کد خبر : 98959
/ 08:08

سامان دهی خودروهای دیزلی شهر

شورای شهر، مدیریت شهری را مکلف به اجرای برنامه جامع کاهش آلودگی هوای کلان شهرها کرد

سامان دهی خودروهای دیزلی شهر

شهرآرا آنلاین - علیرضا ظهیری - روزنامه مردم مشهد در راستای آگاهی بخشی به شهروندان و اطلاع رسانی مصوبات پارلمان شهری، به صورت مستمر اقدام به انتشار متن مصوبات قطعی و لازم الاجرای شورای اسلامی شهر می کند. در ادامه این سلسله گزارش ها، امروز هم جزئیات برخی مصوبات شورا که اخیرا به مدیریت شهری ابلاغ شده است، به منظور اطلاع مخاطبان منتشر می شود.

﷯ 

شورای پنجم مشهد بهمن ماه سال گذشته، طرحی با عنوان «سامان دهی موتورهای دیزل، ماشین آلات عمرانی و ناوگان خدمات و حمل ونقل عمومی و خدمات شهری» مصوب کرد که برای اجرا به مدیریت شهری ابلاغ شده است. این طرح، گامی مهم در راستای کاهش آلودگی هوای شهر مشهد است؛ لذا شورای شهر بر اجرای آن تأکید دارد.

براساس ماده واحده این مصوبه شهرداری مکلف است در راستای اجرای برنامه جامع کاهش آلودگی هوای کلان شهرها و آیین نامه اجرایی نحوه انجام معاینه فنی، نسبت به سامان دهی موتورهای دیزل، ماشین آلات عمرانی و ناوگان خدمات و حمل ونقل عمومی و خدمات شهری، به شرح بندهای آورده شده در این مصوبه اقدام کند.

بر مبنای بند اول این مصوبه مدیریت شهری مکلف است ناوگان سنگین موتوری (دیزل، گازسوز، برقی، هیبریدی و...) مجهز به فناوری های استاندارد دارای تأییدیه های ایمنی و زیست محیطی را خریداری کند؛ در غیر این صورت اسناد مالی مربوط به آن قابل تأیید نیست.

 

مهلت ۶ماهه برای ارائه راهکار

همچنین شهرداری باید با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست استان، اطلاعات سهم انتشار آلایندگی موتورهای دیزل زمینی، شامل سهم این بخش از منابع آلایندگی در سیاهه انتشار هوای کلان شهر مشهد و حد مجاز پیشنهادی برای انجام آزمون های کدر سنجی دود موتور خودروهای دیزلی با کارکردهای خاص (راه سازی و عمرانی) و موتورهای دیزلی زمینی را همراه با آمار دقیق سهم آلایندگی این موتورها در آلودگی هوای شهر ، به صورت عمومی منتشر و راهکارهای اجرایی مناسب به منظور کاهش این آلودگی ها را طی مدت ۶ ماه به شورای اسلامی شهر ارائه کند.

در دیگر بند این مصوبه، شهرداری مکلف شده است با همکاری اداره کل حفاظت محیط زیست خراسان رضوی، حداکثر ظرف مدت ٣ ماه از تاریخ ابلاغ قانونی این مصوبه، سازوکار ارائه مشوق و ضمانت اجرایی لازم، برای کاهش آلودگی هوا، ذرات معلق و آلودگی صوتی در پروژه های ساختمانی و عمرانی، شامل نحوه صدور تأییدیه های زیست محیطی برای موتورهای دیزلی زمینی و برگ معاینه فنی خودرو برای وسایط نقلیه عمرانی را تهیه و لایحه آن را برای تصویب، به شورای اسلامی شهر ارائه کند.

در ادامه مدیریت شهری مکلف است حداکثر ظرف مدت ٣ ماه از تاریخ ابلاغ قانونی این مصوبه، دستورالعمل معاینه فنی خودروهای دیزلی خاص (با کاربری های راه سازی و عملیات عمرانی) و نحوه صدور برگ تأییدیه زیست محیطی برای موتورهای دیزلی زمینی را در قالب یک برنامه عملیاتی شامل اقدامات قانونی، اجرایی و بودجه ای تهیه، اجرا و گزارش اقدامات انجام شده را به شورای اسلامی شهر ارائه کند.در بندی دیگر از این مصوبه، مدیریت شهری باید در مفاد شرایط عمومی پیمان (پیمان های عمرانی و خدماتی)، از به کارگیری خودروهای دیزل و موتورهای دیزل زمینی فاقد برگه معاینه فنی و تأییدیه های زیست محیطی، به صورت قانونی ممانعت و تأیید صورت وضعیت های مالی خدمات خودروها و موتورهای دیزلی در این پروژه ها را، منوط به ارائه برگه معاینه فنی و گواهی تأییدیه زیست محیطی معتبر کند.

همچنین شهرداری مشهد مکلف است به منظور کنترل آلایندگی هوای شهر و بهبود کیفیت آن، نسبت به انجام مطالعات لازم درباره اجرای طرح مناطق کم انتشار و عدم اجازه تردد خودروهای غیراستاندارد با آلایندگی بالا در مناطق مشخص، اقدام و نتیجه آن را حداکثر ظرف مدت ٣ ماه به شورای اسلامی شهر ارسال کند.

در ادامه مدیریت شهری باید به حسن اجرای بندهای این مصوبه اهتمام داشته باشد و گزارش تحقق بندهای این مصوبه، فعالیت ها و برآورد میزان اثر بخشی آن در کنترل و کاهش آلودگی هوای شهر مشهد را، به صورت شش ماهه به شورای اسلامی شهر ارائه کند.

در یکی دیگر از بندهای این مصوبه آمده که شهرداری مشهد مکلف است درزمینه فرهنگ سازی عمومی استفاده بهینه از خودروهای دیزل و موتورهای دیزل زمینی اقدام کند.

و در نهایت، مدیریت شهری باید اعتبارات لازم را پیش بینی و لوایح لازم در راستای اجرای این طرح را، به شورای اسلامی شهر ارائه کند.

 

به کارگیری روش های نوین در بازیافت پسماندهای شهری از مبدأ

طرح مصوب به کارگیری روش های نوین در بازیافت و تفکیک از مبدأ پسماندهای شهری، بهمن ٩٧ ازسوی شورای اسلامی شهر مشهد به منظور اجرا به مدیریت شهری ابلاغ شد.

براساس ماده واحده این مصوبه مدیریت شهری مکلف است در راستای کاهش آلودگی های زیست محیطی، کاهش هزینه های روش های سنتی جمع آوری، حمل و دفن زباله و افزایش بهره وری، با استفاده از روش های نوین تفکیک از مبدأ پسماندهای شهری و شیوه های عملکردی شهرهای توسعه یافته، از طریق ظرفیت های علمی، اجرایی استارت آپ ها، به نحوی اقدام کند که تا پایان برنامه عملیاتی میان مدت ١۴٠٠- ١٣٩٧ شهرداری مشهد، به اهداف این برنامه و آیین نامه اجرایی قانون مدیریت پسماند در‌حیطه وظایف شهرداری دست یابد.

 

حمایت از ورزش قهرمانی

شورای اسلامی شهر مشهد در جلسه علنی خود در بهمن ماه، مدیریت شهری را مکلف کرد با اختصاص بودجه برای حمایت از ورزش قهرمانی شامل تیم های ورزشی و قهرمانان ورزشی، از این حوزه حمایت کند.

بر اساس ماده واحده این مصوبه که به مدیریت شهری ابلاغ شده است، شهرداری مکلف است لایحه آیین نامه حمایت از ورزش قهرمانی را حداکثر ظرف مدت یک ماه بعد از تاریخ ابلاغ قانونی این مصوبه و با در نظرگرفتن اعتبارات لازم برای این منظور، به شورای اسلامی شهر ارائه کند.

 

نام گذاری معابر فرعی بولوار استاد اخوان ثالث

شورای اسلامی شهر مشهد، لایحه نام گذاری معابر فرعی بولوار استاد اخوان ثالث را که بهمن سال٩٧ به تصویب اعضای شورا رسیده بود، به منظور اجرا به مدیریت شهری ابلاغ کرد.

بر مبنای ماده واحده این مصوبه به شهرداری مشهد اجازه داده می شود معابر فرعی بولوار استاد اخوان ثالث را به نام اشعار معروف ایشان نام گذاری کند. براین اساس خیابان استاد اخوان ثالث یک، با حفظ شماره «قاصدک»، خیابان استاد اخوان ثالث ٢ با حفظ شماره «ارغنون»، خیابان استاد اخوان ثالث ۴ با حفظ شماره، «زمستان» نام گذاری شد. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی