلف اجرا خواهد شد و در مجموع، بیش از ١٠٠٠ عنوان برنامه اصلی خواهیم داشت. همچنین برنامه‌های محلی و مردمی در مساجد به بیش از چند هزار عنوان خواهد رسید.

وی با بیان اینکه برنامه‌های مذکور از چهارشنبه، اول خردادماه، آغازمی‌شود و تا چهارم خرداد ادامه خواهد داشت افزود: برپایی برنامه‌های ادبی، جشنواره فیلم دفاع مقدس و نکوداشت همسران شهدا از دیگر برنامه‌های تدارک‌دیده‌شده برای این ایام خواهد بود. 

 

 

اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی