کد خبر : 98831
/ 05:59

والیبال زیر پل

پل سرخس چندسالی می‌شود که محفل والیبالی‌ها شده، جایی در منطقه 5 که این‌شب‌ها بعد از افطار سرشار از هیجان توپ‌وتور است

والیبال زیر پل

شهرآرا آنلاین - نادر نوروزی - ورزش بعد از افطار، سنتی است که از گذشته‌های دور باقی مانده است. کسی به‌درستی نمی‌داند فکر ورزش‌کردن بعد از افطار اولین‌بار به ذهن چه کسی خطور کرد، ولی هر‌چه‌هست، حالا سال‌هاست به یک اتفاق مرسوم تبدیل شده است. این‌روزها مسابقات مختلفی بعد از افطار برگزار می‌شود، بازی‌هایی که چندسالی است با حمایت شهرداری سر‌وشکل بهتری هم گرفته، اما هنوز هستند جاهایی که خودجوش و توسط مردم اداره می‌شوند. با اینکه سازما‌ن‌دهی مسابقات توسط نهادهایی مثل شهرداری به بازی‌های بعد از افطار نظم و انگیزه داده، اما هنوز محفل‌های محلی هیجان و لذت خاص خودش را دارد. دورهمی‌های ورزشی که با مشارکت خود شهروندان شکل می‌گیرد و اغلب به‌همین‌دلیل ساده خیلی هم جذاب و دیدنی هستند.

 

دورهمی والیبالی‌ها در پل سرخس

یکی از مکان‌هایی که محل تجمع اهالی ورزش و به‌ویژه طرف‌داران والیبال شده، زمین ورزشی حکمت در انتهای بولوار شهید رستمی است. اگر شما گذرتان به بولوار شهید رستمی در منطقه5 افتاده باشد و از زیر پل سرخس رد شده باشید، حتما 3 زمین والیبال زیر این پل را دیده‌اید که به‌وسیله فنس‌های بلند، کاملا از خیابان اطراف و ریل راه‌آهن که در حاشیه خیابان قرار دارد، جدا شده‌اند. این مکان چندسالی است با همت والیبالی‌های محل، به مکان دورهمی عاشقان توپ‌وتور تبدیل شده و بساط والیبال تقریبا هر روز در آنجا پهن است؛ جایی‌که حالا می‌توان گفت بعد از بوستان ملت، مهم‌ترین محل تجمع غیررسمی والیبالی‌هاست. شهرت این زمین که در سال 90 ساخته شده و عملا از سال92 با حضور والیبالی‌ها گرم شده، به اندازه‌ای است که تقریبا همه حرفه‌ای‌های والیبال، آنجا را می‌شناسند و گاهی اوقات می‌توان بازیکنان لیگ‌برتری را هم در آنجا دید. این زمین که با تابلوی شهرداری منطقه5 به اسم حکمت نام‌گذاری شده است، عمر چندانی ندارد؛ اما به‌قدری مورد استقبال اهالی والیبال قرار گرفته است که حالا حتی در زمین چمن مصنوعی آن هم تور والیبال زده‌اند و روی پایه‌های پل را نیز با نقاشی‌های والیبال تزیین کرده‌اند. حتی خود زمین‌ها هم کیفیت خوبی پیدا کرده و شهرداری با بهسازی کف‌پوش آن‌ها شرایط استانداردی برای والیبالیست‌ها مهیا کرده است.

 

جایزه به خرج تماشاگران

در شب‌های ماه مبارک رمضان زمین زیر پل سرخس میزبان جمعیت زیادی از علاقه‌مندان به والیبال است. هر شب به‌صورت میانگین جمعیتی در حدود 500 نفر در این زمین حاضر می‌شوند و تا پاسی از شب مشغول والیبال‌بازی‌کردن هستند و نکته جالب در میان حاضران در این زمین، حضور بازیکنان و مربیان فعلی و سابق والیبال مشهد است. چهره‌های بسیاری ازجمله بازیکنان و مربیان سال‌های نه‌چندان‌دور والیبال مشهد در زمین زیر پل حضور دارند. رقابت در این زمین آن‌قدر گرم و جذاب می‌شود که بازیکنان حال حاضر شاغل در تیم‌های لیگ‌برتری و لیگ‌یک نیز در بعضی شب‌ها حضور پیدا می‌کنند. از نکات جالب شب‌های والیبالی زمین حکمت، مشارکت پرشور حاضران برای تأمین جوایز است. بازیکنان پس از حضور در زمین گرم می‌کنند و با نظر مربیان و پیش‌کسوتان به 2 تیم تقسیم می‌شوند و پس از آن مبلغی که از تماشاگران و حاضران در زمین جمع می‌شود، به‌عنوان جایزه به تیم برنده اختصاص می‌یابد. بدین‌ترتیب هزینه جایزه از خود تماشاگرانی تأمین می‌شود که با عشق و حرارت، بازی را نگاه می‌کنند و در پرداخت پول آن ابایی ندارند.

 

رقابت‌های طولانی و جذاب

شکل برگزاری مسابقات در میدان‌های والیبال این‌چنینی کمی با آن چیزی که از والیبال می‌شناسیم، فرق دارد. در این مدل 10 نفر در زمین حاضر هستند و قوانین امتیازدهی با شکل امروزی والیبال متفاوت است. رقابت‌ها در زمین زیر پل امکان دارد 2 یا 3 ساعت هم طول بکشد و حتی شاید یک بازی تکلیف برنده را مشخص نکند و برای شب بعد قرار بازی دوم را بگذارند که چنین‌رقابت‌هایی با استقبال بیشتر تماشاگران روبه‌رو می‌شود و جوایز هم ارزش بیشتری پیدا می‌کند.

 

جان دوباره والیبال در مشهد

بیشتر حاضرین در این زمین، همان افرادی هستند که چندماه پیش در سالن مهران، نماینده والیبال مشهد را پرشور حمایت می‌کردند و به‌نوعی این افراد عاشقانه والیبال را دوست دارند. محمد احمدی، یکی از افرادی که به گفته خودش هر شب برای تماشای بازی‌ها در زمین حکمت حضور می‌یابد، درباره استقبال مردم از این رشته می‌گوید: امسال تب‌وتاب جدیدی در والیبال ایجاد شده و جمعیت بیشتری به تماشای رقابت‌ها می‌آیند. هر شب قدیمی‌ها و جوان‌های این رشته در زیر پل جمع می‌شوند و فضای رقابتی خوبی هم وجود دارد که میزان وجه نقد جمع‌آوری‌شده ازسوی تماشاگران، نشان‌دهنده این موضوع است. او که از اهالی همین منطقه است، اعتقاد دارد این زمین به ارزش محل زندگی‌اش کمک کرده است. احمدی می‌گوید: زیر پل جای مناسبی برای خلاف‌کارهاست. شما ببینید اگر همین زمین والیبال نبود، چقدر معتاد، شب‌ها زیر این پل جمع می‌شدند و امنیت محله را به‌هم می‌ریختند. من خودم پسرم را تشویق می‌کنم شب‌ها اینجا بیاید و بین ورزشی‌ها باشد؛ از خیلی محیط‌های دیگر سالم‌تر است. در ماه رمضان در شهر‌هایی مانند بجنورد، تربت‌حیدریه و برخی شهرستان‌های دیگر، جام رمضان در رشته والیبال بسیار پرشور برگزار می‌شود؛ در‌حالی‌که در شهری مانند بجنورد در همین جام رمضان بسیاری از چهره‌های سوپرلیگی والیبال در رقابت‌ها حضور دارند و جمعیت زیادی نظاره‌گر این رقابت‌ها هستند؛ موضوعی که شاید در مشهد هم می‌توان با این‌همه علاقه‌مند به این رشته وجود داشته باشد و فعالیت‌های زیادی باوجود این جامعه مخاطب برنامه‌ریزی شود، اما در والیبال فعلا متولی مشخصی در حال فعالیت نیست. یکی دیگر از حاضرین در زمین حکمت که سال‌های زیادی در این رشته فعالیت داشته است، می‌گوید اگر همین زمین را هم شهرداری به ما اختصاص نمی‌داد، دیگر شاهد چنین‌جمع‌هایی در رشته والیبال نبودیم. وی ادامه داد: بارها از هیئت والیبال و مسئولان ورزشی درخواست کرده‌ایم که شرایطی را برای فعالیت ما در نظر بگیرند. والیبال برای خیلی‌ها جذابیت دارد. همان‌طور که در شهری مثل گنبد، مردم با این رشته زندگی می‌کنند، در مشهد هم علاقه‌مندان بسیاری به این رشته حضور دارند. او که به گفته خودش یکی از تیغی‌بازهای والیبال است، می‌گوید: جمعیت حاضر در سالن مهران و روزهای جمعه در پارک ملت نشان‌دهنده علاقه مشهدی‌ها به والیبال است. باور کنید از همین زمین می‌توان چند تا والیبالیست خوب به تیم پیام و لیگ برتر معرفی کرد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی