• خانه
  • سیاسی
  • مشکلات نظام پارلمانی از نظام ریاستی بیشتر است
کد خبر : 98883
/ 07:06
بیانات رهبر معظم انقلاب در دیدار با دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی

مشکلات نظام پارلمانی از نظام ریاستی بیشتر است

در شانزدهمین روز از ماه مبارک رمضان، جمعی از دانشجویان و نمایندگان تشکل‌های دانشجویی، عصر دیروز (چهارشنبه) با حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای، رهبر انقلاب اسلامی، دیدار کردند.

مشکلات نظام پارلمانی از نظام ریاستی بیشتر است

شهرآرا آنلاین -  گزیده‌ای از بیانات رهبر انقلاب در این دیدار به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی دفتر حفظ و نشر آثار حضرت آیت‌ا... خامنه‌ای به شرح زیر است:

﷯ یکی از حضار سؤال کردند که این کمبودها در اداره‌ کشور به ساختار برمی‌گردد یا به کارگزاران؟ ساختار قانون اساسی خوب است؛ البته ساختارها می‌توانند تکمیل شوند و نواقصشان برطرف شود؛ مثلا یک روز مجمع تشخیص نداشتیم و امروز داریم. در همه‌ نظام‌ها همین است. بنابراین ساختار ایرادی ندارد؛ منتها باید کم و زیاد شود. درباره نظام پارلمانی هم که بحث شد، ما مفصل در مجمع بازنگری قانون اساسی آن را بررسی کردیم و نتیجه این شد که مشکلات نظام پارلمانی از نظام ریاستی بیشتر است ؛ اما ما کارگزاران اشکال داریم؛ ناتوانی و کوتاهی داریم. گاهی کارگزاران در حرکت اشتباهی می‌کنند که در جامعه شکاف بزرگ ایجاد می‌شود.

- یکی از دانشجویان درباره خصوصی‌سازی سؤال کرد و خواستار توقف آن بود. البته در خصوصی‌سازی خطاهای بزرگی صورت گرفته که بنده هم به‌طور مکرر تذکراتی داده‌ام. اشکالاتی در خصوصی‌سازی هست؛ منتها اصل خصوصی‌سازی نیاز مبرم اقتصاد است. این از جمله اشکالات ساختار بود که اصلاح شده است. البته در عمل اشکالاتی وجود دارد. خطاها و بی‌توجهی‌ها و لغزش‌هایی صورت گرفته که باید جلو آن‌ها را گرفت.

﷯ در صحبت‌ها بود که تصویب برجام را به رهبری نسبت داده‌اند. شما چشم و گوش دارید و همه‌چیز را می‌بینید. نامه‌ای که درباره‌ برجام نوشته شد و شرایطی که ذکر شد که در این صورت تصویب می‌شود را ببینید. اگر این شرایط اجرا نشده، وظیفه‌ رهبری نیست که وارد شود. نظر ما این است که رهبری وارد کار اجرایی نشود؛ مگر جایی که به حرکت کل انقلاب ضربه می‌زند. من خیلی به آن‌طور که برجام عمل شد، اعتقادی نداشتم و بارها هم به رئیس‌جمهور و وزیر خارجه گفتم و تذکر دادم.

﷯ جوانان کشور می‌توانند در نظام مدیریت کشور تحول عظیم ایجاد کنند. بیانیه گام دوم، یک ترسیم کلی از گذشته و حال و آینده‌ انقلاب است. ۴ نقطه‌ اصلی که در بیانیه به آن تأکید شده، «عظمت حادثه‌ انقلاب و ماندگاری آن»، «عظمت راه طی‌شده و کارکرد انقلاب تا امروز»، «چشم‌انداز پیش روی انقلاب» و «عظمت نقش نیروی جوان متعهد» است. ما برای رسیدن به چشم‌انداز یک حرکت عمومی لازم داریم. این حرکت طبعا با محوریت جوان متعهد انجام می‌شود. جوان هم لزوما ۲۲ و ۲۵ ساله نیست. منظورم این است که ۳۵ساله‌ها و ۴۰ساله‌ها هم جوان‌اند. این‌ها می‌توانند در نظام مدیریت کشور، تحول عظیم ایجاد کنند.

حاشیه:

در جریان این دیدار و پس از اهدای تمثال شهید نادر مهدوی از سوی یکی از دانشجویان، این تصویر در کنار رهبر انقلاب قرار گرفت. شهید نادر مهدوی، در ١۶ مهرماه سال ۶۶ همراه با هم‌رزمانش در آب‌های نیلگون خلیج‌فارس با آمریکایی‌ها درگیر شد و در جریان این عملیات شهادت‌طلبانه، پس از وارد کردن ضرباتی مهلک به تجهیزات و سربازان آمریکایی، به شهادت رسید.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی