کد خبر : 99030
/ 10:23
راهکارهایی که به کمک آن‌ها می‌توان زمان تلف‌شده کمتری داشت

زندگی در وقت اضافه

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که معتقدند ٢۴‌ساعت زمان برای یک روز آن‌ها کم است، لطفا این قسمت را از دست ندهید تا به شما بگوییم علت اینکه همیشه برای از‌دست‌دادن زمان استرس دارید، از کجا آب می‌خورد.

زندگی در وقت اضافه

شهرآرا آنلاین - محبوبه عظیم‌زاده| نگاهی به ساعت روی دستش می‌اندازد و از هول اینکه دارد زمان کم می‌آورد، از این طرف خانه به آن طرف خانه می‌دود. دست آخر هم موقع خارج‌شدن از خانه یا یک چیزی را جا می‌گذارد یا با یک گمشده، راهی محل کارش می‌شود. همیشه از این می‌نالد که زمان کم دارد و هیچ‌وقت به هیچ‌ کارش نمی‌رسد. از زمین و زمان گله دارد اما یک‌‌بار به ریتم بی‌نظم زندگی خودش و زمان‌هایی که دارد سر خواب اضافه و کارهای حاشیه‌ای دیگر از دست می‌دهد، نگاهی نینداخته است. واقعا بهتر نیست در چنین شرایطی به‌جای اینکه عالم و آدم را مقصر جلوه بدهیم، در خودمان و رویه‌ای که در پیش گرفته‌ایم، تجدید نظری بکنیم؟ این‌بار می‌خواهیم برای شما از اهمیت نظم در زندگی و راهکارهایی بگوییم که می‌توانیم با مدنظر داشتن آن‌ها، زمان‌ با‌ارزشمان را بهتر مدیریت کنیم.

 

چرا زمان کم می‌آوریم؟

اگر شما هم جزو آن دسته از افرادی هستید که معتقدند ٢۴‌ساعت زمان برای یک روز آن‌ها کم است، لطفا این قسمت را از دست ندهید تا به شما بگوییم علت اینکه همیشه برای از‌دست‌دادن زمان استرس دارید، از کجا آب می‌خورد. 

١- نمی‌توانید برای لحظه‌‌هایتان مناسب‌ترین فعالیت را انتخاب کنید

چند‌دقیقه می‌نشیند پشت سیستم. چند‌دقیقه دیگر گوشی به دست مشغول بالا و پایین کردن صفحات آن است. هم‌زمان ذهنش هزارجای دیگر سرک می‌کشد و نگران این است که مسئله‌اش با فلان آدم به کجا می‌رسد و دقایقی بعد هم از در بی‌حوصلگی وارد می‌شود و حوصله انجام هیچ کاری را ندارد. باور کنید نیازی نیست این‌قدر خودتان را اذیت کنید و همزمان، ذهنتان هزار‌و‌یک جا باشد. یکی دیگر از مواردی که به شما توفیق مدیریت زمان خوب را می‌دهد، این است که بهترین و پربازده‌ترین کاری را که در لحظه می‌توانید، انجام بدهید.

٢- نمی‌توانید کارهایتان را اولویت‌بندی کنید

یک دنیا کار ریخته روی سرش. از پرونده‌هایی که باید سر کار به آن‌ها رسیدگی کند و قرارها و تماس‌هایی که باید آن‌ها را هماهنگ کند، تا کارهای منزل و رسیدگی به فرزندانش. اما هرچه زمان می‌گذرد، هیچ پیشرفتی در هیچ‌کدام از کارهایش صورت نمی‌گیرد. فراموش نکنید برای یک مدیریت زمان خوب، یک شرط مهم آن است که کارهایتان را بر‌اساس اهمیت و زمانی‌که در‌اختیارتان است، اولویت‌بندی کنید.

٣- برای پایان کارهایتان زمان تعیین نمی‌کنید

ورد زبانش شده است «از شنبه شروع می‌کنم» یا «شنبه انجامش می‌دهم» اما هیچ‌موقع این شنبه رؤیایی از راه نمی‌رسد. قید این زمان‌بندی‌های الکی را بزنید و برای خودتان یک زمان و یک تاریخ مشخص تعیین و خودتان را موظف کنید قبل از رسیدن به موعد مقرر، کارتان را به پایان برسانید. پس قدم بعدی را فراموش نکنید؛ تاریخ اتمام هر کار را مشخص کنید.

۴- ارزشی برای زمانتان قائل نیستید

جان به جانش کنی نمی‌تواند زودتر از ١٠‌صبح از رختخواب دل بکند. همیشه هم تا ٢ و ٣‌نیمه‌شب بیدار می‌ماند و مشغول رفع‌و‌رجوع کارهای باقی‌مانده‌اش است. دائم هم غر می‌زند که «زمان کم دارم و چقدر سرم شلوغ است و به هیچ کاری نمی‌رسم.» بهتر نیست قبل از هر چیز با خودتان روراست باشید و مفهوم زمان را برای خودتان درست و حسابی جا بیندازید؟ حتی اگر لازم است، هر روز به خودتان یادآوری کنید زمان موهبت با‌ارزشی است که در‌اختیار شما قرار دارد و اگر آن را از دست بدهید، دیگر از دست داده‌اید.

 

قسم به زمان

در اهمیت وقت همین بس که در قرآن کریم به آن سوگند یاد شده است. در روایت‌ها و سخنان ائمه و معصومان(س) نیز نمودهای زیادی را در این باب می‌توان پیدا کرد. نمونه آن، سفارش امام‌رضا‌(ع) درباره برنامه‌ریزی و تقسیم وقت است: «بکوشید تا اوقات شما چهار زمان باشد؛ زمانی برای عبادت و خلوت با خدا؛ زمانی برای تأمین معاش؛ زمانی برای معاشرت با برادران مورد‌اعتماد و کسانی که شما را به عیب‌هایتان واقف می‌سازند و در باطن به شما خلوص و صفا دارند؛ زمانی برای تفریحات و لذایذ خود، تا از ساعت‌های تفریح و شادی، نیروی لازم را برای عمل به وظایف خود، ذخیره کنید.»

 

زمان خوش‌دلی دریاب و دریاب

نکته دیگری که باعث اهمیت بیشتر مقوله زمان و مدیریت آن می‌شود، همان چیزی است که اتفاقا در ادبیات ما و از زبان‌ شاعران فراوانی به شیوه‌های مختلف به آن اشاره شده است. سعدی به‌شکل «زمان باد بهار است، به داد عیش بده» از آن یاد می‌کند یا خیام درباره آن می‌گوید: «کاین چرخ ستیزه‌روی ناگه روزی/ چندان ندهد زمان که آبی بخوریم». فارغ از موضوع اهمیت نظم در زندگی و قائل‌بودن به ارزش طلاگونه وقت، به یاد داشته باشید که عمر مجال وقت‌گذرانی و بطالت به ما نمی‌دهد. پس چه بهتر که با یک مدیریت خوب از این غنیمتی که در‌اختیارمان است در‌راستای اهداف و خواسته‌های خود استفاده کنیم و آن را به مطلوب‌ترین شکل ممکن بگذرانیم.

 

مؤلفه‌ای به نام نظم و فواید آن

﷯ استرس کمتر

﷯ انجام کارهای بیشتر

﷯ کاهش دوباره‌کاری‌های ناشی از خطا

﷯ کمتر شدن مشکلات

﷯ کاهش اصطکاک و حساسیت‌هایی که

ممکن است پیش بیاید

﷯ وقت آزاد بیشتر

﷯ وقت تلف‌شده کمتر

﷯ پیشامد شانس‌های بیشتر

﷯ افزایش اعتبار فردی

﷯ کاهش تلاش‌های اضافه

﷯ اگر مشکلی پیش بیاید وقت کافی برای جبران آن وجود دارد

 

چند پیشنهاد حاشیه‌ای برای اینکه زمان بیشتری در‌اختیار داشته باشید

﷯ از کمک‌گرفتن نترسید. انجام بسیاری از کارها با کمک دیگران، زمان کمتری از شما می‌گیرد.

﷯ کار را به کاردان بسپارید. قبول کنید در انجام بعضی فعالیت‌ها دیگران از شما خبره‌‌تر و تواناترند.

﷯ زمان انجام بعضی از کارهایتان را با هم جابه‌جا کنید. شاید در این صورت بهتر با زمان و کار قبل و بعد خود هماهنگ شوند.

﷯ برای خودتان فرصت ایجاد کنید.

﷯ بسیاری از کارها به‌صورت غیرمنتظره پیش می‌آید. توانایی «نه‌گفتن» داشته باشید.

﷯ کارهای بزرگی را که به‌عهده‌تان است، ریز و به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. 

 

مدیریت زمان در فضای مجازی

﷯ کارهای حاشیه‌ای را در فضای مجازی کنار بگذارید، به‌عنوان مثال لازم نیست تمام کامنت‌های زیر یک پست را از نظر بگذرانید؛ همچنین خواندن مطالب زردی را که فقط تیترها و عناوین جذاب دارند، کنار بگذارید.

﷯ هدفمند دست به اینترنت شوید. مثل زمان‌هایی که قصد دارید درباره موضوعی اطلاع کسب کنید.

﷯ همین الان یک نگاه به گوشی خود بیندازید. چند گروه و کانال هست که در آن عضو هستید؟ شک نکنید که تعداد زیادی از آن‌ها غیر‌ضروری است. شجاع باشید و حذفشان کنید. برای بسترهای موضوعی مختلف نیز استناد به یک کانال مرجع کفایت می‌کند.

﷯ برای حضور در دنیای مجازی برای خودتان ساعت تعیین کنید.

 

نگاهی به آمارهای زیر بیندازید تا از اهمیت موضوع مدیریت زمان در فضای مجازی بیشتر و بهتر آگاه شوید. 

در سال ٢٠١٠ 

تعداد کاربران شبکه‌های اجتماعی در جهان ٠.٩٧ میلیارد

در سال ٢٠١۶

بیش از ٨١ درصد جمعیت ایالات متحده، یک رسانه اجتماعی داشتند

در سال ٢٠١٧

٧١‌درصد از کاربران اینترنت کاربران شبکه اجتماعی بودند

در سال ٢٠١٩

تعداد کاربران شبکه‌های اجتماعی در جهان ٢.٧٧ میلیارد

ایالات متحده آمریکا اولین، و ایران هفتمین کشور در جهان است که بیشترین تعداد کاربر را در اینستاگرام دارد

 

کلیدواژه ها
اشتراک گذاری
نظــر شـــما
نـــام پســت الکترونیــکی تصویـر امنـیتی