کد خبر : 98828
/ 05:56
98- 1388، دهه‌ ورزش‌ مشهد

سال 1396، معجزه دوباره سیاه‌جامگان

در این ستون به بهانه ده‌ساله‌شدن روزنامه شهرآرا در 3 خرداد امسال، هر روز یک سال ورزش مشهد در این دهه را خلاصه‌وار بررسی کرده‌ایم. دهه‌ای که چندان از ما دور نیست، اما پر از حاشیه و خبر است.

سال 1396، معجزه دوباره سیاه‌جامگان

شهرآرا آنلاین - پس از جدایی فرهاد کاظمی از سیاه‌جامگان، اکبر میثاقیان دوباره به تیم شهرش پیوست؛ اما نتایج سینوسی باعث شد کار ماندن آن‌ها در لیگ به روزهای پایانی بکشد. سیاه‌جامگان در بازی آخر، کار تقریبا ناممکنی را در پیش داشت، اینکه صبا ببازد و مشهدی‌ها در خانه پرسپولیس قهرمان لیگ را شکست دهند و در عین ناباوری هر دوی این اتفاقات رقم خورد تا باز هم سیاه‌جامگان معجزه‌وار در لیگ برتر باقی بماند. میثاقیان با اماواگر در تیم ماند؛ اما پس از چند هفته نتیجه‌نگرفتن، مدیران سیاه‌جامگان دست به تغییر بزرگی زدند و مرزبان را به‌جای اکبر میثاقیان روی نیمکت تیم نشاندند؛ اما آن هم زیاد طول نکشید و پس از چند هفته تغییر کرد. مرزبان که با این تیم به انتهای جدول چسبیده بود، این‌بار جایش را به عنایتی، کاپیتان پیشین این تیم، داد؛ اما او هم ماندگار نبود و باز جایش را به داوود مهابادی داد تا چهارمین سرمربی این فصل هم روی نیمکت بنشیند. سیاه‌جامگان در این فصل با حواشی زیادی روبه‌رو بود. پایش به پرونده جادوگری باز شد و به‌همین‌دلیل مدیرعامل آن از فعالیت در باشگاه محروم شد و حتی در صبح بازی با استقلال دفتر باشگاه پلمب شد و دلیل آن نداشتن مجوز فعالیت کمیسیون ماده5 اعلام شد.

 

رؤیای آسیا در آسمان پدیده

پدیده که از یک کودتا سربلند بیرون آمده بود، توانست کامبک خوبی داشته باشد و با 5 برد متوالی یکی از شانس‌های کسب سهمیه آسیا شد و در رده هفتم قرار گرفت؛ اما نتوانست در کورس رقابت باقی بماند و درنهایت با جایگاه یازدهم و یکی پایین‌تر از 2 فصل قبل، لیگ را با مهاجری به پایان رساند. هرچند در این فصل آستان قدس و البته شورای تأمین اجازه برگزاری بازی نمایندگان استان در لیگ برتر را ندادند، اما در فصل بعد، توانستند در ورزشگاه امام‌رضا(ع) بازی کنند.

 

خداحافظی رضای آقای‌گل

رضا عنایتی که به‌دلیل گل‌زنی‌های به‌یادماندنی‌اش به «رضای آقای گل» معروف بود، در سال96 و در سن 41سالگی تصمیم گرفت کفش‌هایش را بیاویزد. او در دیدار صبا و استقلال به‌صورت نمادین از هواداران تیم محبوبش خداحافظی کرد. او 3 بار آقای گل لیگ برتر شده است و رکورددار بیشترین گل زده در لیگ برتر آن‌هم با 146گل. او 33 بازی ملی و 8 گل ملی را هم در کارنامه دارد. او در روز افتتاح رسمی ورزشگاه امام‌رضا(ع)خداحافظی کرد.

 

ابومسلم هر روز پایین‌تر از دیروز

مشهد در این سال 2 نماینده در لیگ دسته‌سوم فوتبال داشت؛ تیم نسل ابومسلم که یادگار روزهای خوب فوتبال شرق کشور بود و تیم تازه‌تأسیس پرسپولیس مشهد. ابومسلم اما در این لیگ دسته‌پایین هم حواشی‌های عجیب خود را داشت، از تعویض لباس‌های بازیکنان در مینی‌بوس تا ندادن پول ناهار و هتل و شرط عجیب برای گرفتن سرمربی که هرکسی برای هر بازی یک‌میلیون تومان پول بدهد، او می‌تواند هدایت تیم را برعهده بگیرد. ابومسلم درنهایت به مرحله اول لیگ دسته‌3 سقوط کرد؛ یعنی چهارمین سطح فوتبال ایران و این درحالی است که تیم سپید‌‌رود که در لیگ2 فصل قبل با پیام و ابومسلم هم‌گروه بود، در این سال به لیگ برتر صعود کرد.

 

یک مشهدی بر فراز اورست

کوه‌نورد مشهدی موفق شد بلندترین قله جهان را فتح کند. جواد نوروزی که عنوان پلنگ‌برفی را نیز در اختیار دارد، به‌همراه یک کوه‌نورد ایرانی دیگر به قله اورست صعود کرد. او در این صعود پرچم ایران به‌همراه پرچم حرم مطهر حضرت‌رضا(ع) را نیز بر روی قله به‌اهتزاز درآورد.

 

قفل درِ ورزشگاه امام‌رضا(ع) باز شد

درحالی‌که ورزشگاه امام‌رضا(ع) در روزهای پایانی سال95 افتتاح شد، پس از گذشت چندین‌ماه حتی یک مسابقه فوتبال هم در آن برگزار نشد. حتی گفته شد ممکن است این ورزشگاه شاید میزبان آخرین بازی مرحله مقدماتی تیم ملی در جام‌جهانی باشد. در آستانه شروع فصل جدید، سازمان لیگ این ورزشگاه را برای میزبانی‌ها تأیید کرد تا دیگر بهانه‌ای نباشد. آن‌قدر داستان افتتاح این ورزشگاه طولانی شد که درنهایت با فشار رسانه‌ها و جامعه فوتبال با دیدار دوستانه منتخب مشهد و تیم فوتبال کربلا درهای این ورزشگاه به روی مردم باز شد. از هفته دهم لیگ برتر هم درِ ورزشگاه به روی 2 تیم پدیده و سیاه‌جامگان باز شد.

 

اتفاق تلخ اشترانکوه

در پاییز این سال، اتفاقی تلخ برای ورزش استان رقم خورد و حادثه اشترانکوه رخ داد. 8 نفر از کوه‌نوردان خراسانی پس از رسیدن به قله در مسیر بازگشت از ارتفاعات لرستان در اثر ریزش بهمن درگذشتند. 

 

تصادف وحشتناک قهرمان مشهدی شنا

حمیدرضا مبرز، شناگر مشهدی و ملی‌پوش سابق، که در سال‌های اخیر به کشور استرالیا مهاجرت کرده ا، به‌همراه خانواده خود تصادف سنگینی را پشت‌سر گذاشت در این حادثه مبرز و پسرش ایلیا باوجود مصدومیت‌ها، جان سالم به در بردند.

 

پایان جهان در سال96

در آخرین روزهای سال96 ورزش مشهد یکی از پیش‌کسوتان خود را از دست داد. جهان زنده‌دل که از قدیمی‌های فوتبال و از اولین مدیران ابومسلم بود، پس از سال‌ها مبارزه با بیماری، به دیار باقی شتافت. 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی