کد خبر : 98993
/ 08:19

ترکمنچای استقلال!

افشای قرارداد سرمربی و بازیکنان خارجی آبی‌ها، خبرساز شد

ترکمنچای استقلال!

شهرآرا آنلاین - دیروز تمامی قراردادهای باشگاه استقلال در سال گذشته با بازیکنان و مربیان خارجی در رسانه‌ها منتشر شد تا به‌این‌ترتیب ابعاد جدیدی از مشکلات داخلی این باشگاه مشخص شود. باوجوداین اما بررسی بندهای جالب و عجیب نهفته در این قراردادها، می‌تواند مخاطبان این باشگاه را به نکات جالبی برساند؛ نکاتی که شاید پشت‌پرده تمامی اتفاقات مهم سال گذشته باشد و ابعاد ناکامی آبی‌ها را مشخص کند:

 

تیام؛ ابهام در نحوه جدایی

مهم‌ترین نکته در قرارداد تیام، ابهام او در نحوه جدایی است. تیام برای فصل اول مبلغ 440هزار و برای سال دوم درمجموع مبلغی نزدیک به 785هزار دلار به‌همراه مالیات با استقلال قرارداد داشت که با توجه به قیمت دلار در آن زمان و اثرگذاری او، مبلغی بسیار مناسب و کلیدی بود. نکته جالب در اسناد منتشرشده، جهت‌دار‌بودن بخشی از آن است. در این اسناد بند‌های مربوط به نحوه جدایی منتشر نشده و هنوز مشخص نیست که چگونه تیام توانسته است از استقلال جدا شود. درحالی‌که ابهاماتی درباره حق فسخ 200هزاردلاری تیام وجود دارد و مدیران قبلی استقلال مدعی بودند که این بند فسخ تا زمان مقرری سندیت داشته، اما تیام بعد از آن زمان با مبلغ 250هزار دلار جدا شد که نشان می‌دهد ادعای مدیران قبلی خیلی اشتباه نبوده و در اسناد کنونی نیز ردپایی از پاسخ این پرسش باقی نمانده است.

 

گرو و نویمایر؛ ادعای فتحی و خطیر تکذیب شد

گرو با استقلال قراردادی دوساله داشت که تمدید سال سوم آن در صورت توافق دوطرف انجام می‌شد. مبلغ قرارداد گرو به شکلی بود که او در نیم‌فصل اول حضور خود در تهران باید 151هزارو360 دلار دریافت می‌کرده، اما با توجه به اعتراف رئیس هیئت‌مدیره وقت استقلال مبنی‌بر پرداخت 520هزار دلار به او و نویمایر می‌توان به‌سادگی حدس زد که این رقم در کنار پیش‌پرداخت آن‌ها احتمالا به اندازه تمام فصل بوده است. حالا قرارداد نویمایر را بررسی می‌کنیم؛ او قراردادی به ارزش 450هزار دلار برای یک سال با استقلال داشت که این قرارداد تحت شرایطی تمدید می‌شده است. او پیش‌پرداختی 90هزاردلاری دریافت کرده است و حتی اگر فرض کنیم که او نیز حقوق ماهیانه خود را هرگز دریافت نکرده است، مجموع پرداختی‌ها به گرو و نویمایر قبل از فسخ، عدد 240هزار دلار را نشان می‌دهد که با 520هزار دلار پرداختی نیم‌فصل به رقمی نزدیک به 760هزار دلار می‌رسد و اختلاف اندک آن تا مجموع قرارداد این 2 نفر، همان حقوق ماهیانه نویمایر است. این اعداد و ارقام به‌خوبی نشان می‌دهد امیرحسین فتحی و علی خطیر که پیش‌از‌این مدعی شدند فقط تا نیم‌فصل به این 2 بازیکن پرداختی داشتند، تمام قرارداد سال اول آن‌ها را پرداخت کردند.

 

شفر؛ از اینترنت و لپ‌تاب تا درآمدهای آسیایی

بررسی قرارداد شفر اما متفاوت از سایرین است. ابتدا نکته به نکته درباره قرارداد شفر که از نظر امیرحسین فتحی قراردادی غیرحرفه‌ای است، صحبت خواهیم کرد. نکات جالب قرارداد شفر به شرح زیر است:

امیرحسین فتحی، مدیرعامل حال حاضر استقلال، که منتقد این قرارداد است، آن را امضا کرده است.

رقم پرداختی سال اول شفر 750هزار دلار است و 150هزار دلار آن ضمانت مالیات است که باشگاه استقلال به شفر پرداخت نکرده، زیرا مالیات او را پرداخت می‌کند.

شفر حقوق ماهیانه 55هزاردلاری در تهران دریافت می‌کرده و یک راننده و آپارتمان و تعدادی بلیت رفت‌وبرگشت به ایران در اختیار او بوده است. اینترنت و لپ‌تاپ رایگان در کنار یک تلفن‌همراه، ازجمله امکاناتی است که استقلال باید در اختیار شفر قرار دهد.

شفر و دستیاران او 10درصد از درآمدهای آسیایی استقلال را دریافت می‌کنند. 

 

ایسما گونکالوس؛ ثبت قرارداد با بازیکن مصدوم

قرارداد گونکالوس 1.5سال به اضافه یک بوده است و باشگاه استقلال تابه‌حال 250هزار دلار به او برای نیم‌فصل پرداخت کرده است و همچنین قرارداد او برای سال آینده نیز 550هزار دلار خواهد بود. در زمان عقد قرارداد ایسما شایعاتی درباره مصدومیت او منتشر شد؛ موضوعی که آن زمان مسکوت باقی ماند، اما در قرارداد به مصدومیت هر دو زانوی او اشاره شده است و البته باشگاه استقلال شرایطی را برای این بازیکن مصدوم در نظر گرفته است. بر اساس این شرایط اگر ایسما حتی یک بازی برای استقلال انجام نمی‌داد، باید 50درصد قرارداد خود را دریافت می‌کرد. این موضوع به این معناست که این بازیکن باوجود مصدومیت استقلالی شده و حتی اگر یک دقیقه هم بازی نمی‌کرد، 125هزار دلار یعنی نیمی از قرارداد خود را دریافت می‌کرد.

 

پاتوسی؛ ستاره فقط 50هزار دلار!

بهترین بازیکن استقلال در نیم‌فصل دوم تنها 50هزار دلار قیمت داشت؛ رقمی که نشان می‌دهد مدیران استقلال در جذب او موفق عمل کردند. همچنین اگر استقلال بند خرید او را فعال کند، برای سال اول 240هزار دلار باید به این بازیکن پرداخت کند که رقم معقول و مناسبی است. پاتوسی در این قرارداد برای هر گل مبلغ هزار دلار پاداش دریافت می‌کرده و در لیگ قهرمانان آسیا نیز به ازای هر پاس گل خود این رقم را دریافت می‌کند. باشگاه استقلال همچنین برای این خرید موفق خود بند فسخ یک‌میلیون و 500هزاریورویی مشخص کرده و اگر این بازیکن مشتری داشته باشد، حداقل باید این مبلغ را پرداخت کند تا از جمع آبی‌ها جدا شود.  

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی