کد خبر : 98801
/ 07:47

هم‌نفس

هر بیمار مرگ مغزی می‌تواند دست کم به ٨ نفر عضو اهدا کند

هم‌نفس

شهرآرا آنلاین - معصومه متین‌نژاد| هربار که دستگاه، اکسیژن را به درون ریه‌اش پمپاژ می‌کند، قفسه سینه‌اش با جان‌کندن بالا و پایین می‌رود. از سختی نفس کشیدنش اذیت می‌شوم. یاد حسن ننه‌گلاب می‌افتم، در سریال حلقه سبز. حتم دارم روح سرگردانش همان اطراف است، شاید هم چند‌قدم آن‌طرف‌تر، جایی که خانواده‌اش بیشتر از ٢ ساعت است با دکتر بر سر احتمال برگشتنش به زندگی چانه می‌زنند: «داره نفس می‌کشه، چطور می‌گید که مرده؟ همسایه‌ای داشتیم که بعد ٧ سال از کما بیرون اومد، اون هنوز ٣ روزه که بی‌هوشه! خودم دیدم تکون می‌خوره. فکر کنید عزیز خودتونه، حاضرید دستگاه‌ها رو ازش جدا کنید؟» دکتر زیرچشمی نگاهم می‌کند، یعنی که می‌دانم دوساعتی از قرار مصاحبه‌مان گذشته است.

ابراهیم خالقی را سال‌هاست که می‌شناسم، پزشک مسئول واحد فراهم‌آوری اعضای پیوندی دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد است که قرار است امروز به مناسبت ٣١ اردیبهشت ماه، روز اهدای عضو با هم گفتگو داشته باشیم. از این‌همه صبوری و انرژی‌ای که در این سال‌ها برای رضایت گرفتن از خانواده‌های بیماران مرگ مغزی به‌خرج می‌دهد شگفت‌زده‌ام و تحسینش می‌کنم. خودش می‌گوید کمتر هفته‌ای است که با یکی‌دو نفر از همکارانش درگیر این موضوع نباشد، اما خوشحال است، چون نتیجه این مذاکرات چند‌ساعته در ۶٠ درصد موارد به رضایت خانواده‌ها برای اهدای عضو منجر می‌شود که این رقم در مقایسه با سال‌های نخستی که کار را در مشهد شروع کردند ٣ تا ۴ برابر رشد را نشان می‌دهد و این یعنی یک دستاورد مهم برای خانواده بزرگ پیوند اعضا در مشهد. هرچند جای تأسف است که چرا باید روزانه ٨ تا١٠ بیمار منتظر در صف پیوند را به‌دلیل راضی نشدن ۴٠ درصد باقیمانده از دست بدهیم.خانواده‌هایی که اگر عزیزانشان از پیش با اعلام راضایتشان برای اهدای عضو -که درحقیقت نوعی وصیت‌کردن است- این آمادگی را در آن‌ها ایجاد کرده بودند، به‌طور حتم در لحظات حساس تصمیم‌گیری راحت‌تر با این موضوع کنار می‌آمدند. مسئله‌ای‌ که خانواده بزرگ پیوند اعضای مشهد هم از سال ٨١ با عضوگیری از بین علاقه‌مندان و صدور کارت اهدای عضو برای آنان به‌دنبال آن است، چون در نهایت این خانواده بیمار مرگ مغزی است که اجازه اهدای عضو را می‌دهد، نه کارت‌های صادر شده اهدای عضو.

 

تاریخچه اهدای عضو از بیمار مرگ مغزی

در سال ١٩۶٢ میلادی که نخستین پیوند کلیه از یک بیمار مرگ مغزی در آمریکا انجام شد، مخالفت‌های قومی و نژادی و مذهبی زیادی در سراسر دنیا درباره این اتفاق صورت گرفت. انتظار می‌رفت شدت این مخالفت‌ها در کشوری مانند ایران که پایه حکومتی و مردمی آن به‌شدت مذهبی بود با چالش‌های بیشتری روبه‌رو شود ولی در سال ١٣۶٨ با فتوای امام‌خمینی(ره) مبنی بر بدون اشکال بودن چنین پیوندهایی، خیلی سریع روند مراحل قانونی‌ شدن آن طی و از سال ١٣٨٠ به‌صورت هم‌زمان در ٣ شهر مشهد، تهران و شیراز پیگیری شد. هرچند تا پیش از انقلاب ٢٠، ٣٠ پیوند کلیه از فرد زنده را هم در کارنامه جراحی‌های کشورمان داشتیم.

 

تفاوت مرگ مغزی با کما 

فرایند مرگ مغزی برای نخستین‌بار در سال ١٩۶٠ تعریف شد. باوجود این هنوز خیلی‌ها تفاوت آن را با کما نمی‌دانند و داشتن همین اطلاعات ضد‌ونقیض باعث شده است بسیاری از خانواده‌های بیماران مرگ مغزی در تصمیم‌گیری برای اهدای عضو دچار تردید شوند.

کما

شانس بهبودی در برخی از بیماران وجود دارد. بیمار توانایی تنفس خودبه‌خودی را دارد. بیمار برای سال‌ها می‌تواند زندگی نباتی داشته باشد. هوشیاری بیمار بسته به میزان پاسخش به محرک‌های گوناگون متفاوت است.

مرگ مغزی

شانس بهبودی به‌هیچ‌وجه وجود ندارد. بیمار بدون کمک دستگاه نمی‌تواند نفس بکشد. بیمار با کمک دستگاه بیشتر از ١٠روز هم نمی‌تواند در آن حالت بماند. بیمار به هیچ‌یک از تحریک‌های پیرامونش پاسخ نمی‌دهد.

 

روند تأیید مرگ مغزی

بیماری که دچار مرگ مغزی می‌شود بیماری او در ۵ مرحله و ٨ نوبت معاینه و تأیید خواهد شد

پزشک معالج اولیه 

١بار

متخصص جراح مغز و اعصاب

٢بار

متخصص داخلی اعصاب

٢بار

متخصص داخلی

١بار

متخصص بیهوشی

١بار

مدیرکل پزشکی قانونی استان 

١بار

 

۴٠%

۴٠ درصد خانواده‌های بیماران مرگ مغزی راضی به اهدای عضو نمی‌شوند.

بیش از ٣٠٠ نفر

بیش از ٣٠٠ نفر از هم‌استانی‌هایمان در فهرست پیوند اعضا قرار دارند.

٢ نفر

روزانه یک تا ٢ نفر به فهرست پیوند اعضای مشهد اضافه می‌شود و حدود ١٠ نفر به‌دلیل دریافت نکردن عضو فوت می‌کنند.

۵٠٠٠٠ نفر

خانواده بزرگ اهداکنندگان عضو در مشهد تاکنون برای ۵٠ هزار نفر کارت عضویت صادر کرده است.

٢ نفر

از سال ٨١ تاکنون تنها ٢ نفر از دارندگان کارت اهدای عضو در مشهد بیمار مرگ مغزی شده‌اند.

٨ نفر

در بهترین حالت می‌توان از ٨ عضو پیوندی یک بیمار مرگ مغزی استفاده کرد که تاکنون تنها از نیمی از این ظرفیت در پیوندها استفاده شده است.

سال ١٣٨١ 

نخستین مجموعه مردم‌نهاد پیوند اعضای کشور در سال ٨١ در مشهد شروع به کار و عضوگیری کرد.

سال ١٣٨٠ 

نخستین پیوند عضو از بیمار مرگ مغزی در مشهد با پیوند کلیه و قرنیه در سال ١٣٨٠ انجام شد.

 

اعضای پیوندی‌

کلیه

کبد

قلب

قرنیه

لوزالمعده

پوست

ریه

روده

 

راه‌های عضویت در خانواده بزرگ پیوند اعضا

﷯ مراجعه حضوری 

به بیـمارستان منتـصریه مشهد (خیابان 

امام‌خمینی ٢۵، طبقه دوم، واحد پیوند اعضا و دیالیز) مراجعه و فرم درخواست عضویت را پر، و همان‌جا کارت عضویتتان را دریافت کنید.

﷯ مراجعه به سایت 

از طریق جست‌وجوگر رایانه‌تان وارد سایت دانشگاه علوم‌پزشکی مشهد شوید. بخش مدیریت پیوند را انتخاب کنید و از فرم درخواست عضویت پرینت بگیرید و بعد از پرکردن، آن را رایگان به نشانی درج‌شده ارسال کنید و کارت عضویتتان را در منزل دریافت کنید.

﷯ درخواست پیامکی

کد ملی خود را به شماره پیامکی ۳۴۳۲ ارسال کنید و خیلی سریع و آسان کارت اهدای عضوتان را از انجمن اهدای عضو ایرانیان دریافت کنید.

 

چند نمونه از فیلم‌های تولید‌شده با موضوع اهدای عضو 

﷯ بودن یا نبودن (کیانوش عیاری)

این فیلم با بازی خوب زنده‌یاد عسل بدیعی جزو نخستین تجربه‌های سینما با موضوع اهدای‌عضو بود که با اهدای عضو این بازیگر پس از مرگش بیشتر خاطره‌ساز شد.

﷯ یک روز بخصوص (همایون اسعدیان)

﷯ فصل نرگس (نگار آذربایجانی)

﷯ یکی می‌خواد باهات حرف بزنه (منوچهر هادی)

﷯ آسمان هشتم (حسن نجفی)

﷯ سریال حلقه سبز (ابراهیم حاتمی‌کیا)

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی