کد خبر : 98907
/ 07:46

به احترام رمضان

اگر در ماه رمضان روزه نمی‌گیریم در مکان‌های عمومی مراعات حال یکدیگر را بکنیم

به احترام رمضان

شهرآرا آنلاین - محبوبه عظیم‌زاده| ماه، ماه رمضان است و روزه‌گرفتن. با این حال، هستند افرادی که به دلایل مختلف توانایی روزه گرفتن ندارند و از آن معذورند. یکی از گلایه‌هایی که همیشه با فرا‌رسیدن ماه رمضان از زبان روزه‌داران شنیده می‌شود، این است که افرادی که در این ماه توانایی روزه‌گرفتن ندارند، حرمت این ماه را نگاه نمی‌دارند و بدون توجه به شرایط، همانند روزهای عادی سال اقدام به خوردن و آشامیدن می‌کنند. این صحبت‌ها باعث شد امروز در این صفحه از رعایت حقوق شهروندی در روزهای ماه رمضان با شما سخن بگوییم. 

 

محترمانه تعامل کنیم

در چنین شرایطی احتمالا منطقی‌ترین راهکار این است که فضا را به‌سمت یک فضای تعاملی و سرشار از احترام ببریم؛ تعاملی که در آن به مدت یک ماه روزه‌داران و افرادی که توانایی روزه‌گرفتن ندارند، باید متقابلا نکاتی را رعایت کنند تا به هیچ‌یک از آن‌ها سخت نگذرد. لازمه این کار هم در قدم اول پرهیز از یک نگاه جانب‌دارانه است.

 

﷯ اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که به دلایل شرعی یا پرهیز پزشکی نمی‌توانید از فیض روزه بهره ببرید، لطفا اگر قصد تناول چیزی دارید، یک جای دور از چشم و خلوت پیدا کنید. حتی می‌توانید به سوپرمارکت یا مغازه‌ای که در نزدیکی شما وجود دارد مراجعه کنید، عذر خود را توضیح بدهید و اجازه بخواهید چند‌دقیقه‌ای از فضای آن برای رفع نیاز خود استفاده کنید. در هر صورت، فراموش نکنید که همه ما به‌عنوان شهروندان یک جامعه موظف هستیم حقوقی را نسبت‌به یکدیگر رعایت کنیم و احترام به روزه‌داران، یکی از همین حقوق است.

 

﷯ روزه‌داران عزیز! لطفا اگر در مکان‌های عمومی فردی را مشاهده کردید که مشغول خوردن یا آشامیدن است، سعی نکنید با سرزنش و قضاوت کردن و متهم کردن، عمل او را به رخش بکشید. شاید از مشکلی رنج می‌برد و تحت فشار قرار گرفته است. در این‌جور مواقع می‌توان او را به مکان مناسب‌تری راهنمایی کرد. در‌صورت اطمینان از بی‌توجهی و سهوی بودن و بی‌علت بودن کار او نیز می‌توان با حفظ احترام، اشتباهش را به او تذکر داد و برای جلوگیری از تکرار این قضیه راه درست را پیش پای او گذاشت. 

 

مجازات روزه‌خواران

در قانون مجازات اسلامی به صراحت در رابطه با جرم روزه‌خواری صحبت نشده است. در این مواقع به ماده ۶٣٨ قانون مجازات اسلامی استناد می‌شود که اصل آن بیانگر این نکته است که اگر فردی در انظار عموم تظاهر به عمل حرامی بکند، مرتکب جرم شده است. البته نکته مهم در این میان، مشخص شدن این قضیه است که فرد از روی تظاهر، تمسخر، کاملا عامدانه و برای تخریب و تشویش اذهان عمومی دارد در دیدرس همه، چیزی می‌خورد و می‌آشامد یا خیر. در صورت اثبات عامدانه بودن، از ١٠ روز تا ٢ ماه حبس یا، تا ٧۴ ضربه شلاق برای فرد درنظر گرفته می‌شود. ولی افرادی که مریض‌احوالند، باید دارویی را مصرف کنند و به دلایل موجه قادر به روزه گرفتن نیستند می‌توانند بدون جلب توجه کردن و در خلوت، آنچه نیاز دارند بخورند. 

توجه

افراد زیادی هستند که گمان می‌کنند خودرو شخصی‌شان مانند منزلشان، حریم شخصی آن‌ها محسوب می‌شود و اگر به هر دلیلی روزه نمی‌گیرند، می‌توانند با خیال راحت در اتومبیل خود بخورند و بیاشامند. محض اطلاع این دسته از افراد باید بگوییم که این توجیه، توجیه خوبی نیست و پیرو همین صحبت پیش، بسته به اینکه عمد و تظاهری در میان است یا نه، با آن‌ها برخورد می‌شود.

 

آموزش بدهیم و فرهنگ‌سازی کنیم

حتما شما نیز در این روزها با افرادی برخورد کرده‌اید که در کوچه و خیابان بدون اینکه مراعات این ماه و روزه‌دارانش را بکنند، بطری آب و آبمیوه‌ای به دست گرفته‌اند یا در‌حال خوردن چیزی هستند. فراموش نکنیم که برای نهادینه‌کردن هر مفهوم مهمی، آموزش از سنین پایه لازم است. چه ایرادی دارد از همان سن کم و زمانی‌که فرزندانمان توانایی درک مفاهیم جدید را دارند، این قبیل مراعات‌ها و احترام‌گذاشتن به یکدیگر را به آن‌ها آموزش بدهیم تا در بزرگ‌سالی، به چنین مسائلی در جامعه بی‌تفاوت نباشند؟ 

 

امان از سیگار

عده‌ای هم هستند که گمان می‌کنند سیگار و سیگار کشیدن با روزه‌گرفتن منافاتی ندارد؛ یعنی روزه می‌گیرند اما از‌آنجا‌که به قول خودشان دیگر به آن عادت کرده‌اند و نمی‌توانند از آن دست بکشند، هیچ‌جوره آن را کنار نمی‌گذارند. محض اطلاع این دسته از افراد عرض کنیم که اوضاع دقیقا برعکس است و علاوه‌بر اینکه جسمتان را با دود‌کردن سیگار نابود می‌کنید، روزه‌تان نیز باطل می‌شود. در‌ضمن، این را هم بدانید که سیگار‌کشیدن در ملأ عام در روزهای ماه رمضان، دست کمی از خوردن و آشامیدن نزد روزه‌داران ندارد. پس لطفا مراعات کنید. 

 

روزه در گیرودار سفر

بله، کاملا از حجم وسایلی که همراه خود دارید و باربندی که روی سقف ماشین خود نصب کرده‌اید، مشخص است که مسافر هستید و در‌نتیجه روزه بر شما واجب نیست، اما این اصلا دلیل نمی‌شود که همین‌طور که وسط میدان اصلی شهر ایستاده‌اید یا در خیابان‌های پر‌تردد شهر در‌حال رفت‌وآمد هستید، بخورید و بیاشامید. محل اقامتتان یا مکان‌هایی که برای زوار و مسافران تعبیه شده است، برای این است که شما بی‌دغدغه در آنجا ظاهر شوید. پس لطفا حواستان به شهروندان باشد. 

 

وقیح نباشیم

نمی‌دانم شما هم با این دست از آدم‌ها برخورد داشته‌اید یا نه؛ آدم‌هایی که روزه نگرفتن و به دنبال آن خوردن و آشامیدن در فضاهای مشترک را یک نوع فخر و روشنفکری قلمداد می‌کنند و اصولا اعتقادی به رعایت حال جمعی ندارند و روزه گرفتن دیگران نیز برایشان اهمیت ندارد. جا دارد به این دسته از افراد رو کنیم و بگوییم که درست است روزه نیستید، اما لطفا وقاحت را با اعتماد به نفس بالا یا هر حسی شبیه آن، اشتباه نگیرید و در انظار عموم تظاهر به روزه‌خواری نکنید. 

 

جایی برای آن‌ها که نمی‌توانند روزه بگیرند

البته در‌کنار تمام این صحبت‌ها، افرادی که توانایی روزه‌گرفتن ندارند، مثل سالمندان و بیمارانی که به سنگ کلیه مبتلا هستند یا افرادی که به هر دلیل عذر دارند، گلایه دارند که در سطح شهر، مکانی برای آن‌ها در نظر گرفته نشده است که بتوانند با حضور در آنجا چیزی بخورند و بیاشامند یا حتی داروهای خود را مصرف کنند. در‌نظر‌گرفتن تعدادی از مراکز طبخ و پخت غذا با مجوز لازم برای کار در روزهای ماه مبارک رمضان نیز، می‌تواند کمکی باشد برای این افراد. تعبیه‌کردن چنین مکان‌هایی هم می‌تواند حرمت روزه‌داران را بیشتر و بهتر حفظ کند و هم امکانی را دراختیار معذوران قرار بدهد تا دیگر نگران این نباشند که مسبب آزار روزه‌داران بشوند. دقیقا مشابه مکان‌هایی که آستان قدس رضوی در حرم امام‌رضا‌(ع) برای زوار مشخص کرده است. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی