کد خبر : 98839
/ 06:22

ابهام در بخش نامه صادراتی جدید بانک مرکزی

باز برای صادرکنندگان بخش نامه صادر شد. بخش نامه جدید بانک مرکزی ٢۶٧ کلمه دارد، چیزی در حد خبرهایی که در شبکه های اجتماعی دست به دست می شود.

ابهام در بخش نامه صادراتی جدید بانک مرکزی

شهرآرا آنلاین - شجری|  نتوانستیم خودمان را قانع کنیم که این بخش نامه مختصر، مفید هم باشد. در قسمتی از آن که صادرات غیر پتروشیمی را شامل می شود، آمده است: صادرکنندگان باید حداقل ۵٠ درصد ارز خود را در سامانه نیما عرضه کنند، حداکثر تا ٢٠ درصد را به صورت اسکناس و بقیه را صرف واردات خود یا سایر اشخاص کنند.

جلسه هفته پیش و گلایه های صادرکنندگان استان در حضور استاندار را به خاطر داریم، اینکه می خواهند ارز حاصل از صادرات را به کشور برگردانند اما به دلیل محدودیت هایی که شرایط و بخش نامه ها برایشان ایجاد کرده است نمی توانند. تعیین سقف وزنی برای واردات یکی از این مشکلات بود که در بخش نامه جدید برداشته شده است. تکلیف امسال برای استان را هم به یاد داریم. امسال باید ٢ میلیارد و ۶٠٠ میلیون دلار صادرات داشته باشیم.

خبردار شدیم که روز گذشته جلسه ای با حضور صادرکنندگان و واردکنندگان در اتاق بازرگانی استان برگزار شده است. موضوع جلسه، بررسی کاستی های بخش نامه جدید و پیدا کردن مسیری برای رساندن پیشنهادات به گوش مسئولان کشوری است. یکی از اعضای هیئت مدیره اتحادیه صادرکنندگان استان در گفت و گو با شهرآرا به کلی گویی های بخش نامه جدید، اشاره و از روند تصمیم گیری مسئولان کشوری انتقاد کرد، اینکه ابتدا تصمیم می گیرند و ابلاغ می کنند، بعد باید کارشناسان و کسانی که در بطن کار هستند نظرات اصلاحی خود را به اطلاع آن ها برسانند، در حالی که می شود این روند را معکوس کرد، یعنی به جای چرخاندن لقمه دور سر، ابتدا نظر صادرکنندگان و واردکنندگان را از طریق تشکل ها جویا شد سپس تصمیم گیری کرد.

کاظم شیردل معتقد است بخش نامه جدید با وجود اصلاحات اعمال شده همچنان مبهم است. در آن هیچ ساز و کاری تعریف نشده است و به طور مثال تمایزی بین کالاهای وارداتی یارانه دار و بدون یارانه قائل نشده اند.

آنچه او آرزو می کند فراتر از دستوراتی است که در بخش نامه ها می آید: ارز تک نرخی شود و مثل الان شاهد تفاوت ۴٠٠٠ تومانی بین ارز سنا و بازار نباشیم. این یعنی جمع شدن بساط رانت و حل شدن عمده مشکلات کنونی. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی