کد خبر : 98902
/ 07:32

ماجرای ۶٠ فقره چک بدون رسید

امروز آخرین جلسه رسیدگی به پرونده متهمان پدیده برگزار می‌شود

ماجرای ۶٠ فقره چک بدون رسید

شهرآرا آنلاین - امروز آخرین جلسه رسیدگی به اتهامات ٢٢ متهم پرونده شرکت پدیده شاندیز برگزار می‌شود. بعد از این مرحله باید منتظر برگزاری آخرین جلسه‌ای باشیم که متهمان در آن فرصت دفاع نهایی از خود را خواهند داشت. بدون تردید در طول ١١ جلسه رسیدگی به پرونده ١٠٠ جلدی شرکت پدیده، حجم این پرونده بیشتر هم شده است. در طول این جلسات ٢٢ متهم به همراه وکلایشان و همین‌طور بیش از ۴٠ نفر از سهام‌داران شرکت و دست‌کم ١٠ نماینده از ارگان‌های مختلف دولتی به سؤالات دادگاه پاسخ دادند یا شکایتشان را ارائه کردند. از‌همین‌رو پیش‌بینی می‌شود بعد از برگزاری یازدهمین جلسه دادگاه پدیده این دادگاه برای چندین روز تعطیل باشد.

تبصره ٢ ماده ٢۴ آیین‌نامه اجرایی نحوه رسیدگی به جرائم اخلالگران اقتصادی به صورت غیر مستقیم به این موضوع اشاره دارد که جلسات رسیدگی دادگاه نباید بیش از یک ماه به طول بینجامد. در این تبصره آمده است: «چنانچه جلسات رسیدگی دادگاه بیش از یک ماه به طول انجامد، رئیس دادگاه علت طولانی شدن را به معاون اول قوه قضائیه گزارش می‌کند.» از آنجا که جلسات دادگاه از ٢٢ اردیبهشت‌ماه آغاز شد، انتظار می‌رود آخرین جلسه دادگاه که برای دفاع آخر متهمان تشکیل می‌شود پیش از ٢٢ خرداد‌ماه تشکیل شود.

 

﷯ مشروح جلسه دهم دادگاه پرونده پدیده

جلسه دهم دادگاه رسیدگی به اتهامات متهمان پرونده شرکت پدیده در قالب دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران در نظام اقتصادی کشور نیز صبح دیروز به ریاست قاضی سید هادی منصوری در مشهد برگزار شد. به گزارش خبرگزاری میزان در ابتدای این جلسه رئیس دادگاه از نماینده دادستان عمومی و انقلاب مشهد خواست تا کیفرخواست متهم، اسماعیل وفایی، فرزندعبدا...، را قرائت کند.

اسماعیل وفایی با قرار گرفتن در جایگاه متهم و در پاسخ به سؤالات رئیس دادگاه گفت: به عنوان مسئول در باشگاه پرسپولیس و پدیده و همچنین در استانداری فعالیت می‌کردم. به گفته نماینده دادستان، نام‌برده تعداد۶۰ فقره چک -بدون دادن رسید- از متهم محسن پهلوان دریافت و در محل غیر‌تعیین‌شده هزینه کرده است. در همین راستا به دستور قاضی منصوری بین متهمان، پهلوان و وفایی، مواجهه حضوری صورت گرفت. در این مواجهه حضوری متهم، محسن پهلوان، گفت: این چک‌ها با نیت خاص صادر و تحویل وی شده، اما آقای وفایی آن‌ها را در محل خود هزینه نکرده است. طبق کیفرخواست صادره توسط دادسرای عمومی و انقلاب مشهد، اسماعیل وفایی متهم به تحصیل مال از طریق نامشروع است. در ادامه جلسه قاضی منصوری از نماینده دادستان خواست تا کیفرخواست صادره برای یکی دیگر از متهمان به‌نام هومن میهن‌پرست، فرزند علی‌ا... را به اتهام تحصیل مال از طریق نامشروع قرائت کند. متهم در پاسخ به سؤال رئیس دادگاه گفت: مطالب و اظهارات خود را در مرحله تحقیقات مقدماتی قبول دارم. محسن پهلوان به دعوت مسئولان وقت، برای سرمایه‌گذاری به همدان آمد. پس از پایان اظهارات و دفاعیات نام‌برده، قاضی منصوری از نماینده دادستان خواست کیفرخواست متهم، عباس عبدا...زاده طبسی، فرزند غلامحسین را قرائت کند. تحصیل مال از طریق نامشروع به‌واسطه فعالیت گسترده در امر دلالی سهام پدیده و معاملات آهن‌‌آلات و ورق از مفاد کیفرخواست صادره برای متهم عبدا...زاده است. نماینده مدعی‌العموم گفت: نام‌برده با مبلغ بالاتر آهن‌آلات را به پدیده می‌داده و با مبلغ پایین‌تر سهام پدیده را به‌نام فرزندان و اطرافیانش دریافت می‌کرده است. در ادامه جلسه حسابرس ویژه پرونده به ارائه توضیحات در مورد نحوه عملکرد متهم عبدا...زاده پرداخت؛ همچنین قاضی منصوری از نماینده اداره دارایی خواست تا توضیحات خود را ارائه کند. بعد از آن رئیس دادگاه از نماینده دادستان خواست تا اسناد و مدارک ادعایی را به طور دقیق بررسی و نتیجه را به محضر دادگاه تقدیم کند. متهم گفت: چنانچه قصوری از جانب من صورت گرفته باشد حتما حاضر به همکاری هستم.

همچنین در این جلسه کیفرخواست صادره توسط دادسرای عمومی و انقلاب مشهد در خصوص متهم جعفر مختاری قدیم، فرزند محمدحسین توسط نماینده مدعی‌العموم قرائت شد. نام‌برده متهم به تحصیل مال از طریق نامشروع به‌واسطه فعالیت گسترده در امر دلالی سهام پدیده است. متهم مختاری گفت: سهام را در قبال خانه‌ام دریافت کردم. قیمت سهام را نهایتا محسن پهلوان تعیین می‌کرد. نماینده مدعی‌العموم نیز گفت: نا‌م‌برده خرید‌و‌فروش سهام حاصل از فروش اموال به پدیده را در پرونده خود دارد. ادامه رسیدگی به جرائم متهمان پرونده شرکت پدیده به صبح امروز موکول شد.

پرونده موسوم به پدیده دارای ٣ متهم اصلی و تعدادی متهم دیگر است که پس از طی تشریفات قانونی و انجام تحقیقات مقدماتی برای رسیدگی به دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران در نظام اقتصادی ارسال شده است. طبق کیفرخواست صادره از سوی دادسرای عمومی و انقلاب مشهد متهمان این پرونده، به اخلال در نظام اقتصادی و مشارکت در کلاهبرداری از طریق فروش اوراق موسوم به سهام پدیده متهم هستند و همچنین تعدادی از متهمان به مشارکت در کلاهبرداری از طریق خرید و فروش اوراق موسوم به سهام پدیده شاندیز و تحصیل مال نامشروع متهم‌اند. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی