کد خبر : 98972
/ 08:37

حق طلاق از مرد سلب نمی‌شود

سـتون صـدای مـشـاور جــایی بــراي بيــان پرسـش ها و مـشکلات حـقوقی شـما شهـروندان است كه مي توانيد آن ها را با ما در ميان بگذاريد و پاسخ سؤالات خود را از قضات دادگستری، وکلا و کارشناسان حقوقی دریافت کنید.

حق طلاق از مرد سلب نمی‌شود

شهرآرا آنلاین -

﷯ پیامک:

٣٠٠٠٧٢٨٩ 

تلفن:

۵-٣٧٢٨٨٨٨١-٠۵١ 

﷯ پیام رسان: 

٠٩١۵۴٢٩۴۵٨٠ 

﷯ شهروندان گرامی با هدف پیگیری دقیق و سریع مسائل مطرح شده، لطفا آدرس و اطلاعات کاملی در اختیار ما قرار دهید.

 

راحله حسین‌زاده - امروز در ستون صدای مشاور علاوه بر موضوع نفقه به سهم ارث زن از همسر، حق طلاق و جلب رضایت با زور می‌پردازیم. سؤالات مطرح شده از سوی شهروندان را این‌بار معصومه صفایی، وکیل پایه یک دادگستری پاسخ داده است.

۴٨٣...٠٩٣۵ // خواهری دارم که ١۵سال است با مردی ازدواج کرده که هر دو ازدواج دومشان است. شوهر خواهرم از همسر اول خود که فوت شده پسری دارد و به تازگی متوجه شده ایم تمام اموالش را به نام پسرش ثبت کرده و ملک مسکونی که خواهرم در آن زندگی می کند هم به نام پسر این مرد است. آیا به خواهرم که فرزندی ندارد از این ملک ارث می رسد؟

طبق ماده ۹۴۰قانون مدنی زن و شوهری که زوجیت آن ها دائمی بوده و ممنوع از ارث نباشند از یکدیگر ارث می برند و ازدواج دوم هر دو یا یکی از زوجین تأثیری در این موضوع ندارد اما در این مورد طبق ماده ۲۲قانون، اگر ملکی در دفاتر اسناد رسمی به نام شخصی ثبت شده باشد آن فرد مالک رسمی آن محسوب می شود، بنابر این در این مورد زوج مالکیتی به ملک مذکور ندارد و زوجه نمی تواند بعد از فوت همسرش سهمی از آن ببرد.

۴٨٣....٠٩٣۵ // در یک مؤسسه از سال ٩۴ مبلغ ١۵میلیون تومان برای دریافت وام سرمایه گذاری کردم اما تا کنون نَه وام و نَه اصل مبلغ سرمایه گذاری شده به من پرداخت شده است؟ شکایت کرده ام اما بی نتیجه مانده. در این باره چه باید بکنم؟

باید قراردادی که بین این شخص و مؤسسه تنظیم گردیده به دقت بررسی شود و با توجه به شروط مندرج در قرارداد اقدام لازم مبنی بر فسخ قرارداد و مطالبه مبلغ سرمایه گذاری شده یا هر عمل حقوقی دیگر انجام شود.

٧٧٣....٠٩١۵ // چرا نفقه با توجه به توان مرد تعیین نمی شود؟ در دوران عقد چرا نصف نفقه تعیین شده ملاک پرداخت نیست؟

تعیین شرایط پرداخت نفقه و مهریه در قانون مدنی که از احکام شرع اسلامی گرفته شده در جهت حمایت مالی از زن است و تغییر این قوانین به عنوان مثال پرداخت یک سوم مهریه به جای پرداخت نصف مهریه در دوران عقد نیاز به قانون گذاری از سوی مجلس شورای اسلامی و تأیید شورای نگهبان دارد.

٧۵٠....٠٩١۵ // اگر بخواهم از شوهرم تعهد قانونی بگیرم که حق طلاق با من باشد چه اقدامی باید انجام دهم؟

طبق قانون مدنی کشور حق طلاق با زوج بوده و مرد نمی تواند این حق را از خود ساقط نماید فقط امکان اینکه وکالت در طلاق را به زوجه بدهد وجود دارد. همچنین در بندهای دوازده گانه مندرج در عقدنامه ها ذکر شده که زوج با امضا ذیل شروط مندرج در عقدنامه به زن وکالت می دهد در صورت محقق نشدن هریک از موارد بندهای دوازده گانه با مراجعه به دادگاه تقاضای طلاق نماید. علاوه بر این زوج می تواند با مراجعه به یکی از دفاتر اسناد رسمی وکالت بلاعزل تنظیم نماید و به همسرش وکالت در طلاق را بدهد که با این وکالت زوجه می تواند به دادگاه مراجعه و تقاضای طلاق کند.

٠٩٠٣....٢٩٠ //اگر فردی با مراجعه وقت و بی وقت به درب منزل شخصی با توسل به زور بخواهد از او رضایت بگیرد، آیا جرمی مرتکب شده است؟ شاکی برای خلاصی از این مزاحمت ها چه اقدامی باید انجام دهد؟

اقدام شخص به ایجاد مزاحمت برای شاکی جهت اخذ رضایت، خود جرم است. شاکی می تواند اگر تصمیمی برای رضایت ندارد از این شخص شکایتی دیگری مبنی بر ایجاد مزاحمت مطرح و استشهادیه ای هم به جهت اثبات شکایت خود ضمیمه آن کند.

 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی