کد خبر : 98843
/ 06:32

هشتگ ترامپ، زنگ تفریح کاربران ایرانی

کاربران ایرانی بعد از تهدید جدید ترامپ به صفحه اینستاگرام و توئیتر رئیس‌جمهور آمریکا هجوم بردند

هشتگ ترامپ، زنگ تفریح کاربران ایرانی

شهرآرا آنلاین - ایمان فروزان‌نیا -

لاف دونالد و واکنش‌های دیپلماتیک

«اگر ایران جنگ بخواهد، این پایان رسمی کار ایران خواهد بود. دیگر هیچ‌وقت آمریکا را تهدید نکن!» این متن توئیتی است که دونالد ترامپ چند شب قبل منتشر کرد و واکنش‌های زیادی به دنبال داشت. اولین واکنش به این تهدید را محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه کشورمان نشان داد و در پیامی توئیتری نوشت: «دونالد ترامپ به تحریک تیم بی*، امید دارد به چیزی دست یابد که اسکندر، چنگیز و دیگر متجاوزین در آن ناکام بوده‌اند. ایرانیان هزاران سال سربلند ایستاده‌اند و متجاوزین همه رفته‌اند. تروریسم اقتصادی و رجزخوانی‌ها برای نسل‌کشی، ایران را پایان نخواهد داد.» ظریف همچنین برای ترامپ نوشت: «هرگز یک ایرانی را تهدید نکن. احترام را آزمایش کن، جواب خواهد داد.»

پیام ترامپ در سطح جهانی هم باعث نگرانی شد و به طور مثال مایا کوچیانچیک، سخن‌گوی سیاست خارجی و امنیتی اتحادیه اروپا بعد از توئیت ترامپ، در جریان یک نشست خبری گفت: «درباره توئیت خاصی اظهارنظر نمی‌کنم، اما با در نظر گرفتن شرایط کلی، منطقه به عوامل ثبات زدای بیشتری نیاز ندارد. این مسئله‌ای است که ما بارها به آن اشاره کرده‌ایم. باید از هرگونه اقدام تحریک‌آمیز اجتناب و همه تلاش‌ها برای کاهش تنش‌ها به کار گرفته شود.» و اصلا هم مشخص نبود که دارد به کدام توئیت اشاره می‌کند.

 

هجوم به صفحه پرزیدنت

اما آنچه بعد از توئیت ترامپ بیشتر از واکنش‌های سیاست‌مداران دیده شد، واکنش کاربران ایرانی در فضای مجازی بود. کاربران ایرانی صفحه اینستاگرام ترامپ و توئیتر را پر از جوابیه به ترامپ کردند. از شوخی با اینکه حالا موقع حمله‌تون چی بپوشیم بگیرید تا باز‌نشر عکس نظامیان اسیر شده آمریکایی در خلیج فارس یا حتی ربط دادن حمله ترامپ به بازی تاج و تخت «یکی به ترامپ بگه شما عرضه نداشتین یه دونه سریال رو خوب به آخر برسونید، بعد می‌خواین ایران رو به انتهاش

برسونید؟»بعضی کاربران هم روی توئیت ترامپ دقیق‌تر شده بودند و عبارت‌های آن را تحلیل می‌کردند مثل کاربری که نوشته بود «این توئیت سال‌ها تلاش امثال پهلوی، رجوی و دیگر ویرانی طلبان برای توجیه وطن‌فروشی‌هایشان به آمریکایی‌ها را به باد داد. دقیقا آنجا که ترامپ برای توصیف انتظارش از نتیجه تقابل با ایران از عبارت «پایان ایران» استفاده کرد نه «پایان جمهوری اسلامی». کاربر دیگری هم نوشته بود «تهدید ترامپ نشون داد آمریکا و همدستانش به دنبال تجزیه خاورمیانه هستن و هیچ کشوری را با بیش از ٢٠ میلیون جمعیت در منطقه تحمل نمی‌کنن. ترامپ با ایران بزرگ و قدرتمند مشکل داره نه فقط با نظام.»

 

عقب‌گرد ترامپ و بی‌خیال نشدن کاربران

چند روز بعد از آن تهدید سفت و سخت، ترامپ در گفت‌وگو با رسانه‌های آمریکایی گفت که قصد راه انداختن جنگ ندارد، چون باعث ضربه به اقتصاد آمریکا و کشته شدن مردم می‌شود و همان جنگ اقتصادی را در پیش خواهد گرفت. چرا که این روزها ترامپ بیشتر از هر وقت دیگری سعی می‌کند با لفاظی و کمک گرفتن از حربه‌های پوپولیستی کرسی ریاست جمهوری‌اش را برای یک دوره دیگر نگه دارد. در این بین و با وجود عقب‌گرد ترامپ از مواضعش، کاربران ایرانی بی‌خیال ترامپ نشده‌اند و هنوز در صفحه اینستاگرام او حضور فعال دارند و برایش به فارسی و انگلیسی کامنت می‌نویسند. هشتگ ترامپ هم همچنان در توئیتر داغ است و در روزهای گذشته چند هزار پیام با هشتگ «ترامپ» نوشته شده، انگار صفحه مجازی ترامپ به زنگ تفریح کاربران ایرانی بدل شده است.

*«تیمB» عنوانی است که محمدجواد ظریف در جریان سفر به نیویورک برای تیمی متشکل از جان بولتون، بنیامین نتانیاهو، محمد بن سلمان و محمد بن زاید به کار برد.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی