کد خبر : 98941
/ 07:25
با برگزاری دومین مجمع انتخاباتی رخ داد

تعیین 5 عضو دیگر شورای اجتماعی محله سجاد

دومین جلسه مجمع داوطلبان شورای اجتماعی محله سجاد با هدف انتخاب نمایندگانی از تشکل‌های مردمی، مدارس، مساجد، کسبه و فعال اقتصادی برگزار شد.

تعیین 5 عضو دیگر شورای اجتماعی محله سجاد

برگزاری کارگاه‌های آموزشی

محمد صدر، دبیر شورای اجتماعی محلات منطقه یک شهرداری مشهد، در این جلسه اظهار کرد: مرحله اول انتخابات شورای اجتماعی محلات با انتخاب یک محله از هر منطقه کلید خورد که محله سجاد در منطقه یک نیز انتخاب شد. مطابق آیین‌نامه مصوب، 14 کرسی در هر مجمع وجود دارد که 6 کرسی آن از ساکنان هستند. نمایندگان مدارس، مساجد، تشکل‌های مردمی، کسبه و فعال اقتصادی نیز انتخابی هستند و باقی نمایندگان معرفی خواهند شد. برای مثال شیوه انتخاب نماینده بهداشت کانون بهداشت محله انتخابی است اما این انتخاب را دانشگاه علوم‌پزشکی انجام خواهد داد. دیگر نمایندگان نیز شامل یک نفر به عنوان نماینده شهرداری که کارشناس شورای اجتماعی محلات است، یک نفر نماینده فرمانداری یا ستاد بازآفرینی و یک نفر نماینده کلانتری و مأمور پیشگیری از جرم است که آن‌‌ها هم معرفی خواهند شد. پس از انتخاب اعضا، کارگاه‌های آموزشی برای افراد برگزار خواهد شد و پس از آنکه اعضا دارای شناسه و کارت عضویت شدند، جلساتشان به طور رسمی آغاز و در اولین جلسه شورای اجتماعی محله، رئیس و نایب‌رئیس انتخاب خواهند شد.

136666.jpg

آموزش به شهروندان

پس از این سخنان، نامزدهای کرسی مجامع مختلف به معرفی خود پرداختند.

زینب خدیوی‌کفاش، نماینده تشکل «پویش زندگی شهر بهشت» به عنوان نامزد کرسی تشکل‌های مردمی درباره فعالیت تشکل خود گفت: هدف اصلی در این تشکل پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در حوزه خانواده است. با سازمان‌های مختلفی مانند اداره بهداشت، نیروی انتظامی و ... ارتباط داریم و آموزش‌هایی در زمینه خانواده، مهارت‌های زندگی، پیشگیری از اعتیاد، آگاه‌سازی و پیشگیری از معلولیت‌ها و... به مردم ارائه می‌دهیم. همچنین با مردم محله نیز مشارکت داریم و با توجه به نیاز و خواسته آن‌ها کلاس‌های آموزشی برگزار می‌کنیم.

همچنین فاطمه بذرافشان، نماینده گروه تئاتردرمانی باران نیز تشکل مربوط را این‌گونه معرفی کرد: مؤسسه باران که به معلولان توجه خاصی دارد، در سطح کشوری فعالیت دارد و تاکنون چندین برنامه در محله سجاد برگزار کرده است.

فرشته هنری، کارشناس پرستاری هم به عنوان نماینده انجمن دیابت درباره این تشکل گفت: سال 84 با همراهی تعدادی از دوستان در بهزیستی مشهد مجوز فعالیت این مرکز را که در حوزه دیابت است، گرفتیم و یک سال بعد فعالیت ما استانی شد. در حال حاضر به صورت کشوری فعالیت و شعبه‌های زیادی در کشور داریم. این مرکز در محله سجاد واقع شده و تاکنون برنامه‌های آموزشی زیادی در راستای پیشگیری از دیابت برای اعضای بیمار و همچنین عموم برگزار شده است. مشاوره در این مرکز رایگان انجام می‌شود. راه‌اندازی ایستگاه‌های سلامت در پارک‌های محله، شرکت در برنامه‌هایی مانند جشنواره غذا، اجرای پیاده‌روی خانوادگی در سال 95، برگزاری برنامه‌های مرتبط در فرهنگ‌سرای انتظار، آموزش مدیران سمن‌ها و... از فعالیت‌های این مرکز است. نشریه‌ای نیز در بحث سلامت و تندرستی ارائه می‌شود که درحال حاضر هر ماه رایگان در خانه‌ها توزیع می‌شود. این نشریه در ماه رمضان به موضوع روزه‌داری و سلامتی می‌پردازد.

سیدحامد قریشی نیز به نمایندگی از مؤسسه «برنا آویژه پارسا» نیز گفت: این مؤسسه از دی‌ماه 1396 با هدف کاهش آسیب‌های اجتماعی و افزایش نشاط عمومی تأسیس و به واسطه آن در مشهد برنامه‌های مختلفی برگزار شده است. توجه به کودکان یک امر ضروری است و کودکان به یادگیری از طریق بازی دارند. در این راستا تاکنون جشنواره‌های بازی با هدف آموزش از طریق بازی برای کودکان برگزار شده است. همچنین این مجموعه با هدف کاهش آسیب‌های ناشی از حوادث غیرمترقبه مجری طرح دوام ثامن در سطح منطقه یک زیر نظر شهرداری است.

136667.jpg

استفاده از ظرفیت‌ها

پس از معرفی تشکل‌ها، نامزدهای کرسی کسبه محل در شورای اجتماعی خود را معرفی کردند.

فرید فدائیان، کارشناس الکترویک در معرفی خود گفت: از سال 1378 به کار آزاد روی آوردم و اکنون در فروشگاه صنایع‌دستی مشغول به کار هستم. آنچه که اعضا باید به آن توجه داشته باشند، فرهنگ‌سازی در منطقه است. اکنون پارک‌های سجاد مانند جامی و امین تبدیل به پاتوق شده است و والدین از رفت‌وآمد فرزندانشان به پارک‌ها نگران هستند. در پیاده‌رو‌های محله سجاد فضا برای اجرای برنامه‌های فرهنگی وجود دارد و می‌توان از این ظرفیت استفاده کرد.وی با توجه به شناختی که از 2 کسبه دیگر داشت، به نفع آن‌ها از شرکت در انتخابات انصراف داد.

رعنا میرنژاد عنبرانی، هم با 17 سال فعالیت در محل گفت: در حال حاضر در کتاب‌فروشی «خورشیدخانم» فعالیت می کنم و نمایندگی فروش محصولات یونیسف را نیز بر عهده دارم. حدود 5 سال است که کارگاه‌های قصه‌گویی نیز در فروشگاه برگزار می‌کنم تا به عنوان یک کتاب‌فروشی محلی فعالیت‌های فرهنگی را به شکل رایگان در اختیار مخاطبان قرار دهم. همچنین عضو انجمن دوست‌دار کودکان دنیا هستم که سرتاسر ایران نمایندگی دارد و مطابق با نیاز کودکان فعالیت می‌کند. مشکلات محل خیلی زیاد است و باید ریشه‌ای حل شود. کاسبان نیز می‌توانند در این امر نقش مهمی ایفا کنند.

محمدسعید ولی‌زاده، رئیس انجمن دفاتر مسافرتی خراسان‌رضوی و نامزد دیگر این مجمع هم گفت: از ابتدای تشکیل شورای اجتماعی محلات شهرداری منطقه در راستای رفع مشکلات، همکاری خوبی با کاسبان داشته است و تاکنون مشکلات زیادی را حل کرده است. آنچه که اهمیت دارد، همکاری و همراهی با مردم منطقه است. در غیر این صورت کاری پیش نخواهد رفت.

136668.jpg

توجه به دانش‌آموزان

داوطلبان کرسی مدارس محل در این شورای اجتماعی نیز 2 نفر بودند.

زهرا مؤمنی‌مقدم، معاون دبستان شمس‌آبادی با 2سال سابقه کار در این مدرسه گفت: محله سجاد، محله برخورداری است و دانش‌آموزان تمکن مالی دارند اما درکنار آن‌ها دانش‌آموزانی با سطح پایین‌تر هم حضور دارند و این موضوع کار ما را سخت می‌کند. بر این اساس در ابتدا باید دانش‌آموزان را شناسایی کنیم و تا جایی که ممکن است، کلاس‌های آموزشی برای آن‌ها و خانواده‌هایشان برگزار کنیم. از طرف دیگر این مدرسه در کنار فضای سبز قرار دارد و با آنکه این فضا می‌تواند در نشاط و آموزش دانش‌آموزان مؤثر باشد اما به دلیل مناسب نبودن پارک‌ها نمی‌توان از آن استفاده کرد. وی افزود: مدرسه بافت قدیمی دارد و به همین دلیل از دانش‌آموزان خواسته‌ایم برای تغییر فضا، ایجاد نشاط و همچنین ایجاد مسئولیت‌پذیری در آن‌ها، گل بیاورند و آن را خودشان پرورش دهند. این محل برخوردار است اما جای یک کتابخانه‌ خوب در این منطقه احساس می‌شود. این موضوع هم دغدغه این‌جانب و هم دغدغه اولیاست. اکرم زارعیان، مدیر مدرسه شاهد با 6 سال سابقه فعالیت نیز اظهار کرد: از آنجایی‌ که شعار آموزش‌وپرورش خراسان‌رضوی در سال 97-98 «مدرسه زندگی، نشاط، پویایی و عدالت آموزشی» بود، بیشتر برنامه‌های مدرسه نیز در این راستا برگزار شد. علاوه بر این طی سال‌های تحصیلی، آموزش کاشت گل و گیاه و حفاظت از محیط‌زیست و همچنین مسابقات ورزشی برای دانش‌آموزان ارائه شده است. با توجه به آنکه کتاب‌فروشی «ضریح‌آفتاب» کنار مدرسه قرار دارد، ما نیز از این ظرفیت استفاده کرده‌ایم و دانش‌آموزان را برای ترویج فرهنگ کتاب‌خوانی به آنجا می‌بریم و آن‌ها نیز در آنجا کتاب می‌خوانند و نقاشی می‌کنند.

 

برگزاری کارگاه آموزشی

پس از معرفی داوطلبان مدارس، نوبت داوطلبان نشستن بر کرسی مساجد شد. صالح ژیان‌آهنی، نماینده مسجد امام حسن‌ مجتبی(ع)، با توجه به شناختی که از نامزد دیگر مساجد داشت، انصراف خود را اعلام کرد.حسین صادقی، نماینده مسجد امام سجاد(ع) خود را این‌گونه معرفی کرد: دانشجوی کارشناسی رشته مدیریت هستم و 15 سال است که در محله سجاد سکونت دارم. به مدت 10 سال نیز در این مسجد فعالیت می‌کنم. در سال‌های 95-96 در اردوگاه تربیتی امام‌رضا(ع) مشغول به کار بودم و از سال 97 مدیریت باشگاهی زیر نظر مسجد را به عهده دارم. 2 سال است که شورای فرهنگی داخل مسجد را نیز برای شناسایی ظرفیت‌های موجود در محله و رفع مشکلات با همراهی دوستان راه‌اندازی کرده‌ایم. 

پس از معرفی داوطلبان، انتخابات و رأی‌گیری انجام شد. مهدیه یاوری، کارشناس اجتماعی اداره شورای اجتماعی محلات در این جلسه اظهار کرد: شیوه مطلوب در رأی‌گیری، توافقی بودن آن است؛ همان‌طور که در این جلسه داوطلبان با دیدن افرادی که نقش مفیدتری دارند، به نفع آن‌ها کناره‌گیری کردند و به آن‌ها رأی دادند. افرادی که در این انتخابات رأی نیاورده‌اند، از ما دور نخواهند بود؛ زیرا این افراد دغدغه‌مند هستند و از نظرات آن‌ها هم استفاده خواهیم کرد. آن‌ها می‌توانند در جلسات حضور داشته باشند؛ با این تفاوت که حق رأی ندارند. وی افزود: در تشکل‌های مردمی سابقه فعالیت مؤثر و در مدارس سابقه‌ کار در محل ملاک است. از آنجایی‌ که در محله سجاد بافت تجاری و کسبه زیاد است، 2 نفر به عنوان نماینده کسبه انتخاب شده‌اند. بر این اساس از میان آرا ، اکرم زارعیان به عنوان نماینده مدارس، فرشته هنری نماینده تشکل‌های مردمی، حسین صادقی نماینده مساجد، محمدسعید ولی‌زاده و رعنا میرنژادعنبرانی به عنوان نمایندگان کسبه برای شورای اجتماعی محله سجاد انتخاب شدند.

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی