کد خبر : 98797
/ 07:39

برای اسیران اسید

درباره لایحه تشدید مجازات عاملان اسیدپاشی که امیدی برای رفع دیگر خلأهای تأمین امنیت زنان در جامعه است

برای اسیران اسید

شهرآرا آنلاین - مریم شیعه‌زاده - تصویب لایحه «تشدید مجازات عاملان اسیدپاشی» نه‌تنها قربانیان این اتفاق شوم را خوشحال کرد که برای بسیاری از فعالان اجتماعی و افراد دغدغه‌مند در حوزه زنان هم خوشایند بود. قربانیان اسیدپاشی و کارگردان فیلم لانتوری در صحن علنی مجلس حاضر شدند تا از نزدیک با نمایندگان صحبت کنند و پس از کش‌وقوس‌های فراوان در طول این سال‌ها، بالاخره موضوع حمایت از قربانیان اسیدپاشی به سرانجام رسید تا همچنان امیدوار باشیم که سایر لایحه‌های مربوط به امنیت زنان هم می‌تواند به تصویب برسد.

 

محتوای این لایحه چه بود؟

در گذشته عاملان اسیدپاشی با قید وثیقه آزاد می‌شدند و رسیدگی به برخی پرونده‌ها سال‌ها زمان می‌برد اما حالا تصویب شده است که نه خبری از آزادی باشد و نه از سال‌ها انتظار. مشابه اتفاقی که در اصفهان رخ داد، ممکن است مجرم شناسایی نشود. فوت کند یا توان مالی پرداخت دیه را نداشته باشد که از حالا به بعد، دیه از بیت‌المال تامین ‌می‌شود. بهزیستی موظف شد به کمک‌ قربانیان اسیدپاشی بیاید تا بتوانند از نظر روانی خودشان را بازیابی کنند. تا اینجا همه‌چیز خوب است اما آنچه در این بین نادیده گرفته شد و در کمیسیون قضایی مجلس رای نیاورد، پیشنهاد محدود کردن خریدوفروش اسید بود؛ بحثی که نمایندگان مجلس می‌گویند بازهم در صحن علنی مطرح خواهند کرد؛ چراکه پیشگیری بهتر از درمان است. خریدوفروش اسید تنها چند دقیقه زمان می‌برد و برای اینکه اعمال خشونت ازطریق اسیدپاشی را به صفر برسانیم، باید نظارت بیشتری در چهارچوب قانون صورت بگیرد. مجازات‌ها هم به‌روزرسانی شد. از حالا به بعد، طبق درجه سوختگی قربانی، عامل این اقدام به ۵ تا ٢۵سال زندان محکوم می‌شود و در تمام حوادثی که موجب جنایت بر نفس یا عضو شود، حق قصاص نفس و عضو برای قربانی و خانواده‌اش وجود دارد. پیش‌تر «قصاص عضو»، «دیه» و «حبس تا پنج سال»، مجازات این جنایت بود که قصاص عضو عملا اجرا نمی‌شد؛ چراکه هیچ تضمینی برای قصاص دقیق و برابر وجود نداشت.

 

لایحه‌هایی که گم‌ می‌شوند

خلأهای قانونی زیادی درزمینه خشونت علیه زنان وجود دارد و سال‌هاست که لایحه‌های حمایتگرانه‌ای همچون لایحه «تامین امنیت زنان» و لایحه «کودک‌همسری» و ده‌ها نمونه دیگر به سرانجام نمی‌رسد. آمارها متفاوت‌اند اما خبرگزاری مجلس می‌گوید که ٩٠درصد قربانیان اسیدپاشی در ایران، زنان هستند. سال‌هاست که بحث تشدید مجازات عاملان اسیدپاشی در دل لایحه تامین امنیت زنان جای گرفته است اما هربار در کش‌وقوس‌ جناح‌های سیاسی، این لایحه نادیده گرفته می‌شود. امروز که لایحه تشدید مجازات به تصویب رسید و سر از قوانین کشورمان درآورد، می‌شود امیدوار بود که سایر فصل‌های لایحه تامین امنیت زنان نیز به تصویب برسد؛ هرچند که تاکنون قانون‌گذاران بیش از۴٠ماده از این لایحه را حذف کرده‌اند.

 

این یک مسئله شخصی نیست

خشونت علیه زنان یک مسئله شخصی نیست. این جمله را امروز باید آن‌قدر تکرار کنیم که اگر فردا دیدیم با زنی با خشونت رفتار می‌شود، بی‌پروا مداخله کنیم. خشونت علیه زنان، ابعاد اجتماعی گسترده‌ای دارد و ضرر و زیانش دامنگیر یک نفر نمی‌شود. 

خشونت علیه زنان در تمام طبقات جامعه به‌چشم می‌خورد و اغلب این خشونت‌ها، روح و روان زنان را تهدید می‌کند. جای خشونت همیشه کبود نمی‌شود؛ گاهی با تحقیر، توهین، تهدید و سرزنش، روح یک زن را می‌کشیم. اغلب گمان می‌کنند که موضوع خشونت علیه زنان مربوط به گذشته است و در دنیای مدرن امروز کمتر این اتفاقات رخ می‌دهد اما باید بگویم که آمار خشونت‌ها در دنیا نه‌تنها کاسته نشده که چندین برابر شده است. 

متاسفانه اگر زنی بخواهد خشونت همسرش را ثابت کند، راه سختی در پیش دارد و این سختی به‌دلیل نبودن قوانین حمایتگرانه از زنان رنج‌دیده است. حضور شاهد، حضور به‌موقع در پزشکی قانونی، پرداخت هزینه‌های مربوط به دادگاه و ماه‌ها انتظار و درنهایت هم مجازاتی که از هر نظر نمی‌تواند بازدارنده باشد. اینجاست که لزوم تصویب لایحه تامین امنیت زنان، نمایان می‌شود.

 

ردپای خشونت علیه زنان در فضای مجازی

از چند روز پیش که خبر بررسی لایحه «تشدید مجازات عاملان اسیدپاشی» دست‌به‌دست شد، هشتگ‌های زیادی به‌راه افتاد و از این طرح حمایت کرد. هشتگ‌هایی مثل #اسیدپاشی، #اسیدپاشی#اصفهان و #لایحه#تشدید#مجازات#اسیدپاشی که به دیده شدن این تصمیم مجلس، کمک کرد. حال برویم سراغ حاشیه‌ای که جنجال به‌پا کرد. در حاشیه حضور قربانیان اسیدپاشی در مجلس، زهرا سعیدی، نماینده مبارکه اصفهان، خطاب به مرضیه ابراهیمی که نیمی از صورتش در جریان اسیدپاشی‌های اصفهان دچار جراحات شدید شده است،(به مزاح) گفت: «شما از دست مجرم قِسِر دررفته‌ای و فقط یک طرف صورتت آسیب دیده است! تکلیف عامل اسیدپاشی چه شد؟» و ابراهیمی با ناراحتی به او گفت: «واقعا متاسفم که شما نماینده اصفهان هستید و نمی‌دانید عاملان حادثه اسیدپاشی اصفهان هنوز مشخص نشده‌اند و به من می‌گویید قِسِر در رفته‌ای.» هرچند دیروز سعیدی عذرخواهی کرد، جمله‌ای که به زبان آورد، در فضای مجازی سروصدای زیادی به‌پا کرد و واکنش‌های زیادی را به‌‌دنبال داشت.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی