• خانه
  • یادداشت
  • دقت به اگرهای مفید...
کد خبر : 98810
/ 05:25
مرتضی سعیدی

دقت به اگرهای مفید...

دقت به اگرهای مفید...

شهرآرا آنلاین - در جامعه ما که انصافا حرف همیشگی را اقتصاد می‌زند و تقریبا قریب به اتفاق مردم به آن اهمیت آن‌چنانی نمی‌دهیم. چنانچه به اگرهای زیر توجه و بذل عنایت شود، یقینا به خود و خانواده و جامعه کمک مادی و معنوی بسیار زیادی کرده‌ایم که اثرات آن در درازمدت رؤیت می‌شود. اگر در مصرف روزانه برق فقط یک لامپ را خاموش و از چرخه روشنایی دور کنیم، در ماه و سال کیلو‌وات زیادی صرفه‌جویی در مصرف برق داشته‌ایم. اگر روزانه هر نفر در مصرف آب فقط یک لیتر صرفه‌جویی کند، شما که اهل حساب و کتاب هستید ببینید در شهر و کشور چه مقدار آب صرفه‌جویی می‌شود که این مسئله، هم به نفع خانواده است و هم شهر و کشور. در این سال‌های بحرانی آب می‌توان از به هدر دادن آن جدا جلوگیری کرد. اگر در استفاده از وسایل نقلیه شخصی سعی کنیم روزانه چند نوبت استفاده ماشین را کم کنیم و تمامی کارهای خارج از منزل را در یک نوبت انجام دهیم ، هم در مصرف بنزین و هم آلودگی و هم ترافیک مؤثر است و علاوه‌برآن به جیب مبارک کمتر لطمه خواهد خورد. اگر در و‌عده‌های غذایی سعی شود همان گونه که در کودکی به ما یاد داده‌اند چند لقمه کمتر بخوریم، حتم بدانید که در سلامت بدن تأثیر خواهد گذاشت و از زیادخوردن و چاقی مفرط هم جلوگیری می‌شود. این اقدام صرفه‌جویانه نیز در درازمدت به اقتصاد خانواده کمک خواهد کرد. اگر در خرید وسایل زندگی و مایحتاج آن دقت شود که ضروریات مدنظر باشد و خرید آنچه راکه غیرضروری است را به دفعات دیگر موکول کنیم، خود این امر صرفه‌جویی در به هدر رفتن درآمدی که انصافا جواب‌گوی زندگی نیست، می‌شود. اگر روزی 500متر فقط پیاده‌روی کنیم و برای این برنامه عذری نتراشیم که برخی روزها این پیاده‌روی را تعطیل کنیم و در برف و سرما هم آن را رها نکنیم، این ممارست سبب خواهد شد علاوه‌بر شادابی و نشاط، جوانی و تندرستی و شفافیت پوست را نیز به خود و جسممان هدیه کنیم. گاه اگر در روال این برنامه‌های خاص بیفتیم شاید باورمان نشود که پس از مدت کوتاهی به مطلوب خود رسیده‌ایم و این‌قدر شاداب و سرزنده شده‌ایم. بدانید که از این راه روحیه جوانی در شما به‌شدت تقویت خواهد شد.

اگر مهربانی را سرلوحه کار و زندگی قرار دهیم و اگر گذشت را در برنامه‌های زندگی خود جزو واجبات بدانیم، یقینا محبوبیت خاصی در جامعه پیدا خواهیم کرد. این محبوبیت روحیه شما را شاداب و عمر باعزتتان را افزوده خواهد کرد. اگر از دروغ پرهیز کنید و راست‌گویی شعار واقعی شما باشد، ولو بعضی اوقات به نظر برسد که از این شهامت راست‌گویی ضرر کرده‌اید، باز در نهایت این قضیه به نفع شما خواهد بود و دیگر همگان شما را به راست‌گویی و صداقت در رفتار و گفتار می‌شناسند که دیگر جای هیچ‌گونه حرف و حدیثی نخواهد بود. اگر به حقوق دیگران احترام بگذاریم آن وقت به حقوق ما احترام خواهند گذاشت.

اگر پلیس محترم در خیابان‌ها و میلان‌ها افراد صالح و درستکار را شناسایی کند و اختیاراتی را در رابطه با رانندگان متخلف و ناهنجاری‌ها به آن‌ها واگذار کند، بسیار بسیار کار صحیحی انجام داده است و از این طریق می‌تواند جلو خیلی از تخلفات را بگیرد. اگر در مدارس به  فرزندان و کودکانمان طرز درست زندگی کردن را بیاموزیم در بزرگی معضلاتی را که امروز در جامعه شاهد و ناظر آن هستیم نخواهیم دید.

پس بیاییم برای خانواده‌ها و جامعه سالم به این اگر‌ها و اگرهای دیگر احترام بگذاریم . من آنچه شرط بلاغ است با تو می‌گویم، تو خواه پند گیر و خواه ملال...

 

پیش‌کسوت والیبال و خبرنگار قدیمی محله اقبال   

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی