کد خبر : 99025
/ 10:13
بررسی سیاست‌های جدید کنترل اجاره مسکن در مشهد

اجاره مسکن کنترل می‌شود؟

هفته پیش وزارت راه و شهرسازی از تشکیل کمیته ای برای تعیین سقف برای اجاره بها خبر داده بود.

اجاره مسکن کنترل می‌شود؟

شهرآرا آنلاین - جزایری - درحالی روز گذشته عباس فرهادیه، مدیرکل اقتصاد مسکن وزارت راه و شهرسازی، اعلام کرد که کنترل دستوری و تعیین سقف اجباری برای اجاره بها به هیچ عنوان راهکار مناسبی برای ساماندهی بازار اجاره مسکن نیست که هفته پیش وزارت راه و شهرسازی از تشکیل کمیته ای برای تعیین سقف برای اجاره بها خبر داده بود. براساس بسته پیشنهادی وزارت راه و شهرسازی، صاحب خانه هایی که دامنه اجاره بهایی را که توسط کمیته تعیین سقف اجاره بها تعیین می شود رعایت کنند، از معافیت های مالیاتی بر اجاره برخوردار می شوند و موجرانی که این دامنه قیمتی را بشکنند، مشمول مالیات بر اجاره بها خواهند شد. سقف متراژ این بسته تشویقی-تنبیهی-مالیاتی ۱۵۰ متر مربع در تهران و ۲۰۰ متر مربع در شهرستان ها تعیین شده بود. یکی از ضعف های این بسته تنبیهی-تشویقی-مالیاتی اخذ فقط ۴ درصد از عایدی اجاره بها به عنوان مالیات بر اجاره یک ساله واحد مسکونی ۱۵۰ متر مربعی است. اکنون براساس قانون یکی از فاکتورهای ‏گرفتن مالیات از صاحب خانه ها متراژ خانه های آن هاست. اگر متراژ خانه ای که صاحب خانه اجاره داده است، از ٢٠٠ متر کمتر باشد، مشمول پرداخت مالیات نمی شود. از طرف دیگر اگر فردی خانه اش را به ‏اقوام درجه یک اجاره دهد و هیچ سند و مدرکی هم مبنی بر دریافت اجاره از آن ملک وجود نداشته باشد، ‏از پرداخت مالیات معاف می شود. ‏یکی دیگر از راه های معافیت مالیاتی این است که اگر مالک خانه یا آپارتمان، خانه خود را به ‏اجاره فرد دیگری واگذار کند و خانه دیگری را برای سکونت خود اجاره کند یا به خانه های سازمانی نهادها مراجعه کند، مالیات منظورشده برای او مابه التفاوت مبلغ اجاره بهای دریافتی خود از اجاره ‏پرداختی خواهد بود؛‎ همچنین اگر ثابت شود که تنها منبع درآمد فردی اجاره خانه ای است که دریافت ‏می کند، باز هم دولت از او مالیات نمی گیرد.

‏رئیس اتحادیه مشاوران املاک مشهد با اشاره به اینکه مساحت بیشتر واحدهای اجاره ای در مشهد کمتر از ١۵٠ مترمربع است به شهرآرا گفت: بیشترین قراردادهای اجاره مسکن در مشهد در متراژ ١٠٠ تا ١٣٠ مترمربع است. اخذ مالیات از واحدهایی با متراژ ١۵٠ مترمربع بیشتر مشمول مسکن های موجود در مناطق برخوردار شهر شده و تأثیری بر کاهش اجاره بها ندارد. علی مرادزاده افزود: اخذ مالیات از متراژهای پرتقاضا بهترین راهکار برای کنترل اجاره بهاست. 

وی ابزار مالیاتی را بهترین راهکار برای کنترل اجاره مسکن دانست و گفت: ترغیب مالکان به انعقاد قراردادهای چندساله، محدود کردن درصد افزایش با توجه به میزان تورم سالانه و ابزارهای مالیاتی از جمله راهکاری مؤثر در کنترل اجاره بهاست. 

مرادزاده با بیان اینکه تعیین قیمت براساس منطقه می تواند به کنترل اجاره منجر شود، گفت: برای عملی شدن این مسئله باید تیمی از کارشناسان رسمی دادگستری، اداره مالیات و اتحادیه املاک تشکیل و قیمت منطقه ای اجاره بها توسط این افراد تعیین شود. وی گفت: کاهش قدرت خرید مردم باعث افزایش تقاضا برای اجاره مسکن شده، از این رو بهترین راهکار برای کنترل اجاره مسکن در بلندمدت، اتخاذ سیاست هایی است که براساس آن طبقات متوسط بتوانند خانه خریداری کنند. 

علی مطهرنیا، کارشناس اقتصاد مسکن نیز به شهرآرا گفت: ابزار کنترل اجاره بها باید شامل مناطق سکونت طبقات متوسط و کم درآمد شود، اما در طرح دولت این مسئله دیده نمی شود، از این رو اجرای این طرح به کنترل اجاره مسکن کمکی نمی کند. وی تأکید کرد: اجرای این طرح بیشتر اجاره مسکن در مناطق برخودار را کنترل می کند. وی بیان کرد: دولت باید از مالکانی که اجاره بها را بیشتر از نرخ تورم افزایش می دهند، مالیات مضاعف دریافت کند. اجرای این مسئله می تواند به کنترل اجاره‌بها منجر شود. 

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی